0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Hibe İle Başlayan Serüven!

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 'Uygulamalı Girişimcilik' kursuna katılım gösteren ev hanımı Nimet Alkılıç, önce mevzuat, muhasebe, stoklama ve risk analizi gibi konularda eğitimler aldı. Sonra da devlet desteğiyle açtığı köfte restoranıyla kendi işinin başına geçti.


Hibe Sayesinde Emin Adımlarla İlerleyip Kendinize Güvenin

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 'Uygulamalı Girişimcilik' kursuna katılım gösteren ev hanımı Nimet Alkılıç, önce mevzuat, muhasebe, stoklama ve risk analizi gibi konularda eğitimler aldı. Sonra da devlet desteğiyle açtığı köfte restoranıyla kendi işinin başına geçti. Büyükşehir’in İŞKUR ve KOSGEB ile ortaklaşa yürüttüğü ve büyük ilgi gören girişimcilik kursları, sadece 4 ay içinde 186 mezun verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin istihdam imkânlarını artırmak için İŞKUR ve KOSGEB ile ortaklaşa sürdürdüğü 'Uygulamalı Girişimcilik' eğitimi kursu, kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilerin ilk adresi oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası tarafından farklı ilçelerde organize edilen eğitimlere katılım gösteren girişimci adayları, mevzuat ve risk yönetimini de kapsayan kurslarda edindikleri bilgileri kısa sürede hayata geçirerek birer birer kendiişlerinin patronu olmaya başladı. Torbalı'daki girişimcilik kursuna katılan ve 1,5 ay sonra kendi iş yerini açan 48 yaşındaki ev hanımı Nimet Alkılıç da bu kursa katılan ve sertifikasını alanlardan biri.

Evde yaptığı köftelerin çok beğenilmesi ve ilgi görmesi üzerine bir iş yeri açmak istediğini ancak işletmecilik hakkında hiç bir bilgisinin olmadığını aktaran Alkılıç, "Derken İzmir Büyükşehir Belediyesinin girişimcilik kurslarının olduğu kulağıma girdi. Bir iş yeri nasıl açılır, ürünler nasıl stoklanır, nasıl satılır, işçiler nasıl çalıştırılır, bu işin riskleri nelerdir? Bunların hiçbiri hakkında bilgim yoktu. Katıldığım kursta aldığım eğitimle hepsini öğrendim ve emin adımlarla restoranımı açtım. Şimdi kendime güvenim tam" diye konuştu.

İşini kurduktan sonra da İzmir Büyükşehir Belediyesinden destek almayı sürdürdüğünü belirten Alkılıç, "Bana ziyarette bulunarak bir ihtiyacım olup olmadığını sordular. İŞKUR’dan işçi desteği de sağlandı. İş yerimdeki eksikliklerimi de söyleyerek bazı uyarılarda bulundular. İnsanın arkasında bir devletimiz gibi bir destekçisinin olması çok güzel" açıklamasında bulundu.

Üniversite öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Buca Menderes Caddesi üzerinde açtığı restoranda anne köftesinin hasretini çeken gençlerin gözdesi haline gelen Nimet Hanım, etini özenle seçtiği leziz köfteleri için sırlarını, "Köfteyi yoğurduktan sonra bir gün dolapta bekletiyoruz. Pişirilmesi en önemli noktalardan birisi. Çok sık çevrilecek ve pişmesi beklenmeyecek. En az 3-4 tur çevirdikten sonra müşterilerimize sunumunu yapıyoruz." sözlerini aktardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası, İŞKUR Konak Hizmet Merkezi ve KOSGEB Kuzey Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında 1 Mart 2018 tarihiyle başlayan 'Uygulamalı Girişimcilik' kursundan bugüne kadar 186 kursiyer mezun oldu. Meslek Fabrikası tarafından ilçelerde düzenlemesi yapılan eğitimlerde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Müdürlüklerine ait alanlar kullanılıyor. Bugüne kadar Aliağa, Ödemiş, Bergama, Torbalı, Bayındır, Seferihisar ile Meslek Fabrikası Çamdibi kurs merkezindeki eğitimler bitirildi. Tire, Menemen, Kemalpaşa, Foça, Meslek Fabrikası Halkapınar Kurs Merkezi’ndeki eğitimler ise halen sürüyor.

Kobi-Line Haber Merkezi
06.08.2018


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 395 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45