0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

KOBİ’lerde Verimliliği Arttırmak Neden Önemlidir?

Ülke ekonomisinin gelişiminde lokomotif görevi üstlenen Kobiler, üretim ve hizmet alanında her geçen gün kendilerini nasıl geliştirebileceklerini, nasıl daha verimli hale gelebileceklerini ve teknolojiye nasıl daha kolay adapte olabileceklerini sorgulamaya başladılar.


Ekonominin Motor Gücü Kobiler

Ülke ekonomisinin gelişiminde lokomotif görevi üstlenen Kobiler, üretim ve hizmet alanında her geçen gün kendilerini nasıl geliştirebileceklerini, nasıl daha verimli hale gelebileceklerini ve teknolojiye nasıl daha kolay adapte olabileceklerini sorgulamaya başladılar.

Fiyat ve kalite anlayışının yanında verimlilik kavramı da artık önemini göstermeye başladı. Son dönemlerde duyuruya çıkan proje bazlı destek programları da bu anlamda işletmelerin verimliliklerini artırma ile ilgili sorunlarına çözüm getirmektedir.

Bu tür destek programlarında işletmelerin yazılım ihtiyaçlarına yönelik giderlerini de hibe kapsamında geri ödemesiz bir şekilde almalarına olanak tanındı. Böylelikle hizmet ve üretim sektöründe faaliyet gösteren firmaların ERP (Kurumsal Kaynak Planlama), MRP (Malzeme İhtiyaç Planlama), CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) gibi programları işletme bünyelerine dâhil etmeleri kolaylaştırılmış oldu. Bu durum işletmelerin raporlama ve analiz etme kabiliyetlerini de artırarak, elde edilen verilerin doğru bir şekilde yorumlanmasını sağlamaktadır.

Yine, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) kapsamında duyuruya çıkan proje teklif çağrıları da üretim yapan firmaların dijitalleşmeye yönelik yatırımlarını kapsaması, insan gücünden ziyade imalat sanayinde nesnelerin interneti, akıllı sensör teknolojileri, büyük verinin analitik yöntemlerle işlenmesi ve imalat sanayinde kullanılması, imalat sanayinde akıllı ve esnek otomasyon sistemleri gibi alanlarda verimliliğin artırılmasına yönelik atılan adımlar arasındadır.

Küresel rekabetin yüksek verimliliğe bağlı olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Bu alanda ülkemiz de yerlileşme ve millileşme politikaları kapsamında bazı atılımlarda bulunmaktadır. Özellikle yeni yatırım yapacak firmaların ithal ürün almak yerine, yerli üretimi tercih etmeleri adına teşvik oranlarında da artışlar yapılmaktadır.

Peki, verimliliğin arttırılması işletmenize ne tür fayda sağlayacak?

Pazar payınızın artması, satış rakamlarınızın artması, daha az öz kaynak ile daha fazla iş hacminin sağlanması, personelinizden daha fazla performans alınması, zamanın daha etkin kullanımı, işletme maliyetlerinizin azalması gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Siz de işletmenizin rekabet gücünü arttırmak istiyorsanız verimlilik alanında kendi SWOT analizinizi yapmalısınız.

Kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi görerek işletmenizin gelişiminde nelere dikkat etmeniz gerektiği veya hangi alanlara ağırlık vermeniz gerektiğini daha kolay tespit edebilirsiniz. Teknolojiyi yakından takip etmek, üretim ve planlama aşamalarında teknolojiden yardım almak işletme içinde yaşanabilecek olası riskleri en aza indirme kapsamında işletmenize fayda sağlayacaktır.

SWOT analizini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, ERP-MRP-CRM gibi yazılımları hibe kapsamında işletmenize dâhil etmek istiyorsanız, verimliliğinizi artırmak adına nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu konuda Kobi-Line uzman ekibinden yardım alabilirsiniz. Sizlerde profesyonel danışmanlık hizmeti alarak işletmenizi daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde verimli hale getirerek rekabet gücünüzü arttırabilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
03.02.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 6534 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45