0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Aldığı Hibeyle Kültür Mantarı Yetiştiriyor

Samsun'da Tarım ve Orman Bakanlığının 'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında aldığı hibe ile kültür mantari üretimine başlayan Emine Şeker Tuğ, yaptığı iş ile kardeşlerine ve girişimci olmak isteyen insanlara örnek olup, mahalledeki birçok kişiye de iş imkânı sağladı. Çarşamba ilçesine bağlı Beyyenice Mahallesi'nde ikamet eden 35 yaşındaki Girişimci Emine Şeker Tuğ, kültür mantarı yetiştiriciliğine başlama sürecini anlattı.


Kadın Girişimcinin Azmi İş Sahibi Yaptı

Samsun'da Tarım ve Orman Bakanlığının 'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında aldığı hibe ile kültür mantarı üretimine başlayan Emine Şeker Tuğ, yaptığı iş ile kardeşlerine ve girişimci olmak isteyen insanlara örnek olup, mahalledeki birçok kişiye de iş imkânı sağladı.

Çarşamba ilçesine bağlı Beyyenice Mahallesi'nde ikamet eden 35 yaşındaki Girişimci Emine Şeker Tuğ, kültür mantarı yetiştiriciliğine başlama sürecini anlattı. Kültür mantarında zorlu ve çokça dikkat isteyen bir üretim sürecinin olduğunu ifade eden Bayan Girişimci Emine Tuğ, "3 yıl önce şuanda İzmir'de bulunan kardeşimin sürekli bize mantar üretimi yapalım tavsiyeleri sonrasında bende bu işe yönelme fikrine kapıldım. O süreçte Çarşamba'da bir kurumda dönemsel olarak çalışıyordum. İlgili Bakanlığın Genç Çiftçi Projelerini araştırdım ve detaylı bilgi edindim. Daha sonra oradan istenen şartlara uygun olduğumuzu da görünce projemizi hazırlatıp başvurumuzu yaptık. Başvurum onaylandı ve tesisimi kurup faaliyete başladım.

Devletimiz sağ olsun destek veriyor. Faaliyetlerimizi sürdürürken Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Şube Müdürlüğünden 'Cansuyu' adında bir proje kapsamında bize kompost temini sağladılar. Bu işi yaptığımı gören erkek kardeşim de bu üretimi yapmaya başladı. Belli bir süre sonra ablam da bu işi yapma kararını verdi ve tesisini kurdu diyerek devam etti ‘’yoğun hasat dönemlerinde tesislerde 8 kişi çalışıyor. Burada çok sayıda mahalleliye iş imkânı sağlamaktayız" diyerek kadın bir girişimci olarak kendi işini yapmanın mutluluğunu yaşadığını ‘’dile getirdi.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği İşini Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Girişimci Emine Hanım, ‘’Mutlaka bu iş üzerine yıllarını vermiş, gerekli bilgi ve donanıma sahip kişilerle iletişime geçmelerinin gerektiğini söyleyerek, "Üretim dönemlerindeki uygulamalar her güne göre farklılık gösterebiliyor. Nemi, sıcaklığı, iklimlendirmesi gibi önemli etkenlerin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi ve buna göre adım atılması gerekmektedir. Profesyonel destek gerektiren bir iş olduğu mutlaka akılda olmalıdır" dedi.

Girişimci Emine Şeker Tuğ'un ardından bu işi yapmaya başlayan 28 yaşındaki kardeşi İsmail Şeker ise, "Ağabeyimin tavsiyeleri ve ablamın bu işe başlaması sonrası ben de çalışmakta olduğum çağrı merkezi firmasından ayrılarak kendi işimi yapmaya karar verdim, üretim tesisi kurdum ve üretim yapmaya başladım. Çok sayıda kişi burada çalışıyor.

Emine Hanım’ın diğer bir kardeşi olan Aslı Şeker de bu işi yapma fikrine karar verdiğini, aldığı hibe ile üretim tesisini kurduğunu ifade etti.

Genç Çiftçi Destekleri İş Sahibi Yapıyor

Bunun yanı sıra Kırsal Kalkınma Destek Programları çerçevesinde, seracılık, büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, organik tarım, aromatik bitki üretimi, süs bitki yetiştiriciliği, yumurtacılık, kanatlı hayvan yetiştiriciliği gibi tarımsal faaliyet yapmak isteyen genç çiftçiler devletin sağlamış olduğu hibe programlarından yararlanabilmektedir. Detaylı hibe programları için mutlaka müşteri hizmetlerimizi arayınız. 0850-8112444

Kobi-Line Haber Merkezi
11.07.2019


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 10573 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/45 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45