0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Hibe Var İmkânsızlık Yok!

Güçlü kadınların yaşam mücadelesine verilen destek mucizeler yaratabiliyor. Eşi hayatını kaybettikten sonra yaşam koşullarının zorluğuna direnmek için iş hayatına adım atan 2 çocuk annesi Ebru Aydın, devlet desteğinden faydalanarak kurduğu mobilya atölyesinde 30 kişiye istihdam sağladı. Aydın, benzer işi yalnızca erkeklerin değil kadınların da yapabileceğini herkese ispatladı.


Hibe Alıp Cesareti ve Yaptığı İşle Hemcinslerine Örnek Oldu

Güçlü kadınların yaşam mücadelesine verilen destek mucizeler yaratabiliyor. Eşi hayatını kaybettikten sonra yaşam koşullarının zorluğuna direnmek için iş hayatına adım atan 2 çocuk annesi Ebru Aydın, devlet desteğinden faydalanarak kurduğu mobilya atölyesinde 30 kişiye istihdam sağladı. Aydın, benzer işi yalnızca erkeklerin değil kadınların da yapabileceğini herkese ispatladı. Türkiye ve Avrupa Birliği işbirliği ile finanse edilen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uyguladığı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında kurulan, Fırat Kalkınma Ajansı, İl Özel idaresi, Belediye ile Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla hayata geçirilen Bingöl İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) genç girişimciler başta gelmek üzere kadın girişimcilere de ekmek kapısı oldu.

Eşini 6 yıl önce kaybeden 2 çocuk annesi Ebru Aydın da küçük bir atölye ile başladığı mobilya işini İŞGEM desteğiyle genişleterek 30 kişiye de iş imkânı sundu. İş hayatı ile ilgili bilgi veren Ebru Aydın, “6 sene önce eşimi kaybettim, iki çocuğum var. Tek maaşla geçinmek yaşam koşullarımızı zorluyordu ve bende bir şeyler yapıp kendi işimi kurmak istiyordum. Hayattan soyutlanan bir kadın değil de işveren bir kadın olmak istedim. Uzun süre ne yapabilirim diye düşündüm. Sürekliliği olan bir sektörde iş yapmak istedim. İnşaat işini yapamazdım ama mobilya sektöründe yapabilirim dedim ve kendi işimi kurdum. İlk olarak KOSGEB desteklerinden yararlandım. İlk gelen destekle kendi atölyemi açtım. Daha sonra İŞGEM’i duydum ve burada da işimi büyütmek için fırsatlar vardı. Hem maliyet olarak uygun hem de güzel atölyeler mevcut olduğu için işime burada devam etme kararı aldım” ifadelerini kullandı.

Açtığı mobilya atölyesinde 30 kişiye iş imkânı sunduğunu söyleyen Aydın, “Şu an yaklaşık 30 kişiye istihdam sağlamış bulunuyorum. Ben bir kadın olarak bunu başarabildiysem tüm kadınların her işin üstesinden geleceğine inancım sonsuz. Devletimiz de zaten bu konuda her türlü desteği veriyor. Yeter ki isteyelim, azmedelim her şeyi yapabiliriz. İş hayatına atılmak isteyen tüm kadınların benim gibi benzer sektörde olmasını gönülden istiyorum” diyerek tüm kadınlara iş hayatına adım atmaları konusunda çağrı yaptı. Girişimci Ebru Aydın’ın fikrine sıcak baktıktan sonra yanında çalışma kararı aldığını söyleyen Yüksel Yalçın ise, “15 yaşında mobilyacılık mesleğine sanayide başladım. Ebru abla ilk olarak bana gelip projesinin olduğunu ve bir ustaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Kadın girişimci olduğu için cesaretlendirmek ve destek olmam gerektiğini düşündüm ve beraber bu işe başladık. Kendisinin yanında çalışıyorum ve çok memnunum. Sonuna kadar destekçisi olacağım. Tamamen ailemizden bir parça oldu benim için” sözleriyle samimi açıklamalarda bulundu.

Atölyenin Satış Müdürü Yunus Yalçın ise, “Ebru Hanım bir kadın olarak bu işletmeyi açtığı zaman bize burada bir ekmek kapısı da açtı. Ben satış müdürü olarak bu işyerinin satın alma ve iş bağlama bölümüyle ilgileniyorum. Ebru Hanımı bu konuda gerçekten takdir edip destekliyoruz. Ebru hanım gibi kadınları da farklı sektörlerde her zaman görmek istiyoruz” dedi. Yeni girişimcilere her alanda destek olduklarını ifade eden Bingöl İŞGEM Genel Müdürü Cüneyt Çalık, “İŞGEM, yeni girişimcilerin iş kurmalarına destek sağlayan,  işletmelerin başlangıç aşamasında yaşadıkları zorlukları ve sıkıntıları sorunsuz bir şekilde atlatmalarına yardımcı olan, finans ve pazara erişimini kolaylaştıran bir işletme modelidir. Bingöl’de önde gelen sektörler olan gıda, mobilya ve doğrama gibi sektörler başvurularda her zaman önde geliyor. Ebru hanım, erkek egemen sektörlerinden biri olan mobilya sektöründe bir kadın girişimci olarak işletmesini kurdu ve faaliyetlerini sağlam adımlarla sürdürüyor. Şu an yaklaşık 30’a yakın personele iş imkânı sağladı. Bingöl ekonomisine katkıda bulunan önemli bir girişimcidir kendisi. Her geçen gün böyle inançlı kadın girişimcilerimizin sayısı artıyor.” Açıklamasında bulundu. Tüm kadın girişimcilerin destekçisi oldukları belirterek Ebru Hanım gibi cesaretli kadınlara teşekkürlerini sundu.

Kobi-Line Haber Merkezi
09.07.2018


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 413 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45