0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Girişimcilikte Kadın Faktörü!

Yıllar boyu kadınlar, her zaman ev yaşamıyla sınırlandırılmış ve üretimden çoğu zaman uzak kaldıklari için ekonomik bağımsızlıklarını elde edememişlerdir. Ancak son zamanlarda kadınlarımız bu duruma son vererek kendi ekonomik bağımsızlıklarını kazanmak için iş dünyasında daha fazla yer almaya başlamışlardır. Ülke ekonomisinde en önemli etkenlerden biri, kadınların hayatın her alanında rol almalarıdır. Kadın girişimcilerimizin ekonomik faaliyetlere katılımları arttıkça yaşam da zenginleşiyor ve güçleniyor.


Kadın Girişimcilerin Ekonomideki Yeri

Yıllar boyu kadınlar, her zaman ev yaşamıyla sınırlandırılmış ve üretimden çoğu zaman uzak kaldıkları için ekonomik bağımsızlıklarını elde edememişlerdir. Ancak son zamanlarda kadınlarımız bu duruma son vererek kendi ekonomik bağımsızlıklarını kazanmak için iş dünyasında daha fazla yer almaya başlamışlardır. Ülke ekonomisinde en önemli etkenlerden biri, kadınların hayatın her alanında rol almalarıdır. Kadın girişimcilerimizin ekonomik faaliyetlere katılımları arttıkça yaşam da zenginleşiyor ve güçleniyor.

Girişimciler hem kendileri için hem de istihdam ettikleri kişiler için iş imkânı sağlamaktadırlar. Bu nedenle başarılı kadın girişimcilerin olması, geleceğin iş dünyasının yapılandırılmasında ve ülke ekonomisinin yükselmesinde büyük rol oynamaktadır. Aynı zamanda nüfusun yarısının kadın olduğunu düşünürsek kadın girişimcilerin ekonomide büyük bir yer kaplayan işletmelerde aktif rol alması ülke ekonomisinin çok daha hızlı ve sağlam yükseleceğinin işaretidir.

Girişimcilik, kadınlara kendi ekonomik bağımsızlıklarını elde etmelerini, özgür hareket edebilmelerini ve bulundukları sektörde ya da iş hayatında çok daha farklı beceriler kazanmalarını sağlar. Kadın girişimciliğin son dönemdeki artışı ile ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunun güçlendiğini açık bir şekilde görmekteyiz. Girişimci kadınların artması demek; girişimci, rekabetçi ve güçlü bir ülke olmak demektir.

Kadın Girişimcilere Devlet Desteği

Devlet, kadınların ekonomik kalkınmada çok büyük rolü olduğundan iş gücüne katılımlarını sağlamak amacıyla kadınlara çok sayıda destek ve teşvik sunuyor. Bu destek programları sağlıktan tekstile, tarımdan teknolojiye kadar her alanda sağlanıyor. Desteklerin yanı sıra bazı programlarda kadınlara girişimcilikle alakalı eğitimler de sunuluyor.

Kendi işini kurmak isteyen genç kadınlara destek sunan birçok kurum bulunuyor. Destek veren kurumlardan biri olan KOSGEB de kadın girişimcilere üretimlerden Ar-Ge faaliyetlerine kadar her alanda destek sağlıyor. Bunun yanı sıra kadın girişimcilere ait olan işletmelerin yurt dışına açılabilmesi için de farklı kurumlar çeşitli programlar sunuyor.

Devletin hibe ve desteklerinden yararlanmak isteyen kadın girişimciler, iş fikirlerini etkili bir şekilde projeye dökebilmeli ve sunmalıdır. Kobi-Line’ın uzman proje ekibi de kadın girişimcilerimize destek olmaya ve iş fikirlerinin hayat bulabilmesi için her zaman yardımcı olmaya devam etmektedir.

Venüs Girişimci Kadınlar Kulübü (@venusruhu) Türkiye'nin her noktasındaki girişimci kadınların birbiri ile iletişime geçmesine olanak sağlıyor. Venüs Ruhu Platformuna dâhil olan girişimci kadınlar, ürün ve hizmetlerini nasıl öne çıkarabileceklerine dair rehberlik hizmeti alarak büyüme potansiyelini arttırabiliyorlar. Venüs Girişimci Kadınlar Kulübü, pandemi dolayısı ile ara verdiği ücretsiz eğitimlerine tekrar başlıyor. Eğitimler için @venusruhu sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

İş planı ve girişimcilik eğitimleri için Kobi-Line müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi

28.07.2020


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 13143 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45