0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

"Erkeklerin Yapamadığını Sen mi Yapacaksın?" Dediler

Devletten destek alarak kendi işini kuran kadın girişimciler diğer girişimcilere örnek oldular. Gün geçmiyor ki yeni bir girişimcimiz kendi işini kurmasın. Bir de iş kurarken devletin desteğini yanında hissetmek büyük başarı getiriyor.


Kadın Girişimcilere Devletten Destek

Devletten destek alarak kendi işini kuran kadın girişimciler diğer girişimcilere örnek oldular. Gün geçmiyor ki yeni bir girişimcimiz kendi işini kurmasın. Bir de iş kurarken devletin desteğini yanında hissetmek büyük başarı getiriyor.

İŞKUR, KOSGEB, Ticaret İl Müdürlükleri, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Kalkınma Ajansları yıllardır kadın girişimcilere destek olmak ve kadınları iş hayatına kazandırmak için destek olmaya devam ediyorlar.

“Erkeklerin Yapamadığını Sen mi Yapacaksın” Dediler

Devletten destek alarak kendi iş yerlerini açan Nurgül Koyun ve Nurdane Yalçın, başarılarıyla kadınlara örnek oldular.

Kendi iş yerini açma hayalini hayata geçiren Girişimci Kadın Nurgül Koyun, KOSGEB'e sunduğu proje ile bir başarıya imza attı. 50 bin liralık hibe alan 36 yaşındaki girişimci kadın, kendi iş yerini açtı. İşbaşı eğitimleriyle onlarca kadına istihdam sağlayan Nurgül Koyun, bugüne kadar toplamda 150 bin lira devletten destek aldı.

Hayallerinin peşinden koşmaya devam eden Girişimci ve cesur Nurgül Koyun'un şuanda ki hedefi ise Hakkâri ilinde bir tekstil fabrikası açmak. Genç kadın, bunun için 5 milyon hibe destekli projesini (DAKA) Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'na sunarak hayali için bir adım daha attı. Nurgül Koyun, başarısı hakkında şunları söyledi:

"Evli ve 2 çocuk annesiyim. Ticaret lisesi mezunuyum. Ben bu zamana kadar kolay gelmedim. Bir taraftan evlatlarımı büyüttüm bir taraftan da kalfalık, çıraklık ve ustalık belgeleri aldım. Kendi işyerimi açmaya karar verdiğimde "Erkeklerin yapamadığını sen mi yapacaksın? Kadınsın, batarsın" diyenler oldu. Kadın giyim üzerine üretim yapıyoruz. Abiyeden yöresel Hakkâri kıyafetlerine kadar, bir kadının giydiği her şeyi dikiyoruz. Sağ olsun devletim beni destekledi. Ben de başka kadınlara istihdam sağladım."

Kendinize Güvenin Hayallerinizin Peşinden Koşun!

Üniversitedeyken KOSGEB'in toplantısına katılmasıyla hayatını değiştiren Genç Girişimci Nurdane Yalçın ise, kadın girişimci olmak için kolları sıvadı. KOSGEB'e başvuran 24 yaşındaki genç kadın, 100 bin lira hibe ve 70 bin lira kredi desteği ile kendi iş yerini açtı. Yalçın, tatlıcı ve börekçilerin tepsi ihtiyacını karşılamak üzere açtığı iş yerinde onlarca kadına örnek oldu. Girişimci Nurdane Yalçın, başarısı hakkında şu ifadeleri kullandı:

"2 yıl önce Hitit Üniversitesi işletme bölümünden mezun oldum. Okumamda ve Amasya'da işyeri açmamda babamın büyük desteği oldu. 'Kızsın ne gerek var?' 'Dizini kır otur evinde', 'Okulun bitmiş, işletme okumuşsun hiçbir yerde iş bulamazsın, artık evlen' diyenler vardı. Sanayi tipi üretim olduğu için kadının sanayide ne işi var gözüyle bakılıyor. Artık ülkemizde kadınlar hayatın her alanında yer alıyor.”

Yapamazsın Diyenlere Aldırmayın!

“Yapamazsın diyenlere aldırmayın. Kendinize güvenin, hayallerinizin peşinden koşun. Siz yeter ki başarmak isteyin devlet her zaman arkanızda. 1,5 yıldır üretim yapıyorum ve pandemiye rağmen kredilerimi zamanında ödedim son iki taksitim kaldı. Ülkemde bir şeyler üretebilmek çok güzel bir duygu. Vergimi ödüyorum. Sipariş üzerine tepsi üretimi yapıyoruz. Otomatik makinelerle ilerlemeyi düşünüyorum. İleride yeni makineler de alacağım, siparişlere yetişemiyorum” diyerek hedefinin büyük olduğunu söyledi.

Kobi-Line Haber Merkezi
18.10.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 1884 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45