0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Teknoloji Odaklı Projeler Geliyor!

Teknolojiye yönelik hibe ve destekler verilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yılsonuna kadar Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programının mobilite, kimya ve tıbbi cihaz çağrılarına çıkacaklarını söyledi.


Bakan Varank Müjdeyi Verdi!

Teknolojiye yönelik hibe ve destekler verilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yılsonuna kadar Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programının mobilite, kimya ve tıbbi cihaz çağrılarına çıkacaklarını söyledi.

Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Bilişim Vadisi'nden video konferans yöntemiyle katıldığı TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda, özel sektör öncülüğünde büyümenin önemine işaret ederek, Covid-19 ile mücadele döneminde iş dünyasıyla istişare halinde olmaya gayret gösterdiklerini dile getirdi.

Bakan Varank, salgın döneminde yoğun bakım solunum cihazı üretiminden Türkiye'nin Otomobili fabrikasının temel atımına kadar Bakanlıkça yaptıkları çalışmalara değinerek, "KOBİ'lerimize bu yıl 9 ayda KOSGEB aracılığıyla 1 milyar liranın üzerinde destek ödemesi yaptık. Sanayi altyapımızı güçlendirmek üzere 33 farklı OSB'ye kamulaştırma ve altyapı harcamaları için 154 milyon lira destek verdik." diye konuştu.

Covid-19'a karşı aşı ve ilaç geliştirme konusunda da yenilikçi işlere imza attıklarını dile getiren Sanayi Bakanı Mustafa Varank, "Bu çalışmaların Ar-Ge'den ürüne dönüşümü ve ticarileşmesini de destekledik. Örneğin, Japonya ve Çin'den ithal ettiğimiz favipiravir etken maddesini sıfırdan yerli olarak sentezledik. Böylece de dış bağımlılığı ortadan kaldırmış olduk" dedi.

Bölgesel yatırımları özendirmek için emek yoğun sektörlerde yatırımcılara vergi indirimi desteği yerine ilave SGK istihdam desteği talep etme hakkı verdiklerini anımsatan Bakan Varank, bölgesel teşvik kapsamına da ilave yatırım konuları eklediklerini dile getirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, genç girişimleri desteklemek için yeni fonlar kurduklarını belirterek, "Bunlardan en yenisini eylül başında hayata geçirdik. Bilişim Vadisi, Albaraka Katılım ve Vakıf Katılım ortaklığında 100 milyon liralık bir Girişim Sermayesi Fonu (GSF) kurduk. Bu fon aracılığıyla erken aşama girişimleri desteklemek ve onlara ölçek kazandırmak istiyoruz. Odalarımız, sektör meclislerimiz bu fona yatırım yapabilirler. Böylece gencecik firmaların ileride kaydedeceği başarılara onlar da ortak olabilir." dedi.

Proje Çağrılarını Yakından Takip Edin

Özel sektöre, KOBİ’lere, Bakanlığın gelecek dönemde açacağı çağrıları yakından izlemelerini tavsiye eden Bakan Varank, şunları söyledi: "Yılsonuna kadar Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programının mobilite, kimya ve tıbbi cihaz çağrılarına çıkacağız. Bu program kanalıyla Bakanlığımızın tüm desteklerini tek bir pencere üzerinden sunuyoruz. Ar-Ge'den ticarileşmeye kadar her aşamadaki desteklere bütüncül olarak erişebilirsiniz. TÜBİTAK aracılığıyla, kasım ayı gibi Sanayi-Doktora Programının yeni çağrısına çıkacağız. Nitelikli iş gücünü sanayiye kazandırmayı hedeflediğimiz bu program, inovasyonla büyüme için kritik öneme sahip."

Bakan Varank, yalın üretim ve dijital dönüşüme yönelik Ankara ve Bursa'da açılan model fabrikalara da değinerek, "Yılsonuna kadar Konya, Kayseri, İzmir, Mersin ve Gaziantep'te de yeni model fabrikalar açılacak. Buralarda sunulan eğitimler, firmalara çok ciddi verimlilik ve maliyet kazancı olarak geri dönüyor. Ayrıca firmaların eğitim masraflarının bir bölümünü de KOSGEB karşılıyor. Üyeleriniz bu imkânlardan en iyi şekilde faydalanabilir." diye konuştu.

Teknoloji, Ar-Ge, Inovasyon ve imalat projelerinde bugüne kadar verdiği hizmetler ve projelerle KOBİ’lerin gönlünde taht kuran Kobi-Line her türlü proje ve desteklerde yanınızdadır. Hibe ve Proje Analizleri, Teşvik ve Desteklerde Türkiye’nin 1 numaralı Kobi Danışmanı ile çalışma ayrıcalığını yakalayın.

Kobi-Line Haber Merkezi

06.10.2020


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 11748 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45