0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Sıfır Atık Projesine Hibe ve Teşvik

Eskişehir’de yaşayan Biyolog Gamze Kara Mağden şirketini biyoteknoloji alanında kurdu. 2017 yılında 40 metrekare ile kurduğu işletme bugün 500 metrekare. Üretim Tesisi olarak faaliyetini sürdürüyor. Sıfır Atık Projesiyle beraber sığır tendonundan üretilen yerli medikal kolajen, sağlık ve kozmetik sektöründe kullanılmaya başlandı.


Medikal Kolajene Devlet Desteği

Eskişehir’de yaşayan Biyolog Gamze Kara Mağden şirketini biyoteknoloji alanında kurdu. 2017 yılında 40 metrekare ile kurduğu işletme bugün 500 metrekare. Üretim Tesisi olarak faaliyetini sürdürüyor.

Sıfır Atık Projesiyle beraber sığır tendonundan üretilen yerli medikal kolajen, sağlık ve kozmetik sektöründe kullanılmaya başlandı.

Girişimci Mağden, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde TÜBİTAK 1512-Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı ve KOSGEB Girişimcilik Destek Programı ile kurduğu firmasıyla, Ar-Ge faaliyetlerinde kullanılan kolajeni sığır tendonlarından üretmesinin ardından projesini geliştirdi.

İşe 6 kişilik ekibiyle başladı. Amacı biyoteknoloji sektörün de Türkiye de sürdürülebilir olmaktı. Bunun için yerli ham madde tedariğini ilk etapta elde etmeye çalıştı.  İç piyasada ki ihtiyacı karşılamak için seri üretim yapmaya devam etti.

Mağden, 2017 yılından itibaren medikal ve ilaç kozmetik sektörüne yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyor. Teknopark da işletmesinin faaliyeti güçlü bir şekilde devam etmektedir. Gamze Kara Mağden, yerli medikal kolajenle öncelikle yurt içindeki firmaların ihtiyaçları karşıladıklarını aktardı.

Amaçlarının artık ihracat pastasından pay almak olduğunu dile getirdi. İthalatla karşılanan medikal kolajenle ilgili hedeflerine değinen Mağden, "Hedefimiz ihracat pastasından pay almak. Avrupa ve ABD'de farklı firmalarla ürün geliştirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Yakın zamanda ihracat odaklı büyüme planlarımızı hayata geçireceğiz." dedi.

Mağden, yurt dışında sağlık ve medikal sektöründe "medikal kalite kolajen" kullanıldığını belirtti.

Atık geri dönüşümlü ve sürdürebilirlik ana hedeflerinden biri. Çevreye zarar vermemek için mevcut kaynakları kullandılar.  Böylece katma değerli sektörlere kazandırmak için çalışırken yerli ve milli üretim stratejisine uymuş oldular.

Mağden bu konuda, "Yaptığımız çalışmalarla söz konusu kolajende yüzde 40'lara varan maliyet düşüşü gerçekleştirerek yurt içindeki firmalarımızın yerli kolajenden faydalanmasını sağlıyoruz. Ar-Ge amaçlı çalışmalarda kullanılan ürünleri sağlarken bir yandan da ilaç, tıbbi cihaz ve kozmetik sektörünün ihtiyaçlarına yönelik üretim yapıyoruz.

Ar-Ge amaçlı üretilen kolajende yurt içi ve yurt dışı satışları yapıyoruz. Medikal kolajen üretimde ise yurt içi pazarda adımızı duyurduk ancak ihracatta da girişimlerimiz var. Atık geri dönüşümü ve sürdürülebilirlik bizim ana hedeflerimizden biri. Ürünlerimizi ortaya çıkartırken sıfır atık prensibini benimsiyoruz. Çevreye zarar vermeden mevcut kaynaklarımızı sürdürülebilir olarak kullanıp bunları katma değerli sektörlere kazandırmak için çalışıyoruz.

Ülkemizde uygulanan yerli ve milli üretim stratejisine uygun olarak katma değeri yüksek ürün ve hizmetleri yerli imkânlarla geliştirerek hem ithalatın önüne geçmeyi hem de ihracat yaparak elde edilecek faydayı maksimize etmeyi hedefleyen hatta bu hedefini gerçekleştiren bir işletme olarak yolumuza devam ediyoruz." dedi.

Devletin vermiş olduğu diğer destekler için uzman ekibimizle görüşüp projelerinizi hazırlatabilirsiniz. Hibe, teşvik ve devlet teminatlı krediler için geç kalmadan hibe analizinizi yaptırın. Finansal sorunlarınızı Kobi-Line ile çözün, sınırsız teşviklerden siz de binlerce danışanımız gibi faydalanın. Unutmayın, danışan dağı aşmış danışmayan düz yolda yolunu şaşmış.

Kobi-Line Haber Merkezi
05.01.2022


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 4274 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ