0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Çiftçileri Sevindiren Haber Geldi! Mazot ve Gübre Desteği Başladı!

Tarımsal faaliyetleri desteklemek amacıyla geçen yıl olduğu gibi bu yılda mazot ve gübre desteği sağlanacak.


Çiftçileri Sevindiren Haber Geldi! Mazot ve Gübre Desteği Başladı!

Destekleme Ödemesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Tarımsal faaliyetleri desteklemek amacıyla geçen yıl olduğu gibi bu yılda mazot ve gübre desteği sağlanacak. Doların yükselmesi ile artan mazot fiyatları cep yaparken bu haber çiftçileri oldukça sevindirdi. 21 Şubat'ta Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ödemelerin 22 Şubat'tan itibaren başlayacağı belirtildi.

Yeni yılın ilk çeyreğinde sona yaklaşırken üreticilere sevindiren haberler gelmeye devam ediyor. Bu kez çiftçileri sevindirecek haber Tarım ve Orman Bakanlığından geldi. Tarımı desteklemek için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan mazot ve gübre desteğinin ne zaman ödeneceği merak konusu olmuştu. 21 Şubat'ta Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ödemelerin 22 Şubat'tan itibaren başlayacağı bildirildi.

Mazot ve Gübre Desteklemesi Ne Zaman Ödenecek?

21 Şubat'ta Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ödemelerin 22 Şubat'tan itibaren başlayacağı çiftçilere duyuruldu.

Tarımsal destekleme konusu ne olursa olsun başvuruda bulunmak için öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmak gerekiyor. Şayet kaydınız var ise, mazot ve gübre desteklemesi almak istediğinizi belirten bir dilekçe yazmalı ve bu dilekçeyi Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri’ ne teslim etmeniz gerekiyor. Ancak ÇKS Kaydınız yoksa mutlaka sisteme kayıt olmak zorundasınız.

Dilekçeyi müdürlüğe teslim ettikten sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Yapılacak olan incelemelerden sonra şayet başvurunuz onaylanırsa destekleme ödemesi almaya hak kazanıyorsunuz. Daha sonra banka hesaplarına destekleme tutarı aktarılıyor. Mazot desteklemeleri ise güncel mazot fiyatının %50' si tutarında oluyor. Verilen desteklemeler ile birlikte çiftçinin aktif bir şekilde tarımsal faaliyetlere devam etmesi sağlanıyor.

ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır?

ÇKS kaydı yaptırmak için 3 farklı metot var. Arazi sahibi olanlar, araziyi kiralayanlar ve 1. dereceden akrabalarının arazilerini kullananlar olmak üzere üç farklı gruplandırma yapmak mümkün. Yeni kayıt olacaklar başvuru formunu doldurmalıdır. Daha sonra sahip olunan arazi tapularının noterde aslı gibidir yapılması gerekmektedir. Size verilecek olan c formunu muhtara onaylatmalısınız. İkamet ettiğiniz yerdeki müdürlüklere başvurabileceğiniz gibi, arazinin bulunduğu yerlerde de başvuru yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden ÇKS kaydı yapılamamakta, yalnızca başvuru durumu sorgulanmaktadır. Detaylı bilgi ve yardım için Kobi-Line uzmanlarından ücretsiz destek alabilirsiniz.

Mazot ve Gübre Desteklemesi Başvuru Şartları

Mazot ve gübre desteklemelerinden ne yazık ki her çiftçi faydalanamıyor. Destekleme alabilmek için bazı şartları taşımanız gerekiyor.

Bu şartlar şöyle sıralanabilir:

Çiftçi Kayıt Sistemine mutlaka kayıt olunmalıdır.

Bakanlık tarafından belirlenen tarihte dilekçe ile başvurmak gerekmektedir.

Gübre desteği başvurusu yapabilmek için en az 1 dekar alana sahip olunması gerekmektedir.

50 dekardan fazla araziye sahip olanların toprak analizi yaptırmaları gerekmektedir.

Toprak analizi yaptırmayan çiftçilerimiz sadece mazot desteği alabilecek ve gübre desteklerinden yararlanamayacaktır. İşlemlerinde sorun yaşayan, memur engeline takılan, kayıt esnasında sıkıntı çeken çiftçilerimize Kobi-Line uzmanları Kobi-Line üyelerine destekleme süresi boyunca ücretsiz hizmet sunacaktır. Bu konuda mağduriyet yaşamak istemeyen çiftçilerimizin Kobi-Line Kobi Destek Merkezi ile iletişime geçmeleri önemlidir.

Kobi-Line Haber Merkezi
25.02.2019


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 2182 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45