0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Yeni Yıl Hibe ve Teşvik Programları

Devletin işletmelere sağlamış olduğu hibe ve teşvik programları son sürat devam ediyor. Yeni yılda da bu desteklerin artacağı her gün farklı bir bakan ve kurum tarafından açıklanıyor. En son Sanayi Bakanı Mustafa Varank’tan sonra şimdi de KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt yeni destek programını duyurdu.


Ar-Ge Ür-Ge Destek Programı

Devletin işletmelere sağlamış olduğu hibe ve teşvik programları son sürat devam ediyor. Yeni yılda da bu desteklerin artacağı her gün farklı bir bakan ve kurum tarafından açıklanıyor. En son Sanayi Bakanı Mustafa Varank’tan sonra şimdi de KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt yeni destek programını duyurdu.

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, pandemi döneminde çalışmalara ve destek vermeye devam ettiklerini anlatarak bazı değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Hasan Basri Kurt “Sadece Ar-Ge'nin yeterli gelmediğini gördük ve zaman içinde Ür-Ge'yi de ekledik. Ar-Ge ve Ür-Ge'yi sadece laboratuvar olarak değil, bütün yazılımlar ile bununla ilgili konuları da Ar-Ge'nin kapsamı içine alabiliyoruz. Dijitalleşmeyle beraber birçok konunun anlamının değiştiği gibi Ar-Ge'nin de anlamı değişti.” dedi.

Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı’nın Amacı

Araştırma-geliştirme ve inovasyon projeleri aracılığıyla bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip küçük ve orta büyüklükte işletmeler ile girişimcilerin; yeni bir ürün, yeni bir süreç veya yeni bir hizmet üretmelerinin veya iyileştirmelerini hedefler.

Ür-Ge faaliyetleri ise değişen pazar taleplerine ve teknolojik gelişmelere uyum sağlamaları amacıyla, kobiler tarafından orijinal, iyileştirilmiş veya değiştirilmiş yeni ürünlerin üretilmesinin sağlanmasıdır.

Bu kapsamda dijitalleşmeyle de ilgili gelişmeler olduğunun bilgisini paylaşan Kurt, TÜBİTAK ve TÜSSİDE ile ortak çalışmalar yaptığını söyledi. KOBİ'lere yönelik yapılacak yetkinlik ölçümleriyle, dijitalleşme yol haritasının çıkarılacağını dile getirerek tedarik zincirlerinin güçlendirilmesine yönelik de destekleme çalışmaları yaptıklarını vurguladı.

Kurt: “Büyük firmalarla KOBİ'lerin birlikte oluşturdukları bir tedarik zinciri var. Bu tedarik zincirinin güçlendirilmesi ve tedarik zincirine yeni halkaların katılmasıyla ilgili bir yeni geliştirme programı başlattık. Bütün dünyanın ilgisi salgın sürecinde imalat sanayisi özelinde Türkiye'ye yönelmiş durumda. Lojistik avantajlarımız var. Büyük firmalar bizim kendi KOBİ'lerimizden faydalanmak istiyor. Nihai ürünlerdeki yerlilik ve millilik oranlarını artırmak için de bu tedarikçi geliştirme programını kurguladık. İnşallah 2022'de de KOBİ'lerimizin büyüme hızına biz güçlü bir şekilde destek olmak istiyoruz.” dedi.

Ar-Ge ve Ür-Ge Projelerine 6 Milyona Kadar Destek

Kosgeb olarak daha geniş kapsamda sektörlere destek vereceğini ifade eden Hasan Basri Kurt, "Bu çağrı kapsamında savunma sanayisi ve ilaç sektörü öncelikli alanlar olacak. Bunun yanında da raylı sistemler var. Biz bu çağrı kapsamında 6 milyon liralık Ar-Ge desteği vereceğiz. Söz konusu alanların muhataplarıyla irtibat halindeyiz”  diye konuştu. Kurt, aynı zamanda yerlileşmeye dikkat çekerek, "Türkiye'nin katma değeri yüksek alanlarına KOBİ'lerimizi yönlendirmeyi hedefliyoruz”  dedi.

Yeni yılda devlet kobilere destek sağlamaya devam edecek. Bu proje için ise son başvuru tarihi 8 Şubat 2022.

Devletin sağladığı hibe, teşvik ve desteklerden faydalanarak rakiplerinizin önüne geçmek için siz de Kobi-Line Kobi Destek Bilgi Merkezini geç kalmadan arayın. Mevzuata uygun başvuru yaparak fırsat ve zamanını kaçırmadan desteklere başvurun.

Kobi-Line Haber Merkezi
29.12.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 2282 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ