0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Faizsiz Krediler Ne Zaman Verilecek?

Yeni bir iş yeri açmak veya mevcut işini büyütmek isteyen esnafın yüzü KOSGEB'in verdiği kredilerle gülüyor. Taksiciden elektrikçiye, konfeksiyoncudan lokantacıya çok sayıda esnafın faydalandığı krediler, vatandaşları umutlandırıyor. Çoğu esnaf KOSGEB'den aldığı 50 bin lirayla kurduğu iş yerini yine KOSGEB'in 100 bin lira faizsiz kredisiyle büyütmeyi hedefliyor, kimisi ise açtığı elektrikçi dükkânının bankalara olan geçmişten kalan borcunu sıfırlayarak yeni bir sayfa açmayı planlıyor.


KOSGEB Kredileri Esnafa Can Suyu Oluyor!

Yeni bir iş yeri açmak veya mevcut işini büyütmek isteyen esnafın yüzü KOSGEB'in verdiği kredilerle gülüyor. Taksiciden elektrikçiye, konfeksiyoncudan lokantacıya çok sayıda esnafın faydalandığı krediler, vatandaşları umutlandırıyor.

Çoğu esnaf KOSGEB'den aldığı 50 bin lirayla kurduğu iş yerini yine KOSGEB'in 100 bin lira faizsiz kredisiyle büyütmeyi hedefliyor, kimisi ise açtığı elektrikçi dükkânının bankalara olan geçmişten kalan borcunu sıfırlayarak yeni bir sayfa açmayı planlıyor.

KOSGEB'in 100 bin liralık faizsiz kredisini hak eden girişimciler, ilk bir yıl geri ödeme yapmıyor ve sonraki yıl krediyi 2 yıl içinde üçer aylık eşit taksitle ödeme imkânına kavuşuyor.

Kayseri'de ticari taksisini yenilemek isteyen fakat ekonomik nedenlerden dolayı bunu gerçekleştiremeyen taksici Kerem Karaduman, ÖTV indirimini KOSGEB kredisiyle avantaja çevirdiğini söyledi.

Krediden Daha Önce Faydalananlar Anlatıyor

KOSGEB'den aldığı 100 bin lira faizsiz krediyle ekmek teknesi olan ticari taksisini yenileyerek sıfır bir araç alacağını anlatan Karaduman, "Devletimiz ticari ÖTV indirimi de yaptı. ÖTV indiriminden de faydalanacağız, bir de bu faizsiz kredi bizim için bulunmaz bir nimet oldu. Fırsatı kaçırmayalım. Taksici olduğumuz için milletin nabzını tutuyoruz, KOSGEB kredisi ve ÖTV indiriminden dolayı esnaf canlandı daha önce arabamı değiştirmeyi düşünüyordum, imkânlar el vermedi." diye konuştu.

‘Kredi Çıkmaz' Diyerek Başvurmayan Çok Var

KOSGEB'in 100 bin liralık faizsiz kredisini ÖTV indirimiyle fırsata çeviren bir diğer taksici Arif Gürbüz ise KOSGEB'in esnafa faizsiz kredi vereceğini televizyondan öğrenerek başvuruda bulunduğunu dile getirerek, "Kimse inanmadı, çoğu taksici arkadaşımız kredi çıkmaz diye başvurmadı. Türkiye'de çok şey değişmiş devlet garibana da çalışıyormuş. Allah devletimizi var etsin, bayrağımız dalgalansın. Doğruyu söylemek gerekirse kredi verildiğini duyduğumuzda 'yine zenginler faydalanır' dedik orta gelirli esnafa veya garibana çıkacağına düşünmüyorduk, çıkınca sürpriz oldu." ifadelerini kullandı.

Esnafa Can Suyu Olan Kredi

Kendi iş yerini açan Fatma Arzu Karabulut da 18 yaşında kadın terzisinde çalışmaya başladığını ve 3 yıl çalıştıktan sonra işten ayrıldığını, arkadaşlarının tavsiyesiyle gittiği KOSGEB'in girişimcilik kursunun ardından yaklaşık 8 yıl önce kendi iş yerini kurarak, büyüttüğünü vurguladı.

KOSGEB eğitimleriyle deneyim kazandığını, işletmenin kurulumu ve genişletilme konularını kursta öğrendiğini kaydeden Karabulut, "Devamını getirdim, ilk 50 bin lira hibe aldım, can suyu gibi geldi. Makinelerimi, raflarımı onunla düzenledim. Sonra 100 bin lira faizsiz kredi çıkınca benim için olabilir dedim, devamını getirdim. Kredi başvurum kabul oldu. Adeta havalara uçtum, esnafın tam durgun zamanında süper oldu." diye konuştu. Karabulut, aldığı krediyle borçlarını ödedikten sonra makinelerini yenilemeyi planlıyor.

2018 yılında verilecek olan faizsiz krediler çok yakında dağıtılmaya başlanacak. Kaçırmamak için şimdiden KOSGEB veri tabanı kayıtlarını yaptırın. Evrak ve belgelerinizi tamamlayın. Eksik evrak ve memur engeli yüzünden geçtiğimiz yıl birçok esnaf bu kredilerden yararlanamadı. Kredi hakkınızı sonuna kadar savunmak için mutlaka işin ehli bir KOBİ Danışmanı ile çalışın. Prosedür ve bürokrasi kurbanı olmayın. Hibeler, krediler, teşvikler ve destekler her esnaf ve KOBİ’nin yasal hakkıdır. Haklarınızı savunamazsanız bu desteklerden faydalanmazsınız.  Mutlaka bir bilene danışın, destekleri kaçırmayın.

Kobi-Line Haber Merkezi
05.04.2018


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 12079 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45