0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Marka Tescilini Mutlaka Yaptırın!

Gerçek kişiler yani şahıs şirketleri ya da tüzel kişilere (limited veya anonim şirketleri) ait mal ve hizmetlerini yine başkalarının mal ve hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarete marka denmektedir.


Markanızı Koruyun!

Gerçek kişiler yani şahıs şirketleri ya da tüzel kişilere (limited veya anonim şirketleri) ait mal ve hizmetlerini yine başkalarının mal ve hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarete marka denmektedir.

İsim, logo, sözcük, slogan, ses gibi bileşenler marka olarak tescil edilebilir. Marka bir kişinin ya da şirketin ürününü tanımlar. Böylece o ürünler diğerleri ile karıştırılmaz. İşletmenin en önemli gayri maddi mal varlığı olarak düşünebilirsiniz. Yani bir değeri vardır. Bu değer marka sahibinin yıllara dayanan emek ve çabası ile olmaktadır.

Markanızı tespit ettikten sonra tescil etmeden önce benzerlik araştırmasını yapmanız, markanızın hangi mal ya da hizmetler için kullanılacağını tespit ettikten sonra ise sırada markanızı tescil etmeniz için başvuru yapmanız gerekiyor.

Markanızı tescil ettirmek için resmi başvuruyu Türk Patent Enstitüsüne yapmalısınız. Türk Patent Enstitüsü Türkiye’de bununla ilgili tüm hakları tescilleyen ve tescilin sonrasında da koruma hakkı veren bir kurumdur. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur.

Burada kendiniz ya da bir vekil vasıtasıyla marka tescil başvurusunu ister online ister de fiziki evraklar ile Türk Patent Enstitüsüne elden sunarak yapabilirsiniz. Kısaca süreci de anlatmak gerekirse marka başvurusunu yaptığınızda önce başvuru kayıtları alınır. Hemen bir başvuru numarası verilir ilgili marka başvuru numarası verildikten sonra Türk Patent Enstitüsü uzmanları markayı kriterlere göre değerlendirirler.

Peki, bu kriterler nedir?

Markanın 556 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ilgili maddeleri uyarınca marka olmaya yetkin olup olmadığını sizin verdiğiniz başvurunun marka olup olmayacağına bakarlar. Buradaki kriterler; kamu ahlakına aykırı mı değil mi? Dini bir sembol içeriyor mu? Ya da bütün herkesçe bilinen çok meşhur bir markanın, çok tanınmış bir markanın aynısı olup olmadığına bakarlar. Ondan sonraki aşama ise kendi veri tabanlarından sizin markanızın benzerliği olup olmadığı diğer markaları tespit ederler ve kendi içlerinde yani kurum içinde bir marka benzerlik araştırması yaparlar.

Markanızın başkaları tarafından aynısı ya da benzerlerini kullanması emeğinizin başkalarının haksız kazanç sağlamasına neden olur. Markanızı üçüncü kişilerin kullanmasını engellemek istiyorsanız mutlaka tescil ettirmeniz gerekir. Eğer ki ettirmezseniz üçüncü kişiler bunu yapar ve tescil haklarını ileri sürerek bu marka benimkiyle benzer der ve sizin kullanımınızı engeller.

Markanız sizin firmanızın var oluş sebebidir. Bunun için mutlaka marka tescilinizi yaptırmalısınız. Bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeniz yoksa işin ehli uzman kişilerden yardım ve destek alabilirsiniz. Markanız sizin hayalinizin gerçek bulmuş halidir. Kimseye kaptırmamak için tescilini derhal yaptırınız.

Bu konuda Kobi-Line marka uzmanlarından destek alabilir, tescil işlerinizi ve başvurularınızı tecrübeli kadrolara yaptırabilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
11.02.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 6517 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45