0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Teşvik Kredisi Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Teşvik kredisi, yeni bir iş kurmak, yatırım yapmak, hayvancılık yaparak geçim sağlamak, dükkân açmak, tarıma yönelik çalışmalarda bulunmak maksadı ile devlet tarafından destek amaçlı sağlanan bir çeşit sübvansiyonel kredidir. Koşulları yerine getiren her bir vatandaş bu kredilerden faydalanabilme hakkına sahiptir.


Garantili Yatırımlarınız İçin Teşvik Kredisini Keşfedin!

Teşvik kredisi, yeni bir iş kurmak, yatırım yapmak, hayvancılık yaparak geçim sağlamak, dükkân açmak, tarıma yönelik çalışmalarda bulunmak maksadı ile devlet tarafından destek amaçlı sağlanan bir çeşit sübvansiyonel kredidir. Koşulları yerine getiren her bir vatandaş bu kredilerden faydalanabilme hakkına sahiptir.

Devlet, ekonomik kalkınma ve buna paralel olarak refah düzeyini artırmak amacıyla belli yatırımlar için finansman desteği sağlamakla mükelleftir. Devlet Destekleme Kredileri adı altında sağlanan bu destek kapsamında özellikle tarımsal ve hayvansal yatırımlar için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) kurularak, masrafların büyük çoğunluğunun karşılanması amaçlanmıştır.

Kimler Teşvik Kredilerinden Faydalanır?

Özellikle kırsal kalkınma destekleme programlarında teşvik kredisi, hayvancılık sektörünün hareketlenmesini sağlamak amacıyla küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, arıcılık ve kümes hayvancılığı gibi tarımsal alanlarda faaliyet göstermek isteyen girişimciler için sağlanır. Bununla beraber tarım işletmelerinin giderlerini karşılamak, yeni bir iş kurmak, iş yeri açmak isteyen girişimciler için de çeşitli teşvik kredileri mevcuttur ve şartları yerine getirenler bu kredilerden faydalanır.

Yeni girişimlerde bulunarak imalat, hayvancılık, tekstil, tarım, elektronik, madencilik, buhar, gaz ve iklimlendirme üretimi veya dağıtımı, su temini, inşaat, ulaştırma, depolama, perakende ticaret, bilgi, iletişim, yiyecek ve konaklama, sigorta, finans, teknik, bilimsel, mesleki ve diğer alan ve sektörlerde faaliyet gösteren ve gösterecek olan kişiler için de teşvik kredisi verilir. 

Teşvik Kredisi Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Teşvik kredisi alabilmek için öncelikle kişilerin bir takım belge ve evrakları temin etmesi gerekir. Teşvik kredisinin kullanılacağı sektöre ve alana göre talep edilen belgeler değişiklik gösterebilir. İşi bilen, alanında uzman kişilerle bu teşvik başvurusu dosyasının hazırlanması kesin sonuç alınması açısından önemlidir. Hangi kurumdan, hangi teşvikler veya hibeler alınacaksa o kurumun istediği formatta başvuru dosyasının veya proje dosyasının hazırlanması gerekir. Veri tabanı kayıtlarının tam manasıyla yapılması ve ilgili kuruma beyan edilmesi şarttır.

Teşvik kredisinden faydalanabilmek için önceden analiz yaptırmak da başvuracak kişiler için önemlidir. Başvurudan önce nelerin gerekli olduğu, hangi kurumlardan ne kadar hibe veya teşvik alınabileceği de hesaplanarak başvuru dosyasını ona göre hazırlayıp sunmak yatırımcıya önceden ışık tutacaktır. Eksik evrak veya yanlış başvurudan kaynaklı reddedilen birçok teşvik dosyası olup yatırımcıyı veya girişimciyi negatif olarak etkilemekte ve iş yapma hevesi kaybolmaktadır. Daha sonra da bu kişiler teşvik alamadığı için devlet, suçlamaktadır. İş planı ve yol haritasını sağlam hazırlarsanız kesin ve pozitif sonuçlar almanız mümkündür.

Kobi-Line Haber Merkezi
02.05.2018

 


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 7306 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45