0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Devlet Destekleri Sınırları Aştı!

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, KOSGEB'in yurt dışı iş birliklerine ilişkin, açıklamalarda bulundu. KOSGEB'in, KOBİ'ler ile ilgili elde ettiği bilgi ve deneyimini, kurulan iş birlikleri sayesinde yurt dışındaki muadil kurum ve kuruluşlara aktardığını söyleyen Uzkurt, böylece Türkiye'nin tanınırlığına katkı sağladıklarını belirtti.


İşte Bu Sebeple Türkiye Dünya Ülkeleri Tarafından Örnek Alınıyor

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, KOSGEB'in yurt dışı iş birliklerine ilişkin, açıklamalarda bulundu. KOSGEB'in, KOBİ'ler ile ilgili elde ettiği bilgi ve deneyimini, kurulan iş birlikleri sayesinde yurt dışındaki muadil kurum ve kuruluşlara aktardığını söyleyen Uzkurt, böylece Türkiye'nin tanınırlığına katkı sağladıklarını belirtti. KOBİ'lerin ticaret hacminin büyümesine yönelik çalışmaları desteklerken, iş birliği yapılan muadil kurumların iyi uygulamaları ışığında kurumsal kapasitelerini de geliştirdiklerini söyleyen Uzkurt, böylece KOSGEB sisteminin birçok ülkede örnek alınmaya başlandığını aktardı. Uzkurt, bu kapsamda KOBİ'lerin dış pazara açılma sürecine destek sağlanması ve destekleme modelleri konusunda elde edilen kurumsal kapasitenin yurt dışındaki muadil kurumlarla paylaşılması sebebiyle mutabakat zaptları imzaladıklarına dikkat çekerek, "KOSGEB, bugüne kadar 60 ülkenin 73 kuruluşu ve 5 uluslararası örgütle toplam 78 mutabakat zaptı ve bu zaptlar kapsamında gerçekleştirilebilecek etkinlikleri tanımlayan 7 eylem planı imzaladı." açıklamasını yaptı

Türkiye'yi, geçen yıl Afganistan, Endonezya, Etiyopya, Gambiya, Katar, Kenya, Kolombiya, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Rusya Federasyonu, Somali, Sudan, Tataristan, Tayland ve Ürdün olmak üzere 16 ülkenin heyetlerinin ziyaret ettiğini söyleyen Uzkurt, bu heyetlerle iş birliği alanları için görüşmeler yapıldığını söyledi. Bunların yanında Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Kolombiya, Moğolistan ve Tunus'un ise çalışma ziyaretinde bulunduğuna değinen Uzkurt, KOSGEB'in bu ülkelerle deneyim ve tecrübelerini paylaştığını aktardı. Uzkurt, KOBİ ve girişimcileri hep daha ileriye taşımak için Avrupa Birliği entegrasyonuna yönelik faaliyetleri gerçekleştirmeyi sürdürdüklerini ifade etti. AB tarafından, 2,3 milyar avroluk bütçeyle KOBİ'lerin finansman imkânlarının artırılması, pazarlara erişimlerinin iyileştirilmesi, çerçeve koşullarının değişip geliştirilmesi ve girişimciliğin teşvik edilmesi maksadıyla "İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı"nın yürürlüğe konulduğunu hatırlatan Uzkurt, söz konusu programın ulusal koordinatörlüğünü yürüttüklerini ve düzenledikleri eğitimlerle bilgilendirme çalışmaları yaptıklarının altını çizdi.

KOSGEB'in, "Avrupa Küçük İşletmeler Yasası"nın prensiplerinin uygulanmasından sorumlu "ulusal koordinatör" olarak görevlendirildiğine önemini belirten Uzkurt, "Balkan ülkeleri ve Türkiye'de Avrupa Küçük İşletmeler Yasası'na ilişkin çalışmalar kapsamında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı, Avrupa Komisyonu, Avrupa Eğitim Vakfı, Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası ile projeye dâhil olan ülkelerle hazırlanan KOBİ Politikası Endeksi:2016 raporuna göre, Türkiye bölge birincisi oldu." cümleleriyle ülke olarak başarımızı dile getirdi. Uzkurt, KOSGEB'in, OECD, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Gelişen Sekiz Ülke, İslam İşbirliği Teşkilatı, Asya'da Güven Artıcı Önlemler Konferansı gibi uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla da KOBİ'lere yönelik konularda iş birliği faaliyetlerini sürdürdüklerini aktardı. Avrupa İşletmeler Ağı çalışmalarının, 2008 yılından bu yana KOSGEB koordinasyonunda sürdürüldüğünü anımsatan Uzkurt, "COSME döneminde 'pazarlara erişim' bileşeni altında, KOBİ'lerin AB nezdindeki çalışmalara erişimini ve iş birliklerini yükseltmek için 11 konsorsiyumla iş birliği sürdürülüyor. Birçok uluslararası program ve projede yer alan KOSGEB, enerji verimliliği konusunda da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Birleşmiş Milletler Sınaî Kalkınma Teşkilatı ve Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı ile iş birliği içerisinde projeler yapıyor." sözleriyle süreç hakkında bilgilendirme yaptı.

Kobi-Line Haber Merkezi
10.07.2018


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 497 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45