0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Lisanslı Depoculukta Müthiş Devrim!

Yeni dönem, lisanslı depoculuk dönemi olacak ve ülkemizin dünyaya açılmasını sağlayacak. Bu konuda atılimlar yapan hükümet ihracatçıların da önünü açıyor. Destekler ve hibelerle de işletmeler desteklenecek.


Lisanslı Depoculukta Müthiş Devrim!

Elektronik Sertifika Dönemi Başlıyor

Yeni dönem, lisanslı depoculuk dönemi olacak ve ülkemizin dünyaya açılmasını sağlayacak. Bu konuda atılımlar yapan hükümet ihracatçıların da önünü açıyor. Destekler ve hibelerle de işletmeler desteklenecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "İnşallah bundan böyle lisanslı depoculara ürünü teslim eden üreticimiz elektronik belgesini alacak ve uluslararası piyasalarda da bu elektronik belgesiyle lisanslı depolardaki ürünlerini satabilecek. Fiilen 2019 yılında bu işe başlıyoruz." dedi.

Bakan Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Trakya Bölge Toplantısı’nda konuştu ve eş durumundan kendisinin de Keşan ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğunu söyleyerek hemşeri olduğunu belirtti.

Türk Ticaret Merkezleri’nin açılmasıyla pek çok pazara ulaşılacağının altını çizen Pekcan, şunları söyledi:

"Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıldaki hedefi, orta gelir düzeyinden yüksek gelir düzeyine geçmektir. Bunun tek yolu da ürettiğimiz ve dünyanın her tarafına, pazarlarına sunduğumuz ürünlerdeki katma değeri yüksek, teknoloji, tasarım ve markalı ürünlere geçmektir. Dolayısıyla hedefimiz bu yönde gelişmelerimizi ve çalışmalarımızı yönlendirmek olacaktır. Bakanlık olarak da biz bu vizyonla projelerimizi ve mevzuatlarımızı güncelliyoruz. Şu an da etkin olamadığımız pazarlara, yeni stratejilere daha güçlü girmek için yol haritalarımızı belirledik, eylem planlarımızı hazırladık. 35 yeni ülke ve bölgeye talep odaklı, yeni vizyonlu Türk Ticaret Merkezleri açacağız. Bakanlık olarak bu merkezlere katılan firmalara kira ve pazara giriş destekleri veriyoruz. Bakanlıkta eskiden bu desteklere ulaşmak çok zordu, bilenler başvurabiliyordu sanki. Biz şimdi kolaydestek.gov.tr diye bir site oluşturduk, buraya girdiğiniz anda bakanlığın destekleri en basit şekilde anlatılıyor. İkinci olarak yapacağımız çalışmada bu desteklere başvuruları online olarak alacağız. Yazılım gerektirdiği için bir süreç gerekiyor."

Lisanslı Depoculukta Elektronik Sertifika

Lisanslı depoculukta 3 milyon tonun üzerinde kapasitenin olduğunu belirten Pekcan, "Edirne bölgemizde de 69 bin ilk aşamada daha sonra da 149 bin hedefimiz var. Çok güzel bir örneğini burada gördük ve ürün ihtisas borsasını da kurduk orada sanal bir alışveriş de yaptık. İnşallah bundan böyle lisanslı depoculara ürünü teslim eden üreticimiz elektronik belgesini alacak ve uluslararası piyasalarda da bu elektronik belgesiyle lisanslı depolardaki ürünlerini satabilecek. Fiilen 2019'da da buna başlıyoruz." diye konuştu.

Ticaret sicil işlemlerini elektronik ortamda kolaylaştırmak için MERSİS sistemini kurduklarını anlatan Pekcan, çek ve bonodaki karşılıksız çekleri önlemek amacıyla kare kodlu çek ve bono uygulamasına başladıklarını kaydetti.

Kobi’lere ve işletmeler daha fazla ihracat desteği vermek istediklerinin altını çizen Bakan Pekcan, "Daha fazla destek vermek istiyoruz ama isteyen yok." dedi. Proje kültürünün yaygınlaşmasını ve her şeyin işin uzmanı tarafından yapılmasını tavsiye eden Bakan Pekcan devlet desteklerini kullanın ve ülkemizi erişmek istediğimiz hedeflerine birlikte ulaştıralım diyerek görüşlerini açıkladı.

Kobi-Line Haber Merkezi
21.11.2018


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 994 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45