0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

SWOT Analizi Nedir?

Özellikle girişimciler tarafından büyük ölçüde önemli olan SWOT analizi nedir? Neden önemlidir? Gibi sorularının yanıtlarına gelin birlikte bakalım.


SWOT Analizi Neden Önemlidir?

Özellikle girişimciler tarafından büyük ölçüde önemli olan SWOT analizi nedir? Neden önemlidir? Gibi sorularının yanıtlarına gelin birlikte bakalım.

Bir iş kurma hayali ile çıktığınız yolda bir iş planınız da hazır. Çalışabilir bir iş fikrine dair oluşturduğunuz planınızı hayata geçirirken bazı analiz yöntemlerinden destek almanız sizin yararınıza olacaktır. Girişimci gibi bir işletmenin de doğru bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi için bu analiz yöntemlerinden faydalanması şarttır.

İş dünyasının dışına çıktığımızda da SWOT’un birçok alanda verimli şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz. Toplumun sağlık, eğitim ve çok daha fazla alanda bu analiz kullanılıyor. Hatta neredeyse tüm sektörlerde bu analiz yapılabilir.

SWOT analizinin size vereceği en büyük kazanç, topladığınız bilgileri verimli bir şekilde kullanarak zayıf yanlarınızı olası tehditlerinizi görerek ve güçlü yanlarınız ve fırsatları kullanarak güzel bir plan üretebilmenizdir.

SWOT analizi, İngilizcede güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehlikeler kavramlarının ilk harflerinin adını alır. SWOT analizi, bir şirketin güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve risklerinin analiz alanlarını kapsayan bir stratejik planlama tekniğidir. İşletmenin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve dış çevreden kaynaklanan tehdit ve fırsatları tespit edip bunlara karşı önlem almak için kullanılır. Türkçede is GFTZ olarak kısaltılır.

Sektörde faaliyet göstermeye hazırlanan ya da sektörde faaliyet gösterip, bir şeylerin yanlış gittiğine ikna olan ve kendisini güncellemek isteyen bir girişim, SWOT Analizi yaparak, öncelikle kendindeki güçlü yönlerin ve zayıf tarafların neler olduğunu net bir açıklık ile ortaya koyup, zayıf yönlerini nasıl geliştirebileceğinin hesabını yapmış olacaktır. Girişim böylece kendi güçlü taraflarının üzerine daha baskın bir şekilde oynayabilecek, zayıf yanlarını da törpülemek için kendisini uyarabilecektir.

Girişiminiz, kendi SWOT Analizinin doğru ve gerçekçi bir bakış açısı ile yapar ise, kendisini bekleyen fırsatları net olarak görebileceği gibi, kendisini bekleyen tehditlerin neler olduğunu da çok net bir biçimde görüp, önlemlerini alabilecektir.

Bir girişimi gerçekleştirmeyi düşünen kişiler öncelikle kendilerine şu soruları sormalıdır: Şirketim hangi noktada? Rakiplere göre avantajlarım nedir? Zayıf noktalarım var mı? Ne tür risklerle karşı karşıya kalabilirim? Bu tip sorularınızın cevabı SWOT analizinde saklıdır. Böylelikle düşünülen işin ve fırsatların gerçekçi olup olmadığı ortaya çıkar.

Sonuç olarak işletmeler değişen koşullara ayak uyduracak tedbirler almalı ve bunları hayata geçirmelidir. İşletmenin güçlü ve zayıf yönlerinin ve karşılaşabileceği fırsat ve tehditlerin analizinin yapılması firmanın yararına olur. SWOT ve diğer tüm analizler güçlü yönlerinize odaklanmanıza, tehditleri minimuma indirmenize ve sizin için uygun olan olumlu fırsatları avantaja dönüştürmenize yardımcı olur. Size ve firmanıza bakış açısı kazandıran bu analizler aynı zamanda rakiplerinizi anlamanıza ve başarılı şekilde rekabet etmenize yardımcı olur.

Kobi-Line Haber Merkezi
14.06.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 3539 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45