0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Tarımın Geleceği Şekilleniyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın duyurusuyla, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Yönetmeliği'nde önemli değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler, Türkiye genelinde mülkiyet ve miras kaynaklı sorunlar nedeniyle kayıt yapamayan çiftçilere büyük kolaylık sağlayacak.


ÇKS Yönetmeliğindeki Yenilikler Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın duyurusuyla, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Yönetmeliği'nde önemli değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler, Türkiye genelinde mülkiyet ve miras kaynaklı sorunlar nedeniyle kayıt yapamayan çiftçilere büyük kolaylık sağlayacak.

Bu değişiklik ile birlikte 3 milyon hektarlık alanda üretim yapan çiftçilerin devlet desteklerinden faydalanma imkânının önünü açtıklarını ifade etti.

Önceden sadece tapu sahibi veya kontratı bulunan çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne girebildiğini hatırlatan Bakan Yumaklı, bu durumun üretim yapan ancak kayıt yaptıramayan çiftçilerin desteklerden mahrum kalmasına neden olduğunu vurguladı.

Yeni düzenleme ile birlikte ÇKS'ye kayıt olmak isteyen çiftçiler, artık mülkiyet belgesi veya kira sözleşmesi sunmak zorunda değiller. Sadece ektiklerini beyan ederek ve gerekli prosedürleri tamamlayarak kayıt yaptırabilecekler.

Bakan Yumaklı, yapılan değişiklikle birlikte eskiden sadece tapusu veya kontratı olan çiftçilerin ÇKS'ye girebildiğini hatırlatarak, bu durum nedeniyle kayıt yapamayan üreticilerin desteklerden mahrum kaldığını ifade etti. Yapılan düzenleme ile birlikte bu sorunu ortadan kaldırdıklarını ve Türkiye genelinde yaklaşık 3 milyon hektar alanda üretim yapan çiftçilerin desteklere erişimini kolaylaştırdıklarını belirtti.

Bakan Yumaklı, sözleşmeli üretim konusundaki düzenlemelerle ilgili de bilgi vererek, üreticilerin ürünlerini satarken yaşadıkları sorunları çözmeyi hedeflediklerini söyledi. Sözleşmeli üretimle ilgili yasal mevzuların tamamının düzenlendiğini belirten Yumaklı, üretici ve alıcılar arasında yapılacak sözleşmelerle ürün arzının sürekliliğini sağlayarak çiftçilere pazar garantisi verdiklerini vurguladı.

Bakan Yumaklı'nın açıklamalarına göre, yapılan yenilikler Türk tarım sektöründe önemli bir dönüşümü temsil ediyor ve çiftçilerin desteklere daha etkin bir şekilde ulaşmalarını sağlayacak.

Kobi-Line İle Tarımsal Desteklere Kolay Erişim

Bu değişiklik, çiftçilere önemli bir fırsat sunuyor. Desteklere erişerek üretim maliyetlerini düşürebilir, ürünlerini daha yüksek fiyatlara satabilir ve gelirlerini artırabilirler.

Kobi-Line ise sadece Kobilere deği, ÇKS'ye kayıt yaptırmak isteyen çiftçilere de gerekli belgeleri hazırlama, başvuru sürecini takip etme ve kayıt işlemlerini tamamlama konusunda destek veriyor. Bu sayede çiftçiler, zamandan ve maliyetten tasarruf ederek desteklere daha hızlı ve kolay bir şekilde erişebiliyorlar.

Kobi-Line, çiftçilerin üretim süreçlerini daha verimli ve karlı hale getirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Çiftçilerin desteklere erişimini kolaylaştırmak ve çiftçilerin maksimum destek tutarlarından faydalanmalarını sağlamak için Kobi-Line ile iletişime geçebilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
27.11.2023


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 1037 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ