0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Başvuru Yapın Daha Çok Kazanın!

KOSGEB'den aldığı 50 bin liralık hibe desteğiyle atölye açtı.


Başvuru Yapın Daha Çok Kazanın!

Devlet Desteği Onun Elinde Sanata Dönüşüyor

Diyarbakırlı 26 yaşındaki genç girişimci Süleyman Timoçin, inşaat işinden sıkılıp bir buçuk yıl önce hobisi olan ahşap işlemeciliği işini yapmaya karar verdi. KOSGEB'den aldığı 50 bin liralık hibe desteğiyle atölye açıp ürün yapmaya başlayan Timoçin, bu ürünleri de atölyesinin önündeki dükkânında sergilemeye başladı. 3 kişiye istihdam imkânı veren Timoçin, alacağı desteklerle atölyesini genişletip istihdam sayısını arttırmayı planlıyor. Timoçin, yaptığı işi giderek büyüterek siparişlere yetişemez duruma geldi.  Liseyi bitirdikten sonra inşaat işinde çalışmaya başlayan Süleyman Timoçin, boş bulduğu zamanlarda da hobisi olan ahşap işiyle uğraşmaya başladı. Sabah gittiği işinden yorgun döndüğü evinde tüm yorgunluğunu tahtaları oyup şekil vererek atan Timoçin, bir buçuk yıl önce inşaat işçiliğini bırakma kararı aldı. Çevresinden KOSGEB'in destek verdiğini duyan Timoçin, hiç zaman kaybetmeden kursa kayıt yaptırdı. Katıldığı kursta başarılı olup girişimcilik belgesi alan Timoçin, hobisini işine dönüştürmek için kolları sıvadı. Bir buçuk yıl önce KOSGEB'den aldığı 50 bin liralık hibe desteği sayesinde atölyesini kurup birkaç makine alan Timoçin, çevresinden de borç alarak atölyesini tam bir imalathaneye dönüştürdü.

Yurt dışından sipariş ettiği lazerle ahşap işlemeciliğine farklı bir boyut kazandıran Timoçin, siparişlere yetişemez oldu. Şimdilik kendisiyle birlikte 3 kişiye istihdam imkânı veren Timoçin, atölyesini büyütüp işsiz gençlere ekmek kapısı oluyor. Yaptığı iş ile ilgili açıklamalarda bulunan Timoçin, daha önce inşaat ve prefabrik işinde çalıştığını hobi olarak da ahşap oymacılığı yaptığını belirtti. Yakın arkadaşlarından KOSGEB'in hibe desteğini duyduğunu ve kursa hemen başvuru yaptığını söyleyen Timoçin, "Eğitimlerin ardından KOSGEB bana destek verdi. Aldığım desteğin ardından iş yerimi açtım, yaklaşık bir buçuk yıldır faaliyet gösteriyorum. Daha çok insanların tasarımlarına göre iş yapıyoruz. İnsanlar istedikleri ürünlerini getiriyor biz de onların isteklerine göre ürünleri yapıyoruz. Oyuncak, minyatür evler, tablo, isimli saatler, ahşapla ilgili hemen her şeyi iş yerimizde yapabilecek durumdayız. Diyarbakır'da bu işi yapan bir tek biziz" ifadelerini kullandı.

İş yerlerinin arka tarafını imalathane ön tarafını ise yaptıkları ürünleri satmak için kullandıklarını dile getiren Timoçin, "Atölyemizde CNC makinesi yatar makine, dik matkap, testere gibi malzemelerimiz var. Bu aletlerimizle tahtaları şekillendiriyoruz atölyemizde. İş yerimizde benle birlikte toplam 3 kişiye istihdam sağlandı. Biraz daha destek alabilirsem özellikle atölyemi genişletip istihdam sayısını da arttırmayı planlıyorum. Gençlerin de bu tür etkinliklere dahil olmalarını istiyorum. İşsiz gençlerin de üretime katkı sağlamalarını ve bu desteklerden faydalanmaları çağrısında bulunuyorum." Açıklamasında bulundu.

Ahşap işlemeciliğinde iki işlemin olduğuna dikkat çeken Timoçin, "Ahşapta iki işlem var, lazer ve oyma işlemi. Oyma işleminde istenilen tahtaya oyma işlemini yapıp boyayıp ürünümüzü veriyoruz. Lazer işlemimizdeyse istedikleri şekilleri tahtaya işliyoruz. Ahşap tasarımlarını bilgisayarda yaptıktan sonra CNC makinesinde ürünümüzü hazır hale getiriyoruz. CNC makinemize lazer aparatını da ekledik. Herhangi ince ahşap ürünlerini lazerle kesip şekil veriyoruz.  KOSGEB'e başvuru yaptım, bana 50 bin liralık hibe desteği verdi. Bu desteği aldıktan sonra iş yerimi biraz daha genişlettim. Şu an küçük malzemelerimi aldım. Devletten daha fazla destek alabilirsem arka taraftaki atölyemizi genişletmeyi düşünüyorum. Desteği alır atölyeyi genişletirsem istihdam sayısını da arttıracağım." Dedi.

Kobi-Line Haber Merkezi
05.11.2018


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 2534 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/45 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45