0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Zor Zamanları İşletmeler Nasıl Atlatır?

Dünya ve ülke olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Pandemi ekonomisinden sonra şimdi de savaş, kıtlık ve kaos ekonomisini yaşıyoruz. Olası 3. Dünya savaşına karşılık tüm ülkeler silah ve mühimmat yatırımlarına özel ve ciddi bütçeler ayırdılar. İnsanoğlu tarihte böyle dönemlerin üstesinden gelerek bugünlere kadar geldiyse bizlerin de bir şekilde bu zor dönemlerin üstesinden geleceğimiz kesin.


Hisseler Düşüyor Faizler Yükseliyor!

Dünya ve ülke olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Pandemi ekonomisinden sonra şimdi de savaş, kıtlık ve kaos ekonomisini yaşıyoruz. Olası 3. Dünya savaşına karşılık tüm ülkeler silah ve mühimmat yatırımlarına özel ve ciddi bütçeler ayırdılar. İnsanoğlu tarihte böyle dönemlerin üstesinden gelerek bugünlere kadar geldiyse bizlerin de bir şekilde bu zor dönemlerin üstesinden geleceğimiz kesin.

Tarihsel olarak yaşanan bu tür krizlerde işletmeleri neler bekler? Kriz yönetimi nasıl olmalıdır? Paniğe kapılmadan sakin bir şekilde nasıl atlatılır? Tüm işletmelerin en büyük ortak sorunları bu dönemi atlatarak tekrar eski verimli dönemlere geri dönmektir.

Krizler içinde fırsatları da barındırır. Olaya hep kötü tarafından bakmaktansa buradan nasıl fayda sağlayacağımıza, krizi nasıl aşabileceğimize odaklanırsak çözüme daha hızlı kavuşabiliriz. En önemlisi sakin kalıp olayları ve süreçleri pozitif değerlendirebilmektir.

İnşaat, emlak, otomotiv, gıda ve enerji giderleri her geçen gün artmaktadır. İşletmelerin ham madde girdileri sürekli yükselmektedir. Olası bir stagflasyon beklentisi de piyasalara hakim. Ama Kobilerin en güçlü yanı esnek bir yapıya sahip olmaları ve büyük hacimli firmalara göre daha çok avantaj sağlamalarıdır. Ülkemizdeki mevcut Kobilerin çoğu bu esnekliği iyi değerlendirebilirlerse krizden çok daha çabuk kurtulabilirler.

Kobilerin yapması gereken, işleyiş şekillerini ve organizasyonlarını yeniden değerlendirip yapılandırmaktır. Örneğin, küçülmeye gidebilir, ürün veya hizmetlerini azaltabilir veya çeşitlendirebilirler. Gerekli gördükleri takdirde ise farklı bir boyuta geçip ürün veya hizmet değişikliklerine bile gidebilirler. Tabiki tüm bu süreçleri uygularken profesyonel davranmak şarttır. Gerekirse yönetim danışmanlarından veya Kobi Danışmanlarından yardım almaları doğru karar vermelerini sağlayacaktır.

Kaybedilen müşteri portföyü varsa, onları tekrar kazanmak için uygun çalışmaların yapılması, yeni potansiyel müşterilerin kazanılması için çeşitli dijital kampanyaların oluşturulması da en önemli görevlerdendir. İnternet çağında artık hedef kitlelerin dijital ortamlarda olduğu düşünülürse Kobilerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde dijitalleşme sürecine geçmenin yollarını bulup bir an önce yapısal çevikliğe ulaşmaları gerekir.

Finansal kaynaklara uygun şartlarda ulaşabilmenin birçok yolu ve yöntemi vardır. Finansal darboğaz yaşayan işletmelerin, çözümü sadece banka kredilerinde değil, devletin sağladığı teşviklerde, geri ödemesiz hibelerde, devlet teminatlı kredilerde aramaları ve araştırıp öğrenmeleri büyük avantaj sağlayacaktır. Büyümek, gelişmek, şubeleşmek, markalaşmak veya ihracat yapmak isteyen işletmelerin uygun projeleri hazırlayarak finansman sağlamaları mümkündür.

Kobi-Line olarak işletmelerimizin bu zor dönemlerinde de her zaman yanındayız. Gerek iş süreçleri, gerekse mali konulardaki sıkıntılarını çözmek olsun her işletmeye uygun bir çözüm sunuyoruz. Yıllardır alanında uzman ekibimizle ülkemizdeki Kobilerin ve girişimcilerin gelişimine ve büyümesine yardım ettik yine yapmaya ilk günkü heyecan ve coşkuyla devam ediyoruz.

İşiniz ve girişiminiz ne olursa olsun uzmanlarımıza danışmaktan kaçınmayın. Biz el ele vererek hep birlikte bu süreci de atlatacağımıza eminiz. Çünkü biz Kobilerimize ve girişimcilerimize güveniyoruz. Bu küresel ekonomik krizin ülkemiz açısından da büyük avantaj olduğunu ve süreç iyi yönetilirse, Avrupa’nın üretim merkezi olacağımıza inancımız tamdır.

Güçlü, genç ve dinamik nüfusumuz, bizim ülkemizin en büyük sermayesidir. Yeter ki iyi bir organize ve sistem olsun. Biz bunu da başarırız. Ülkemiz insanı çalışkan ve üretkendir, yeter ki fırsat verilsin. Ne mutlu ülkesi ve milleti için çalışana ve üretene.

Kobi-Line Haber Merkezi
26.05.2022


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 2125 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ