0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Dijitalleşen KOBİ’lere Proje Karşılığı Hibe

Kobilere proje karşılığında KOSGEB tarafından verilen destek programı duyuruya çıktı. Sanayi Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklama ile dijitalleşen, dijitalleşmek isteyen, teknolojiye yatırım yapan ve/veya teknoloji üretmek isteyen işletmelere proje karşılığında tam 1 milyon liraya kadar hibe desteği vereceklerini açıkladı.


Beklenen Projeyi Bakan Açıkladı

Kobilere proje karşılığında KOSGEB tarafından verilen destek programı duyuruya çıktı. Sanayi Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklama ile dijitalleşen, dijitalleşmek isteyen, teknolojiye yatırım yapan ve/veya teknoloji üretmek isteyen işletmelere proje karşılığında tam 1 milyon liraya kadar hibe desteği vereceklerini açıkladı.

Özellikle bu pandemi döneminde bu proje binlerce KOBİ’ye ilaç gibi geldi. Bakan Varank yaptığı açıklamada kimyasal üretimine, maske, dezenfektan gibi hijyen ürün imalatına, Ar-Ge yapan ve teknolojik yatırım yapan her türlü işletmeye proje hazırlayıp sunması karşılığında hibe ve destek vereceklerini duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gebze Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde (GEBKİM) Beta Kimya AŞ GEBKİM Kampüsü'nün temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Covid-19 salgını döneminde bile yoluna durmaksızın devam eden reel sektör için heyecanlı bir güne daha şahitlik ettiklerini söyledi.

Dijital Dönüşüm İle Verimlilik Artacak Ar-Ge Merkeziyle Yenilikçi İşlere Kapı Aralanacak

Bakan Varank, bugün de bir başka ilki gerçekleştirdiklerine işaret ederek, kimya sektörüne yeni bir soluk geldiğini kaydetti.

Bakan Mustafa Varank, bugüne kadar ithal edilen poliüretan reaktif hotmelt yapıştırıcı ürünler ve farklı türevlerinin, ilk defa Türkiye'de üretilmeye başlanacağını vurgulayarak "Böylece ambalaj, otomotiv, mobilya, inşaat, savunma ve havacılık sanayisinin önemli bir girdisi yurt içinden temin edilmiş olacak. Orta vadede 120 milyon dolarlık bir ithalatın önüne geçilecek. Yurt içi ihtiyaçlar karşılandıktan sonra elbette ihracat potansiyeli de değerlendirilecek. Bu fabrika, seri üretime geçtiğinde ülkemizin en modern üretim tesislerinden birisi olacak." ifadelerini kullandı.

Dijital dönüşüm uygulamalarıyla verimlilik artarken Ar-Ge merkeziyle yenilikçi işlere kapı aralanacağını dile getiren Bakan Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kurulacak uygulama merkeziyle de ürünlerin testleri gerçekleştirilecek. Beta Kimya'nın bugünlere gelmesinde Bakanlığımız destekleri önemli bir rol oynadı. Yatırım, Ar-Ge, TÜBİTAK ve KOSGEB desteklerimiz farklı dönemlerde Beta Kimya'ya katkı sağladı. Yüksek katma değerli üretimde, kimya sektörü ayrıcalıklı bir yere sahip. Bu sektör sayesinde petrol, doğal gaz, mineral ve metaller gibi ham maddeleri 70 binin üzerinde farklı ürüne dönüştürebiliyorsunuz. Plastikten kozmetiğe, ilaçtan boyaya, hijyenden tekstile, aslında tüm sektörleri kesen ve sanayinin gelişiminde kilit öneme sahip bir sektörden bahsediyoruz. Sektörde sağladığınız bir ilerleme ya da geliştirdiğiniz bir ürün, diğer sanayi kolları üzerinde doğrudan pozitif etkiler oluşturabiliyor. Ancak maalesef biz bu sektörde dış ticaret açığı veriyoruz. Sadece geçen sene 22 milyar dolarlık açık verdik. Biz de buradan hareketle sektörün gelişimini destekleyecek politikalara hız kazandırıyoruz."

Salgının belki de tek artısının, dijitalleşmeye ne kadar çabuk uyum sağlanabildiğini fark etmeleri olduğuna işaret eden Varank, yeni dönemde akıllı dijital teknolojilerin hayatın her alanına daha yoğun nüfuz etmesine şahit olacaklarını belirtti.

Bakan Varank, imalat sanayisinin de bundan bağımsız olmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Dijital teknolojileri en iyi şekilde kullanan firmalar, rakiplerinin önüne geçmeye başlayacak. Biz de buradan hareketle KOBİ'lerimizin dijital kabiliyetlerini geliştirmek üzere geçen sene KOSGEB aracılığıyla 'İmalat Sanayinde Dijitalleşme' çağrısına çıktık. Programa, beklentilerimizin çok üzerinde bir talep geldi. Çağrı kapsamında 258 KOBİ'ye 72 milyon lira dijitalleşme desteği sağladık. KOBİ'lerimiz bu destekle başladıkları projelerine devam ediyor. Pandemiyle birlikte bu vizyoner çağrımız, çok daha anlamlı bir hale geldi."

KOBİGEL Projesi Kapsamında 'İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ ye 1 Milyon TL

Yeni dönemde de dijitalleşme alanında KOBİ'leri teşvik etmek üzere bir müjde vermek istediklerini dile getiren Varank, "Bugün KOSGEB KOBİGEL kapsamında 'İmalat Sanayinde Dijitalleşme' desteklerinin yeni çağrısına çıkıyoruz. Burada amacımız hem teknoloji geliştiricisi KOBİ'lerin envanterini genişletmek hem de bu teknolojileri kullanan firmalarımızın sayısını artırmak. Büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda işletmelerimize 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Çağrımız 17 Eylül'e kadar açık." ifadelerini kullandı.

KOBİ'lerin, bir nevi yarışma usulü olan bu çağrıya projelerini hazırlatarak online başvurabileceği bilgisini veren Varank, çağrı sonuçlarını, kasım ayı sonunda açıklamayı planladıklarını söyledi.

Kobi-Line proje ekibi de KOBİ’lerimizin projelerini hazırlamak için kolları sıvadı. “Önemli olan proje yazmak değil, uygun projeyi sunmaktır” diyen Kobi-Line Proje Uzmanı Havva Özer de “her dönem olduğu gibi bu dönemde Kobilere proje yazmak heyecan verici ve akabinde onların işlerinin büyümesini ve gelişmesini görmek de açıkçası bizi mutlu ediyor” diyerek duygularını dile getirdi.

Kobi-Line Haber Merkezi

24.07.2020
 


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 7742 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45