0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Pazar Analizi Neden Önemlidir?

Pazar analizi yaptırarak stratejilerinizi doğru belirleyin ve rekabet gücünüzü artırın. Pazar analizi yapmak iş hayatına yeni atılım yapacak girişimciler için ve mevcutta faaliyet gösteren ama yeni atılım yapmak isteyen işletmeler için oldukça önemli bir konudur.


Rekabette Bir Adım Öne Geçin!

Pazar analizi yaptırarak stratejilerinizi doğru belirleyin ve rekabet gücünüzü artırın. Pazar analizi yapmak iş hayatına yeni atılım yapacak girişimciler için ve mevcutta faaliyet gösteren ama yeni atılım yapmak isteyen işletmeler için oldukça önemli bir konudur.

Pazar araştırmasını yapmadan, rakiplerin durumunu analiz etmeden atılacak bir adım riskli bir yatırımdan öteye gitmeyecektir. Rekabetin arttığı bu dönemde kendini ve rakiplerini iyi tanıyan, fırsatları ve tehditleri öngörerek doğru adımları atan, bütçesini doğru kullanarak doğru hedef kitleyi belirleyenler uzun vadede sürdürülebilirliği de sağlayacaktır.

Bunun için öncelikle yapılması gereken yeni atılımlara girişmeden önce piyasa araştırması yapmaktır. Potansiyel müşterilerinizin beklentileri, tüketim alışkanlıkları, demokratik ve ekonomik özelliklerini bilmek hedef kitlenize nasıl hizmet ya da ürün sunacağınızı belirleyecektir.

Reklam ve tanıtım çalışmalarınız da bu doğrultuda belirlenecek olan çalışmalar arasında olması gerekmektedir. Özellikle sosyal medya reklamları ile potansiyel müşteri kitlenize uygun çalışmalar yaparak satış pazarlama rakamlarınızı hedeflediğiniz oranlara kolayca getirebilirsiniz.

Faaliyet gösterdiğiniz sektörden ne kadar Pazar payı hedefliyorsunuz? Bu Pazar payına ulaşmak için hangi stratejileri belirlediniz? Hazırlanacak olan iş planı ile yatırım süresi olarak belirlediğiniz zaman aralığında satış pazarlama hedeflerinize ulaşmanız sizden beklenmektedir. Bunun için de rast gele bir çalışma yapmaktan ziyade titizlikle üzerinde düşünülerek ilerlemesi, doğru hamleler ile riskleri önceden öngörerek adımlar atılması oldukça önemli bir konudur.

Rakiplerinizin hangi alanlarda güçlü, hangi alanlarda zayıf olduğunu takip etmek ve onların zayıf olduğu yönlerde kendiniz geliştirmek de sizi başarıya götürecek önemli bir noktadır. Bunun için işletmenizi açmadan önce veya yeni yatırım girişiminde bulunmadan önce bölgenizde ve sektörünüz de hangi rakipleriniz var, onların satış stratejileri neye göre belirlenmiş, müşteriler hangi konularda rakiplerinizi yetersiz görüyor gibi çalışmalarınızı yaparak rekabet avantajı elde edebilirsiniz.

Pazar araştırması alanında dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda ürün ve hizmetlerinize yönelik fiyatlandırma çalışmanızdır. Fiyatlandırma politikanızı belirlerken ürün ve hizmetin size maliyeti, işçilik giderleriniz, sabit ve değişken giderleriniz, nakliye ve lojistik giderleriniz, kar marjı gibi birçok etkeni göz önünde bulundurmanız gerekecektir. İlk etapta yüksek fiyat politikası belirlemeniz pazara giriş aşamasında müşterileriniz tarafından önyargı oluşturabilir. Düşük fiyat uygulanmasından ise kalite algılanmasında olumsuz bir durum yaratabilir.

Sizde uzman danışmanlarımız ile görüşerek sektör analizi, Pazar analizi ve rakip analizi yaptırarak yatırım kararlarınızı daha kolay belirleyebilirsiniz.

Reklâm ve tanıtım çalışmalarınız, Pazar araştırmalarınızın yapılması, yeni yatırımlarda girişimci ve KOBİ’lere özel sunulan hibe ve teşvikler için sizde başvurularınızı geç kalmadan yaptırın. Bu konuda detaylı bilgi edinebilmek adına Kobi-Line Kobi Destek Bilgi Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

İş hayatı satranç oyunu gibidir. Doğru hamleleri yapan oyunu kazanır. Sizde Kobi-Line ile çalışın, kazanmanın keyfini çıkarın!

Kobi-Line Haber Merkezi
10.02.2021

 


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 4564 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45