0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

KOBİ'lere 300 Bin TL Geri Ödemesiz Destek Müjdesi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank iki alt başlıktan oluşan yeni KOBİ Gelişim Destek Programı’nın (KOBİGEL) “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temasıyla yeni çağrısını duyurdu.


KOBİ'lere 300 Bin TL Geri Ödemesiz Destek Müjdesi!

KOBİ'lere Destekten Kimler Nasıl Faydalanacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank iki alt başlıktan oluşan yeni KOBİ Gelişim Destek Programı’nın (KOBİGEL) “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temasıyla yeni çağrısını duyurdu.  İşletme başına 300 bin TL’si hibe, 350 bin TL’si teminat karşılığı geri ödemeli olmak üzere toplam 650 bin TL’ye kadar destek sağlanacak proje çağrısının bütçesi ilk aşamada 250 milyon TL olarak belirlendi.

İmalat Sanayinde Dijitalleşme Temalı Proje Çağrısı

Akıllı dijital teknolojilerin sanayinin küresel ölçekte rekabet edebilmesi için en önemli unsurlardan biri olduğunu belirten Bakan Varank, “Bu teknolojilerle ilgili Ar-Ge süreçlerini önemli ölçüde tamamlayıp ürün aşamasına getiren ve ayrıca üretim süreçlerini dijitalleştirmek isteyen KOBİ’lere ilk kez devlet tarafından destek vereceğiz. Uygulayacağımız bütüncül yaklaşımla hem dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileşmesini hem de kullanımını destekleyerek güçlü bir dijital ekosistem oluşturmayı hedefliyoruz. Bu çağrı ile aynı zamanda ilk defa açık kaynak kodlu yazılımların kullanımını teşvik ederek, yaygınlaştıracağız. Proje çağrısının bütçesini 250 milyon TL olarak belirledik.” dedi.

Sanayi Sektörü Akıllı Teknolojilere Erişebilecek

Mustafa Varank KOSGEB’in sanayinin dijital dönüşümünde KOBİ’leri desteklemeye dönük bir vizyonu bulunduğunu ifade ederek sözlerine, “Akıllı dijital teknolojilerin imalat sanayi sektöründe yaygınlaşması için bu teknolojilerin erişilebilir hale getirilmesi gerekiyor. Üretim süreçlerinde dijitalleşmeyi isteyen KOBİ’lerin imkân ve kabiliyetlerini, yetkin insan kaynağını ve teknolojik altyapılarını KOSGEB desteği ile arttırmak istiyoruz. Böylece sanayi sektörümüz, birinci çağrımız ile teknoloji tedarikçisi KOBİ’lere sağlayacağımız desteklerle akıllı teknolojilere erişebilecek. Ayrıca ikinci çağrımız ile de akıllı dijital teknolojileri imalat süreçlerine adapte ederek kullanacak olan KOBİ’leri destekleyeceğiz.” devam etti.

İşletme Başına Geri Ödemesiz 300 Bin TL Hibe Desteği

Bakan Varank, teknoloji geliştiricisi KOBİ’lere yönelik çağrı kapsamında işletme başına 300 bin TL’si geri ödemesiz, 350 bin TL’si teminat karşılığı geri ödemeli olmak üzere toplam 650 bin TL’ye kadar destek vereceklerini bildirdi. Akıllı dijital teknolojileri imalat süreçlerine katmak isteyen KOBİ’ler için ise işletme başına 300 bin TL’si geri ödemesiz, 700 bin TL’si teminat karşılığı geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon TL’ye kadar destek verilecek.

Dijital Teknoloji Geliştirene Ticarileştirme Desteği

KOBİ’lerden kamu kurumlarının desteğiyle projesini tamamlamış veya teknoloji geliştirme bölgesi ya da Ar-Ge Merkezlerinde projesini sonuçlandırmış olan yerli teknoloji geliştiriciler, doğrudan ticarileştirme amaçlı proje desteği alabilecek. Bakan Varank; Dijital dönüşüm sürecinde KOBİ’lerin yerli kaynak kullanımının özellikle destekleneceğini ve akıllı dijital teknolojiler alanındaki bilgi birikimi ve emeklerini ticari ürüne dönüştürebileceklerini belirtti.

Varank, dijital teknolojilerin geliştirilmesinde ya da iş süreçlerine adapte edilmesinde açık kaynak kodlu yazılımları içeren proje başvurularının öncelikli değerlendirileceğini anlattı ve sözlerine, “Açık kaynak kodlu yazılımların geliştirilmesinde, hem geliştiricilerin performansı hem de ekosistemin bütününün etkin işlemesi oldukça önemli. Bu kapsamda mevcut kabiliyetlerimizin keşfi, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi ve onlara uygun ekosistemin oluşturulması ilk önceliğimiz olacak. Gençlerimizi heyecanlandırmak ve bu alanda yoğunlaşmaları için motive etmek istiyoruz. Çünkü bu işin temelinde ve başarısında her şeyden önce insan kaynağı var.” diye devam etti.

KOBİ’ler Hangi Alanlarda Başvurabilecekler?

KOBİ’lerden akıllı dijital teknolojilerle ilgili ürün ve çözüm geliştirmiş ve ürün aşamasına gelmiş olanlarla akıllı dijital teknolojileri imalat süreçlerine uyarlamak isteyen KOBİ’ler, “Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı”, “İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti”, “İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri”, İmalat Sanayinde Otonom Robot Teknolojileri “Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri” ve “İmalat Sanayinde Siber Güvenlik” alanlarında proje sunabilecek.

Kobi-Line Haber Merkezi
07.03.2019


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 4174 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/45 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45