0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Harcamadan Verilen Hibe!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı Cevahir Uzkurt, yaptığı acıklamada "KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı"na ilişkin değerlendirmeler yaptı. Sanayideki yapısal dönüşümün dinamiği olan KOBİ'lerin desteklenmesinin önemine dikkat çeken Uzkurt, düzenledikleri çalıştaylar sonucu yaptıkları araştırma ve analizlerle, illerin hangi imalat sektörlerinde rekabet avantajına sahip olduğunu tespit ettiklerini anlattı.


Binlerce Proje Milyonlarca Liralık Hibeden Faydalanacak

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı Cevahir Uzkurt, yaptığı açıklamada  "KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı"na ilişkin değerlendirmeler yaptı. Sanayideki yapısal dönüşümün dinamiği olan KOBİ'lerin desteklenmesinin önemine dikkat çeken Uzkurt, düzenledikleri çalıştaylar sonucu yaptıkları araştırma ve analizlerle, illerin hangi imalat sektörlerinde rekabet avantajına sahip olduğunu tespit ettiklerini anlattı. Rekabetçi imalat sanayi sektörlerinin seçimi için üstünlükleri, teknoloji seviyeleri, büyüme eğilimleri, ihracat payları ve yoğunlaşma kriterlerine önem verdiklerini söyleyen Uzkurt, "öncelik ve ihtiyaçlara odaklanma" prensibiyle yeni bir destek vizyonu geliştirdiklerini ifade etti.

Uzkurt, bu çerçevede destek kapsamını genişlettiklerinin altını çizerek, sanayide dijitalleşme oranının yükseltilmesinde kritik öneme sahip olması, diğer sektörlerin katma değer ve verimliliğini artıran yapısı dolayısıyla yazılım sektörünün de destek kapsamına dâhil edildiğinin müjdesini verdi. İl çalıştaylarında belirlenen öncelikler doğrultusunda "İllerde Rekabet Avantajına Sahip İmalat Sanayi Sektörlerinin ve Yazılım Sektörünün Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Proje Teklif Çağrısı"nın, 20 Nisan'da ilan edildiğini anımsatan Uzkurt, "KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı 2018 çağrısına, 5 bin proje başvurusu yapıldı ve 4 bin 512'si değerlendirme aşamasına alındı. Projesi kabul edilen KOBİ'ler 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli olmak üzere üst limiti toplam 1 milyon liralık destekten faydalanabilecek." sözleriyle değerlendirmeye alınan proje sayısının fazlalığını vurguladı.

Destek ödemesinin, projenin gerçekleştirilmesi için gerekli yeni personel, makine, teçhizat, kalıp, hizmet ve yazılım alımı giderlerini finanse edeceğinin altını çizen Uzkurt, KOSGEB tarafından uygun görülen giderler üzerinden hesaplanacak %30'luk tutarın, projesini başlatan işletmelerin isteği üzerine, teminat karşılığında "erken ödeme" adı altında harcama yapılmadan önce verilebileceğini açıkladı. Uzkurt, söz konusu programdan faydalanmak üzere proje sunan KOBİ'ler için KOSGEB olarak toplam 700 milyon liralık bütçe belirlediklerini bildirdi. KOBİ'lerin, "rekabet gücünü geliştirme" konusu kapsamında KOSGEB tarafından belirlenen 6 stratejiden biri veya birkaçını içeren projeler sunduğunu anlatan Uzkurt,  "İmalat sanayisi KOBİ'leri; üretimde maliyet düşürme veya verimliliği artırma amaçlı makine, teçhizat edinimi, ürün kalitesini ve katma değerini artırma, ölçüm-analiz altyapısını iyileştirme, pazarlama etkinliğini geliştirme ve ihracat kapasitesini artırma stratejilerini seçebilirken, yazılım sektörü KOBİ'leri ise imalat sanayi işletmeleri için belirlenen stratejilerin yanında, veri madenciliği, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zekâ, akıllı uygulamalar, bilgi güvenliği, robot ve otomasyon yazılımları, bilgisayar oyunları alanlarından istenilen birinde tasarım ve ürün geliştirme yetkinliklerinin artırılması veya ürün test belgelendirme ya da yeni yazılım oyun geliştirme stratejilerinde seçim yapabiliyorlar." açıklamasını yaptı.

Başvuru ve değerlendirme süreci hakkında da bilgilendirme yapan Uzkurt, belgeleri eksik olmayan tüm KOBİ projelerinin, seçici kurullar ile puanlanacağını söyledi. Daha sonra puanlamadan geçen projelere kuruldan aldıkları puana göre yüksekten düşüğe bir sıralama yapılıp desteklenecek projeler için bu sıralamanın esas olacağını söyledi. Destekten faydalanabilecek projeler ise ekim ayı sonunda açıklanacak.

Kobi-Line Haber Merkezi
09.07.2018


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 1607 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45