0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Geleneksel Yorgancılık E-Ticaret İle Geri Döndü!

Türk kültüründe yüzyıllardır farklı farklı el işçiliğine öncülük eden sanatlar olmuştur. Onlardan biri de kaybolmaya yüz tutan yorgancılık sanatıdır. Yorgancılık sanatının Anadolu’da yüzyıllardır yaşayan bir meslek olduğu bilinmektedir.


Kadın Girişimcilerin Yeni Geçim Kaynağı

Türk kültüründe yüzyıllardır farklı farklı el işçiliğine öncülük eden sanatlar olmuştur. Onlardan biri de kaybolmaya yüz tutan yorgancılık sanatıdır. Yorgancılık sanatının Anadolu’da yüzyıllardır yaşayan bir meslek olduğu bilinmektedir.

Yüzyıllardan beri usta çırak ilişkisi ile devam eden yorgancılıkta ustaların sayısı giderek azalırken İstanbul'da şu anda 400, Türkiye'de ise yaklaşık 1000 yorgan ustası olduğu biliniyor.

Kadınların El Emekleri Hayata Geçecek

İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İSTESOB) tarafından unutulmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak için hayata geçirilen "Gelenekselden Moderne Yorgancılık" projesi, kadınlara e-ticaretle yeni bir istihdam alanı sağlamayı hedefliyor. Başlatılan bu proje ile toplumun severek kullandığı, çeyizlerin en güzel ürünü yorganları ve diğer ürünleri artık kadın ustalar işleyecek. Geleneksel yorgancılığı ev tekstili, çanta, cüzdan, minder ile yastık tarzında yeniden tasarlayan kadınların üretimleri e-ticaret ile dış piyasaya satılacak.

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, kadınların el emeği ve göz nuruna çok değer verdiklerini, bu projenin onlara çok büyük güç verdiğini de söyledi. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin varlığını sürdürebilmesi için bu projeyi başlattıklarını ifade ederek şöyle devam etti:

"Proje büyüyecek ve geleneksel yorgancılığı unutulmaktan kurtaracağız. Kadın istihdamını sağlama ve kadınımızın el emeklerini hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Biz her türlü desteği kadınlarımıza vereceğiz. Kadınların el emeği ile yaptığı ürünleri, bu yılın eylül ve ekim aylarında ihraç eder duruma geleceğiz. Yorgancılık tekniğiyle yapılan ürünleri, Uzak Doğu, İran, Türkmenistan, Özbekistan ve Moğolistan gibi ülkelere satmayı hedefliyoruz. Buradan ihracatçı kadınlar kazanacak. Zeytinburnu'ndan başladık ama projeyle her mahalleye gideceğiz."

Salgında sıkıntı yaşayan esnafın iş yerlerini açmaya başladığını belirten Yılmaz, “Devlet destekleriyle bu dönemde 180 bin olan üye sayımız 256 bin 752'ye çıktı. İstanbul’da 100 binin üzerinde yeni iş yerinin açılması da esnaflığın her durumda devam ettiğini gösteriyor. Devlet yeni iş yeri açanlara faizsiz krediler ve teşviklerle destek vermektedir. Biz de esnafı dolaşarak teknik olarak bilgilendiriyoruz.” Dedi.

“Gelenekselden Moderne Yorgancılık” Projesinin hedeflerini kadın ustalar anlattı:

El sanatları usta öğreticisi Nazime Aydın İSTESOB'tan proje fikri geldiğinde kullanım alanlarını değiştirdikleri takdirde yorgancılığa hareket getireceklerini düşündüğünü ifade etti. Yorgan üretiminde saten ve parlak kumaşlarla çalışıldığı için bundan güzel çantalar yapılabileceği fikrinden hareket ettiklerini belirtti. Aydın, telefon kılıfları, kırlent ve minderler üzerinde de çalıştıklarını, kadınlara eğitimlerde bunu işlemeyi öğrettiğini kaydetti.

Yorgancılıkta kullanılan teknikle bu ürünleri başka materyaller haline getirdiklerini vurgulayan Aydın, "Aslında eskiyi modernize etme ve onu bir şekilde sürdürülebilir kılmak amacındayız. Böylece kadın istihdamını da sağlamış oluyoruz. Yorgancılık zanaatı zaten el emeği ürünler olduğu için yaptığınız üründen sadece bir tane var. Onun dışında ürünlerde kullanılan kumaşlar ve satenlerin yıkanabilir olması da çok önem teşkil ediyor." diye konuştu.

Emekli el sanatları öğretmeni Reyhan Korur da yorgancılıkla beraber farklı ve revaçta olan ürünler yaptıklarını söyledi. Çanta tasarlarken kumaşları ve desenleri belirlediklerini, iğne iplikle bir nevi konuştuklarını ifade eden Korur sözlerine şöyle devam etti:

"Yorgan sanatına sahip çıkmak istiyorum. İnşallah bu projeyi daha geniş kitlelere ulaştırırız. Bu projeye kadınların dâhil olmalarını öneririm. Kadınlar böylece hem üretken hale geliyorlar hem de onlara terapi oluyor. El yapımı, kişiye özel nitelikte ürünler insanların teknik açıdan istek ve arzusunu artırır. Anneler Günü'nde de huzurevlerindeki yaşlılarımıza gözlük kılıfı yapmayı arzu ediyorum." Dedi.

Devlet destekleriyle esnaf, kadın girişimci ve yeni iş yerlerinin sayısı artıyor. Bilinçli kişi ve işletmeler hibelerden faydalanmakta geç kalmıyor. Siz de girişimcilik fikirlerinizi geciktirmeyin. Tüm destek programlarından haberdar olmak ve detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
26.04.2022


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 662 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ