0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Tekstil Sektörüne Verilen Destekler Nelerdir?

Bir tekstil atölyesi kurmayı mı düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, size iyi bir haberimiz var, devlet desteğinden yararlanabilirsiniz! Devletin ekonomi kadrosu küçük işletmelerin öneminin farkındadır ve girişimciler için hibeler, sübvansiyonlar ve diğer yardım türlerini sağlamak için gayret içerisindedirler.


Tekstil atölyesi açmak istiyorum devlet desteklerinden faydalanabilir miyim?

Bir tekstil atölyesi kurmayı mı düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, size iyi bir haberimiz var, devlet desteğinden yararlanabilirsiniz! Devletin ekonomi kadrosu küçük işletmelerin öneminin farkındadır ve girişimciler için hibeler, sübvansiyonlar ve diğer yardım türlerini sağlamak için gayret içerisindedirler.

Tekstil sektöründe kendi işinizi kurarken, süreci daha kolay ve başarılı hale getirmek için mevcut olan bu desteklerin farkında olmak çok önemlidir. Bu alandaki girişimcilere yönelik devlet programlarından yararlanmaya başlamak için yapmanız gerekenler şöyledir:

Öncelikle, atölyenizin tüm yönlerini özetleyen ayrıntılı bir iş planı oluşturun. Bu, potansiyel pazar büyüklüğü ve büyüme oranı; rekabet analizi; üretim veya hizmetlerle ilgili maliyetlerin yanı sıra personele genel bir bakış; pazarlama yöntemleri; beş yıla kadar geleceğe yönelik finansal projeksiyonlar; sigorta ihtiyaçları; yasal uyumluluk gereklilikleri ve ihtiyaç duyulan diğer uygulanabilir ayrıntılar hakkında bilgi içermelidir.

Planınızı oluşturduktan sonra - hatta oluştururken - ekonomik kalkınmayı/küçük işletme kuruluşlarını teşvik eden yerel kurumlar veya bakanlığın ekonomi departmanındaki girişimcilik birimi gibi yardım sağlayabilecek ilgili kamu kurumlarıyla iletişime geçin. Bu birimler genellikle hibe veya tavsiye sunarak destekleyebilecekleri yeni projeleri duymaya heveslidir.

Proje teklifinizle bu kurumlara başvurduğunuzda finansman fırsatları elde etmenin yanı sıra, faaliyet gösterdiğiniz yere bağlı olarak sizinki gibi yeni bir işletme açarken uygulanabilecek devlet teşvikleri de olabilir (devlet teşvikleri bulunduğunuz bölgeye göre büyük farklılıklar gösterir).

Diğer avantajlar, dünyanın pek çok yerinde eğitim kurumları tarafından sunulan ücretsiz mentorluk programları şeklinde olabilir ve çoğunlukla hükümetlerin ve kar amacı gütmeyen kuruluşların ihtiyaç duyduğu kısmi kaynak eksikliği ve bugün dünyamızdaki birçok popüler şehre yayılmış hızlandırıcılar gibi özel girişimler sayesinde şirketlerini hızlı ama sürdürülebilir bir şekilde minimum kurulum maliyetiyle büyütmek isteyen küçük işletme sahiplerine yöneliktir.

İmalat, üretim, pazarlama, ihracat, teknoloji, personel gibi alanlarda her aşama için hibe ve teşvik mevcuttur. Projenizin bütçesi kapsamında yapacağınız yatırımın %60 ile %75’ine kadar hibe alabilirsiniz. Kamu bankalarının, dünya bankasının, İslam kalkınma bankasının, Alman kalkınma bankasının vereceği düşük maliyetli kredileri de araştırabilirsiniz.

Bonus tavsiye: Hibe ve teşvik programlarından verilen desteklerin, ilk planlama aşamasında belirlenen hedeflerle aynı çizgide olduğundan emin olun, aksi takdirde etik olmayan bir şekilde iş planında belirtilen hedeflerle nakit projeksiyonlarının tutmaması ve fon aldıktan sonra beklenen kazançların abartılması, yeni açılan kuruluşun itibarına daha fazla zarar verecek tehlikeli bir emsal haline gelebilir.

Son olarak, özellikle küçük işletmelere adanmış online topluluklara katılın ve şu anda karşılaşılan genel stratejiler üzerinde çalışırken karşılaşılan belirli zorluklarla ilgili sorular sorun. Hibe ve Teşvikler için daha profesyonel bir çalışma için Kobi-Line gibi tecrübeli ve sertifikalı uzmanlara sahip firmalarla çalışın. Zaman tasarrufu, kısa sürede sonuç almak ve hızlıca işe uyum sağlayabilmek için mutlaka profesyonel yardım almalısınız. Kobi-Line, hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çaba harcamak isteyen herkese rehberlik etmekten mutluluk duyacaktır.

Kobi-Line Haber Merkezi
29.11.2023


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 893 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ