0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Emek Verdi Hibeyle Patron Oldu!

Birçok kişinin eleştirisine rağmen azmi sayesinde engelleri aştı. Eskişehir'de sevdiği işi yapmak için uzun uğraşlar ve çabanın ardından genç kadın girişimci, KOSGEB’in sunduğu destekle beraber kendi makyaj stüdyosunu açtı. Kimya bölümünde eğitimini bitiren fakat sevdiği işi yapmak isteyen makyaj artisti Nilgün Özkan, kendini bu alanda aldığı eğitimlerle geliştirdi.


Bu Destek Sayesinde Artık Başarı Peşini Bırakmıyor

Birçok kişinin eleştirisine rağmen azmi sayesinde engelleri aştı. Eskişehir'de sevdiği işi yapmak için uzun uğraşlar ve çabanın ardından genç kadın girişimci, KOSGEB’in sunduğu destekle beraber kendi makyaj stüdyosunu açtı. Kimya bölümünde eğitimini bitiren fakat sevdiği işi yapmak isteyen makyaj artisti Nilgün Özkan, kendini bu alanda aldığı eğitimlerle geliştirdi. Aldığı destekle kendi iş yerini açan Özkan, “Kendime ait bir yer açmak istediğimde aslında ilk aklıma gelen devletten hibe almak, KOSGEB’in desteklerinden nasıl yararlanabilirim bunu öğrenmek oldu. Eskişehir Ticaret Odası’ndan girişimcilik belgemi aldım, eğitimimi tamamladım ki bence bu çok yararlı oldu. Bilmediğim, önemsemediğim aklıma bile gelmeyen birçok şeyi eğitim sırasında öğrendim ve şu anda iş hayatımda bunu pratiğe döküyorum. Sertifikamı aldıktan sonra KOSGEB’e projemi hazırladım ve kurula projemi sundum. Kurul kararıyla projem onaylandı ve destek almaya hak kazandım” ifadelerini kullandı.

Bir kadın olarak iş hayatında yer almanın ve kendi ayakları üzerinde durabilmenin gerçekten çok önemli olduğunu söyleyen Nilgün Özkan, hiç kimsenin kişiyi yıldırmasına izin verilmemesi ve motivasyonlarını yüksek tutmaları gerektiğini aktardı. KOSGEB desteğini alırken çevresindekilerin olumsuz eleştirilerde bulunduğunu aktaran Özkan, “Mesleğiniz ne olursa olsun, yaptığınız iş ne olursa olsun cesaretiniz ve azminiz varsa biraz da araştırabilirseniz, çevrenizde kimse destek olmayabilir, aileniz destek olmayabilir, yanınızda kimsenin olmadığını düşünebilirsiniz kendinizi yapayalnız hissedersiniz böyle anlar da olabilir ama motivasyonunuzu ve cesaretinizi kaybetmeden emin adımlarla elinizden ne geliyorsa, ne kadarı geliyorsa bir yerden başlarsanız başarı peşinizi bırakmayacaktır.

Mesleğiniz çok önemli değil, aldığınız eğitim çok önemli değil sadece yaptığınız işe inanıyorsanız bir pazar araştırması sonucunda siz de o pazarda yer edinebilirsiniz. Konusunda uzman birçok firma ve danışmanlık merkezi var. ‘KOSGEB’den projem onaylandı ama paramı vermediler’ tarzında birçok şey duydum. Katıldığım eğitimde, projesini hayata geçirmekten vazgeçen ‘Evet ben bu eğitimi alayım ama iş yerimi şimdi açmayacağım’ diyen ‘hazır değilim’ ya da ‘çok fazla prosedürü var, uğraşamam’ gibi sözler kullanan insanlarla da karşılaştım. Evet, bence de biraz prosedürü var ama uzmanlarla iş birliği yapmanız durumunda çok zor değil hatta çok kolay ilerliyor süreç. Zamanınızı ayırırsanız, emek verirseniz aşılamayacak ve halledilmeyecek hiçbir engel yok” açıklamasını yaparak işi bilen uzmanlarla ortaklaşa süreci ilerletmeniz büyük bir kolaylık getiriyor diyerek sözlerinin altını çizdi.

Kobi-Line Haber Merkezi
07.08.2018


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 291 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45