0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Üretim ve Pazarlamada Dürüstlük

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından "İş Ahlakı, Hukuk ve Adalet İlişkisi" temasıyla düzenlenen Türkiye İş Ahlakı Zirvesi 2019 sona erdi.


Ticarette Ahlakın Gücü

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından "İş Ahlakı, Hukuk ve Adalet İlişkisi" temasıyla düzenlenen Türkiye İş Ahlakı Zirvesi 2019 sona erdi.

Zirvenin "Kamu ve Özel Sektörde İş Ahlakı, Hukuk ve Adalet İlişkisi" başlıklı oturumunda konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Ahlak, ticareti besleyen, üretimi verimli kılan bir yöne sahiptir. Dolayısıyla 'piyasada tutunmak' hem üretimde hem pazarlamada dürüstlükle mümkündür" dedi. Yerleşik hayata geçişin simgesi olan tarım devriminden bu yana yaklaşık 10 bin yıldır, insanoğlunun hayatının vazgeçilmez üç unsuru bulunduğunu, bunların; iş ahlakını da kapsayacak şekilde ahlak, hukuk ve adalet olduğunu söyledi.

"İnsanın sömürülmesine karşı çıkan, insanın insanla, insanın çevreyle, insanın mutlak yaratıcıyla uyum içinde varlığını ve üretimini devam ettirmesi gerektiğini savunan bizim inancımızda ahlakın kaynağı dindir." diye konuştu.

Avdagiç, iş ahlakında yaşanan sorunlar ile genel ahlaki sorunların farklı şekilde ele alınması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Hayatın her alanında dürüst olmak iyi bir davranış ise, iş dünyasında da bu kuralı uygulamak gerekir. İş hayatında yaşanan sorunlar; çalışanlar ile yöneticiler arasında, işletme ve işletmeyle alışverişte bulunanlar arasında veya işletmeyle çevresel faktörler arasındadır. Yani görülüyor ki iş ahlakında yaşanan sorunların genelde farklı taleplerin çatışmasıyla ortaya çıkıyor. Bu sorunları önlemek içinse, taraflar arasında yapılan sözleşmelerin şartlarına uymaktan başka çare yoktur.

Avdagiç, "Yani ahlak ile hukuk yan yanadır. Sözleşmelere uymak, gereğini yapmak sadece hukuksal bir baskının gereği değil, ahlaki ödev olarak da görülür." dedi.

İşletmede yaşanan sorunların çözümünde dürüstlükten hiçbir şekilde taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan Avdagiç, burada işletme yöneticilerine büyük görev düştüğünü söyledi.


Yüksek Kar Amaçlayan Firmaların Sorunları Arttı

Avdagiç, serbest piyasanın altın ilkesi olan "yüksek kar” güdüsüyle hareket eden firmaların ahlaki noktada sorunları en üst seviyeye çıktığını belirterek, artık en küçük konularda bile hukuktan medet umulduğunu söyledi. Bunların iş hayatlarını, ahlaki ilkeler temelinde yeniden yapılandırması gerektiğini dile getiren Avdagiç, ayrıca bu kurallara uyulmasını temin edecek mekanizmaların geliştirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Ahlak Emeği Korur

İTO Başkanı Avdagiç, "Ahlakı bir yaşam gereği olarak iş hayatımızda uygulamalıyız. Güçlü ahlaki ilkelerin olduğu toplumlar ekonomik kaynaklarını etkili ve verimli şekilde kullanırlar." ifadelerini kullandı.

Emeği sömürmekten alıkoyanın ahlak olduğunu kaydeden Avdagiç, "Çünkü bize doğru olmayanları gösterir ve biz de o doğru olmayan ekonomik ilişkileri, piyasanın gündeminde olsa da kendi gündemimizden çıkartırız” dedi.


Son dönemlerde e-ticaretin çığ gibi büyüdüğünü dile getiren Avdagiç, özellikle bu alışveriş yönteminde ahlaki kuralların büyük önem arz ettiğini söyledi.

Tarafların Memnuniyeti Esas Alınmalı

Avdagiç, hem üretenin, hem de tüketicinin memnuniyetini tesis eden bir iktisadi anlayışı yerleştirip yaygınlaştırılması gerektiğini belirterek, şu önerilerde bulundu:

"İşletmeler, uygulamalarını ve ilişkilerini, iş ahlakı çerçevesinde düzenlemelidir. Bu faktörle firmalar, iş ahlakının önemini kavrayıp sosyo-ekonomik süreçte geliştireceklerdir. Ahlaki ilkelerin uygulanmasında iş dünyasının belli ilkeler temelinde örgütlenmesi de önemlidir. Gerek kamuda gerek özel sektörde gerekse tüm çalışma alanlarında iş ahlakı ilkelerini temel alan bir anlayışın olması, kurumsal yapının oluşturulması, iş ahlakının yaygınlaşması açısından oldukça önemlidir."

İTO Başkanı Avdagiç, "Özetle iş ahlakı, tüketicilerden çalışanlara kadar tüm toplumu, çevreyi ve ticari hayatın her alanını ilgilendiriyor. Ticari hayatta ahlak kurallarının referans alınması, sorunları daha ortaya çıkmadan önleyecek, tüm tarafların yararına olacaktır." diye konuştu.


Kobi-Line Haber Merkezi
19.11.2019


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 20703 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/45 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45