0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Kadın ve Genç Girişimcilere Bakandan Destek!


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirilen "Export Akademi" İşbirliği Protokolü İmza Töreni'ne katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, etkinliğin daha verimli geçmesi için küçük gruplar halinde, gümrükleme ve iade süreçlerinden satış yöntemlerine, uygun paketlemeden ödeme sistemlerine ve lojistik çözümlere, dijital pazarlamadan, sanal pazarlara ve ihracata yönelik devlet desteklerine kadar her konuda eğitim verileceğini açıkladı.Export Akademi Protokolü İmzalandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirilen "Export Akademi" İşbirliği Protokolü İmza Töreni'ne katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, etkinliğin daha verimli geçmesi için küçük gruplar halinde, gümrükleme ve iade süreçlerinden satış yöntemlerine, uygun paketlemeden ödeme sistemlerine ve lojistik çözümlere, dijital pazarlamadan, sanal pazarlara ve ihracata yönelik devlet desteklerine kadar her konuda eğitim verileceğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan projesinin kadın ve genç girişimciler için önemli bir adım olarak gördüklerini söyledi.

Yeni Dünya Ekonomisi

Teknolojinin ve girişimciliğin küresel ekonomiye damgasını vurduğu bir dönemden geçildiğini aktaran Pekcan, "Yenidünya ekonomisinde; yaratıcılık, üretkenlik kısacası beyin gücü, beşeri sermaye çok büyük yer tutuyor. Bu çağı yakalamak ise bilimden, teknolojiden ve inovasyondan geçiyor. Bugün, küresel ekonomiye yön veren firmalara bakıldığında çok net görülüyor. Oyun kurucu olan bu yenilikçi firmaların, hemen hepsi genç girişimciler tarafından kurulmuş durumda. Bu asla bir rastlantı değil." diye konuştu.

Bakan Pekcan, güçlü ekonomilerin; aynı zamanda genç zihinlerden ve kadınların yeteneklerinden en üst düzeyde kazanım sağlayanlar olduğunu vurgulayarak, "Bugün bizimde 21. yüzyılın ileri gelen ekonomilerinden biri olarak adımızı duyurabilmemiz için ekonomimizin tüm kaynaklarıyla hareket etmemiz gerekiyor. Bu yeni dönemde, iyi yetişmiş kadınlarımızın ve gençlerimizin Türkiye ekonomisinin dönüşümüne büyük katkısı olacağından hiç kuşkumuz yok. Onların bu yeniçağda, ihracat hamlemizin öncü neferleri olmasını bekliyor ve buna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

İhracatta KOBİ Ağırlıkta

Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye'nin yüksek gelirli ülkeler sıralamasına girmesine ihtiyacı olduğunu belirterek, "Bu amaçla girişimcilik alanında kat edeceğimiz mesafe ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır. Küresel Girişimcilik Monitörü ’nün 2018-2019 Raporu’na göre, dünya genelinde yetişkinlerin ortalama olarak yüzde 12,6’sı erken dönem girişimcilik faaliyetinde bulunmakta. Türkiye'de bu oranın yüzde 14,2 olduğunu ve ortalamanın üstünde olduğunu işaret eden Pekcan, Türkiye'nin dünya geneline göre çok daha girişimci olduğunu ve 19 Avrupa ülkesinden ilerde olunduğunu anlattı.

Export Akademi Önemli

Ruhsar Pekcan, ağustos ayı sonunda İhracat Ana Planı’nı paylaştıklarını anımsatarak, "2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek için yapacağımız çalışmaları belirledik ve vakit geçirmeden harekete geçtik. Export Akademi, bu anlamda çok önemli gördüğümüz İhracat Ana Planımız kapsamında yürüttüğümüz projelerden biri." dedi. , Export Akademi’nin, kamu-özel sektör iş birliğinin en güzel örneklerinden biri olacağını umduklarını vurguladı. Bu projenin örnek olarak, gelecek günlerde özel sektör, STK ve üniversiteler ile birçok yeni projenin başlamasını umduklarını söyledi.

Network ve Melek Yatırımcı Ağı Oluşturulacak

Bakan Pekcan "Kadın Girişimci Fiziki Networkü ’nün oluşturulması çalışmalarını başlattıklarını söyledi. “Tüm kadın girişimcilerimiz bizim networkümüz üzerinden tek bir platformdan bilgi paylaşımı yapacak. Daha sonra bunu uluslararası boyuta taşıyıp alıcılarla sizi bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Bunun da ötesinde web tabanlı Melek Yatırımcı Ağı oluşturma projemiz var. Böylece melek yatırımcılarla dijital fikri olan gençleri ve kadınları bir araya getirip onların fikir aşamasındaki projelerine yatırımcı bulacağız” dedi.

Kobi-Line Haber Merkezi
18.12.2019


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 31183 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/45 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45