0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Yerli Üretime Büyük Hibe!

TAGLIG markası altında üretim yapan Türkiye'nin ilk yerli LED ekran fabrikası Amasya'daki tesisinde İstanbul Yeni Havalimanı'nda kullanılacak LED ekranları üretimini yapmaya başladı. Son dönemde inşa edilen stadyumların ve birçok televizyon kanalının LED ekranlarının üretimini yapan firma, ilk fazının 29 Ekim'de açılacak, bitirildiğinde dünyanın en büyükleri arasında yer alacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın LED ekranlarının üretim projesini üstlendi.


Hibe İhracatı Artırdı Dünya Ülkelerinden Sipariş Yağıyor

TAGLIG markası altında üretim yapan Türkiye'nin ilk yerli LED ekran fabrikası Amasya'daki tesisinde İstanbul Yeni Havalimanı'nda kullanılacak LED ekranları üretimini yapmaya başladı. Son dönemde inşa edilen stadyumların ve birçok televizyon kanalının LED ekranlarının üretimini yapan firma, ilk fazının 29 Ekim'de açılacak, bitirildiğinde dünyanın en büyükleri arasında yer alacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın LED ekranlarının üretim projesini üstlendi. Fabrikada, İstanbul Yeni Havalimanı için toplamda 2 bin 500 metrekareyi bulacak LED ekranların üretimi hızla devam ediyor.

Dijiled Görüntü Teknolojileri Sanayi Ticaret Limited Şirketi kurucularından Alper Tuğluer, ticaret serüvenlerine 2007 yılında Uzak Doğu'dan LED ekran ithal ederek başladıklarının bilgisini verdi. Ticarete ilk başladıklarında, LED ekranları Uzak Doğu ülkelerinden alıp Türkiye'de sattıklarını söyleyen Tuğluer, "Daha sonra içimizdeki üretim sevdası, ülkemizde de bu işin yapılacağı düşüncesi bizi üretime sevk etti." dedi. Ürünü satarken "Neden bu ürünü biz üretmiyoruz?" düşüncesi ile yola çıktıklarını söyleyen Tuğluer, "Fabrikamızın temellerini, 2013 yılında Amasya'da attık. Amasya'yı tercih etme sebebimiz ise üretimin sadece İstanbul'da olmayacağını ve Anadolu'ya yayılması gerektiğini düşündük. 2013 ve 2014 yıllarında tamamen Ar-Ge çalışmalarını yürüttük, 2015 yılında üretime başladık ve ülkemizde LED ekran ihtiyacını karşılamaya başladık." İfadelerini kullandı.

Tuğluer, yerli üretim deneyiminden aldıkları güç ve dünyanın önde gelen LED ekran markalarıyla geliştirdikleri üretim ve uygulama iş birliktelikleriyle yollarına devam etiklerine dikkat şekti. Şu anda geldikleri kapasitenin artık kendilerine ihracat yolunu açtığının mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Tuğluer, "İrlanda, İsrail, İran ve Rusya gibi ülkelerden siparişler alıyoruz. 2019 yılı başından itibaren ihracata ağırlık vereceğiz. Fabrika ilk kurulduğunda aylık 15 bin modül üretimi yaparken, KOSGEB ve diğer devlet teşviklerinden faydalanarak, üretim kapasitemizi ve elaman sayımızı artırarak bu seviyeye getirdik, aylık 65 bin modül üretmeye başladık, hedefimiz 120 bin modül üretmek." açıklamasında bulundu.

TAGLIG'ın dünya standartlarında üretim yapan, Türkiye'nin ilk ve tek yerli LED ekran markası olduğunu vurgulayan Tuğluer, İstanbul Yeni Havalimanı Projesi içinde yer almanın kendileri için önemine işaret etti. Tuğluer, yerli ve milli üretimin önemine dikkat çekerek, "İstanbul Yeni Havalimanı Projesi milli bir proje. Bizim de bu proje içinde olmamız gerekiyordu, çünkü % 90'a yakın yerli üretim yapan bir fabrikanın ürünlerinin orada olması gerekiyordu. Biz bu projeyi alırken maddi bir kaygı içinde olmadık, bu proje içinde olmak bizim için gurur verici. Ürünlerimizin yüzde 30'luk bir kısmını bitirmiş durumdayız, bu ay içinde montajlara başlayacağız ve 20 Ekim'de teslim edeceğiz. Bu proje bittiğinde, başardığımızda Türkiye ve dünyanın en büyük projelerinden bir tanesinin içinde yer aldığımız için gururla bahsedeceğiz." sözlerini açıklamasına ekledi.

Teknoloji merkezlerini %100 yerli sermaye ile tamamladıklarını aktaran Tuğluer, diğer LED ekran üretimi yapan firmaların modül ithal ederek, kabinlerle birleştirip müşteriye sunduklarını, TAGLIG ürünlerini ise tasarımından dizaynına kadar kendilerinin ürettiğini aktardı. Son günlerde yaşanan ekonomik sorunlara da değinen Tuğluer, "Son günlerde yaşadığımız sıkıntılar, büyüme sürecinde, büyüyen ülkelere yapılan baskıdır. Bu büyüme sürecinde savunma yapamazsak başarılı olamayız, bu bir bağımsızlık mücadelesidir. Bu süreçte her bireye bir görev düşmektedir. Bizim gibi sanayicilere de üretimi artırmak, yerli üretim yapmayı artırmak düştü. Bu sıkıntı bizim için bir sınavdır, biz bu sınavdan Türkiye olarak 2023 yılına kadar daha güçlü çıkacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Kobi-Line Haber Merkezi
11.09.2018


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 588 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/45 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45