0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Kalkınma Ajansları Hibe Destekleri Vermeye Devam Ediyor!

Havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayi sektörlerindeki işletmelerin üretim altyapılarının ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ile yüksek katma değerli sektörlerin rekabet güçlerinin artırılması, bu programın amaçlarındandır.


Kalkınma Ajansları Hibe Destekleri Vermeye Devam Ediyor!       

Kalkınma Ajansları, destek veren diğer devlet kurumlardan biraz daha farklı bir amaca sahiptir. Ekonomide ki büyümenin, bölgesel kalkınma ile mümkün olabileceği düşüncesi ile bölgesel hibe destekleri sunan Kalkınma Ajansı, yatırımcılar için büyük bir sinerji yaratmaktadır.

Kalkınma Ajansılarının en büyük hedefi bölgeler arasında ki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmaktır. Bugün Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Marmara Bölgesi arasında ki ekonomik ve gelişmişlik farkı, gece ve gündüz arasındaki fark kadar bellidir. İşte Kalkınma Ajansları tam olarak bu noktaya değindiğinden çok önemli bir amaca sahiptir. Kalkınma Ajansları, bölgesel yatırımlara destek sunarak bu farkı mümkün mertebe azaltmaya çalışmaktadır.

Ulusal kalkınmanın yerel çalışmalar ile mümkün olacağına inanan Kalkınma Ajansının bir önemli üyesi de BEBKA yani Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'dır.  Adında da anlaşılacağı üzere bu 3 ilimize destek sunan BEBKA, 2016 yılı hibe destek programını duyurdu. Bilecik Mermer ve Doğal Taş Sektörü Mali Destek Programı ve Havacılık - Raylı Sistemler - Savunma Sanayi Mali Destek Programı olmak üzere 2 yeni program duyuruya çıktı.

                                                                                                                     

1-Bilecik Mermer ve Doğal Taş Sektörü Mali Destek Programı

Amaçları ve Program Öncelikleri Nelerdir?
Bilecik ilinde doğal taş sektörü üzerine işletmesi bulunana KOBİ’lere; ürünlerinin işlenmesi, enerji sarfiyatlarının düşürülmesi, katma değeri yüksek yenilikçi ürünlerin tasarlanması ve üretilmesi yoluyla rekabet güçlerinin artırılması; bu programın amaçları arasındadır.

Öncelik 1. Bilecik ilinde başta mermer ve granit olmak üzere, doğal taş ürünlerinin işlenmesinde ki verimliliğin artırılması; teknolojik ve kurumsal altyapının geliştirilmesi.

Öncelik 2. Doğal taş sektöründe; yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının yaygınlaşması, enerji ve kaynak verimliliğinin artırılması, atıkların değerlendirmesi geri kazanımı ve endüstriyel simbiyoz çalışmalarının gerçekleştirilmesi.

Öncelik 3. Doğal taş sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde insan kaynaklarının geliştirilmesi.

Öncelik 4. Doğal taş ürünlerinin ihracatının artırılması, sektörde markalaşmanın sağlanması ve yurtdışı pazar olanaklarının geliştirilmesi.

Ne Kadar Destek Sağlanıyor?
Yukarıda belirtilen amaçlara hizmet eden sektörlerde yatırım yapmak isteyen KOBİ‘ler, en az 50.000 TL, en fazla 600.000 TL geri ödemesiz yani hibe desteğin sahibi olabilir. Sunulacak toplam hibe desteği ise tam olarak 4.000.000 TL (dört milyon) olmaktadır.

Son Başvuru Tarihi: 2 Mayıs 2016

 

2-Havacılık - Raylı Sistemler - Savunma Sanayi Mali Destek Programı

Amaçları ve Program Öncelikleri Nelerdir?
Havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayi sektörlerindeki işletmelerin üretim altyapılarının ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ile yüksek katma değerli sektörlerin rekabet güçlerinin artırılması, bu programın amaçlarındandır.

Öncelik 1. Havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayi sektörlerinde rekabet gücünü artırmaya yönelik teknolojik altyapının, kurumsal kapasitenin, üretim kabiliyeti ve kalitesinin geliştirilmesini hedefleyen işletmeler, ilk önceliğe sahiptir.

Öncelik 2. Havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayi sektörlerinde işgücü niteliklerinin geliştirilmesi.

Öncelik 3. Havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayi sektörlerindeki firmaların ve ürünlerinin tanıtımı ile ihracat kapasitelerinin artırılması.

Ne Kadar Destek Sağlanıyor?
Yukarıda belirtilen amaçlara hizmet eden sektörlerde yatırım yapmak isteyen KOBİ‘ler, en az 50.000 TL, en fazla 600.000 TL geri ödemesiz yani hibe desteğin sahibi olabilir. Sunulacak toplam hibe desteği ise tam olarak 12.000.000 TL (on iki milyon) olmaktadır.

Son Başvuru Tarihi: 2 Mayıs 2016

 

Ne Yapmalıyım?

Bölgesel kalkınmayı kendisine amaç edinen Kalkınma Ajansı, 2008 yılından bu yana kendi bölgesinde iş kurmak isteyen yatırımcılardan yaklaşık 14.000 proje başvurusu aldı ve yaklaşık 550 Milyon TL destek sağladı. Kalkınma Ajansı aracılığı ile hibe desteği almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bölgenizde yapılabilecek bir iş fikri edinmek, ardından bu fikri profesyonel biçimde projelendirmek olacaktır. Yani derdinizi yazılı belgeler, projeler ile anlatmak zorundasınız. Yazımı profesyonellik gerektiren bu projeler, desteği hak edişinizde önemli bir etkendir.

Endişelenmeyin, lider proje uzmanı Kobiline, Kalkınma Ajansı hibe ve destekleri için de yanınızda. İletişime geçmek buraya tıklayın, formu doldurun!

Kobi-Line Haber Merkezi
08.03.2016


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 3241 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ