0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Günümüzde teknoloji ve dijitalleşmenin en hızlı uygulandığı alanlardan biri de nesnelerdir. Teknolojik yeniliklerin getirdiği yaşamsal kolaylıklar ve insanların teknolojiye çok hızlı adapte olup kullanımlarının hızla artması sebebiyle nesnelerle iletişim güncel konulardan biri haline geldi.


IoT’nin KOBİ’lere Etkisi!

Günümüzde teknoloji ve dijitalleşmenin en hızlı uygulandığı alanlardan biri de nesnelerdir. Teknolojik yeniliklerin getirdiği yaşamsal kolaylıklar ve insanların teknolojiye çok hızlı adapte olup kullanımlarının hızla artması sebebiyle nesnelerle iletişim güncel konulardan biri haline geldi. Nesnelerin İnterneti “Benzersiz bir şekilde tanımlanabilir nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu, dünya çapında yaygın bir ağ ve bu ağdaki nesnelerin belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmaları" olarak tanımlanır.

IoT kavramı ve teknolojisinin gelişimi; hayatı kolaylaştırması, yaşam standartlarını yükseltmesi, verimliliği artırması ve ekonomilere katkısı toplumsal yapıyı değiştirmektedir. Her güzel şey gibi dikkat edilmediği zaman ciddi sonuçlara yol açılabilecek noktaları bulunmaktadır. En kilit noktası bilgi güvenliğidir.

İnternetin ve akıllı nesnelerin; iletişim, eğitim, iş yaşantısı, bilim, hükümetler, sağlık, bankacılık gibi sayabileceğimiz onlarca başlıktaki konuları nasıl etkilediği, işleyişlerini nasıl değiştirdiği ve hatta yeni baştan yapılandırabildiği görülmektedir. Bunun yanı sıra; IoT, bir teknoloji devrimi olarak, bu gelişmeyi hızlandıracak ve daha üstün boyutlara taşıyarak, çok açık bir şekilde her şeyi değiştirecek gibi görünmektedir.

Türkiye'deki İşletmelerin %85'i IoT Kullanıyor

Siber güvenlik araştırmacıları, Türkiye'deki işletmelerin %85'inin nesnelerin interneti (IoT) uygulamalarını kullanmaya başladığını tespit etti. Uzmanların açıklamasına göre, tüm sektörlerde IoT platformlarının kullanımı son yıllarda arttı. IoT uygulamalarını en çok kullanan sektörler arasında konaklama, sağlık ve finans yerini aldı. Öte yandan, potansiyel siber güvenlik risklerine ve yaşanan veri kaybına rağmen IoT kullanımı artmaya devam ediyor.

Bu değişimlere karşı gösterilen direnç, işletmelerin en büyük sorunu oluyor ve verimli değişim için gereken radikal adımları atmakta çoğu sektör zorlanıyor. KOBİ’lerin gelişmesi için IoT teknolojisine ve diğer dijital değişimlere ayak uydurması gerekmektir. IoT iş dünyasının önünü açan güçlü bir teknoloji ve bu teknolojiden yararlanmak için zaman kaybedilmemelidir. Siz de işletmeniz için alacağınız önlemlerle maddi ve manevi kayıpların önüne geçebilirsiniz.

IoT’nin veri kaybına yol açmaması adına alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır;

  • Cihazları kullanmaya başlamadan önce güvenlik durumunu değerlendirin.
  • Siber güvenlik sertifikalarına sahip olan cihazları ve bilgi güvenliğine daha fazla dikkat eden üreticileri tercih edin.
  • Düzenli güvenlik denetimleri yapın ve IoT sistemlerinin güvenliğiyle sorumlu ekibe güncel tehdit istihbaratı sağlayın.
  • Tasarımında güvenliğe öncelik verilen IoT cihazlarını kullanın.

Kobi-Line İle Dijitalleşmeye Var Mısın?

Teknolojik yeniliklere erken dâhil olanlar, daha az iş gücüyle iş verimliliğini artırarak ekonomiye daha çok katkı sağlıyor. Bununla birlikte küçük işletmelerin teknoloji devleriyle rekabete girebilmesi mümkün oluyor.

İşletmenizi büyütmek adına mevcutta bulunan devlet hibe, destek ve kredilerden yararlanarak, işletmenize fayda sağlar ve pazar alanınızı genişletebilirsiniz. İşletmenizin yararına olacak devlet desteklerinin avantajlarından nasıl yararlanmanız gerektiği konusunda ise bir KOBİ danışmanından destek alabilirsiniz. KOBİ danışmanınız firmanızın bütçesinden, pazarından, satışından, personelinden, iş sağlığı ve güvenliğinden, ekonomik yapısından kısacası her şeyinden sorumludur.

Türkiye’de ilk kurumsal olarak hizmet veren Kobi-Line Kobi Danışmanlık Merkezimiz kadrosundaki akredite olmuş uzman danışmanları ile Kobilere hizmet veriyor. Destekler için neler yapmanız gerektiği konusunda mutlaka Kobi-Line uzman ekibine başvurmalısınız. Unutmayın! Artık gelecek, dijitalleşme yarışında hızlı ve doğru adım atabilenlerin olacak. Peki, şimdi Kobi-Line ile dijitalleşmeye var mısın?

Kobi-Line Haber Merkezi

11.01.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 7094 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45