0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Dijitalleşen Kobiler Rakiplerinden Önde Koşuyor

Müşteri ilişki yönetimine CRM denmektedir. Firmalar için olmazsa olmaz bir sistemdir. CRM süreçleri günumüzde çok çok önemli yazılım türlerinden bir tanesidir. Çünkü artık günümüzdeki satın alma deneyimi müşterilerin gücünün çok arttığını görmekteyiz.


CRM ve ERP Yazılımları Ciroları Artırıyor

Müşteri ilişki yönetimine CRM denmektedir. Firmalar için olmazsa olmaz bir sistemdir. CRM süreçleri günümüzde çok çok önemli yazılım türlerinden bir tanesidir. Çünkü artık günümüzdeki satın alma deneyimi müşterilerin gücünün çok arttığını görmekteyiz.

Bunun iki temel sebebi vardır; müşteriler artık internet vasıtasıyla birçok aradıkları ürün ve hizmete erişme imkânına sahipler. Dolayısıyla sadece firmaların kendilerine sundukları seçeneklerle değil, tüm dünyadan ve sınırdan bağımsız ürün veya hizmet alma imkânına sahipler.

İkinci en önemli farklılık ise, artık diğer satın almış kişilerin ya da firmaların deneyimlerini paylaşma imkânları internet sayesinde olmaktadır. Dolayısıyla bu satın alma deneyimi de müşteriyi çok kuvvetli bir noktaya getirmektedir.

Daha karlı bir iş için daha fazla müşteri gereklidir. Müşterileriniz çoğaldıkça bilgiler karmaşık hale gelebilir. Satış temsilciniz her gün yüzlerce kişi ile iletişime girerek çoğu zaman bilgileri karmaşık klasörler yolu ile kaydeder. Bazen çok önemli bilgiler defter ya da küçük not kâğıtları üzerine yazılır.

Kimi ne zaman aramalıyım? Hangi konuda konuşmalıyız? Eski yöntem kayıt sistemi ile karışıklık yaşayabilir, müşteri kaybına uğrayabilirsiniz. Temsilcinizin işten ayrılması veya başka bir sebeple müşteri bilgilerini de kaybedebilirsiniz. Bunun için çoğu firmanın ekibini de hazırlayıp kullandığı CRM yazılımını sizler de firmanız için kullanırsanız hem daha avantajlı olur hem de rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

Günümüzde artık sınırları aşan rekabet söz konusu olduğu için firmaların müşterilerini kazanma veya ellerinde tutma ve sadakat yaratması açısından müşterileri tanımalarını ve müşterilerle olan deneyimlerinde en üst memnuniyet seviyesine çıkarmaları gerekmektedir.

Bu gibi süreçleri satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri gibi süreçleri yönetebilecekleri sosyal medya ile entegre edebilecekleri en etkin ve güncel teknoloji CRM yazılımıdır.

ERP yazılımına ise, kurumsal kaynak planlama denmektedir. Kurumsal kaynak planlaması, anlam olarak işletmenin tüm kaynaklarının birleştirilip verimli olarak kullanılması için tasarlanmış bilgi sistemlerine verilen genel addır.

Kurumsal kaynak planlama yazılımları, bir işletmenin satıştan muhasebeye, üretimden insan kaynaklarına, stok yönetiminden satın almaya, tüm süreçlerde gerçekleştirilen işlem ve verilerin bir araya getirilmesinde yardımcı olan sistemlerdir.

ERP yazılım sistemi temel olarak değişik verilerin saklanabildiği bütünleşik bir veri tabanı kullanır. Veri öngörülen süreçlerin başında ERP sistemini girer, değişik departmanlarda işlenerek ve bilgiye dönüşerek çıkar. Kurumsal kaynak planlama kavramı ilk olarak üretim çevrelerinde kullanılmaya başlansa da günümüzde çok daha geniş bir alanda telaffuz edilmektedir.

Siz de işlerinizi teknoloji ve CRM gibi yazılımlara endeksleyerek verimliliği artırır, ürün ve hizmette kaliteyle rakiplerinizin önüne geçersiniz. İşletmenize özel CRM çözümleri için analizler ve neler yapılması hususunda Kobi-Line uzman ekibinden yardım ve destek alabilirsiniz. Size ve sektörünüze uygun yazılımları Kobi-Line vasıtasıyla cazip rakamlarla halledebilirsiniz. Aramaktan çekinmeyiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
16.03.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 2844 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45