0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

İşletmeler Kriz Dönemlerini Nasıl Atlatır?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ'ler) ekonomik büyümenin sağlanmasında, istihdam olanakları yaratılmasında ve inovasyona öncülük edilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, başarıları dünyanın dört bir yanındaki ülkeler için büyük önem taşımaktadır. Ancak KOBİ'ler, başarılı olmalarını engelleyebilecek benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır.


Kobilerde Kriz ve Kriz Yönetimi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ'ler) ekonomik büyümenin sağlanmasında, istihdam olanakları yaratılmasında ve inovasyona öncülük edilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, başarıları dünyanın dört bir yanındaki ülkeler için büyük önem taşımaktadır. Ancak KOBİ'ler, başarılı olmalarını engelleyebilecek benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır.

KOBİ'lerin karşılaştığı en büyük sorunlar; sermaye yatırımına erişim, büyüme için gerekli uzmanlık veya kaynak eksikliği, sınırlı müşteri tabanı veya yeni pazarlara erişim, sınırlı bilgi veya kaynak nedeniyle yasal konular veya düzenlemelerle ilgili zorluklar, bütçe kısıtlamaları nedeniyle nitelikli personel bulma zorluğu ve küçük şirketlerde çalışanlar için mevcut yan hak planlarının olmamasıdır.

Buna ek olarak, KOBİ'ler bir yandan idari verimlilikle mücadele ederken bir yandan da büyük firmaların yetenekleri olmadan rekabetçi kalmaya çalıştıklarından, yetersiz yönetim uygulamaları giderek daha belirgin hale gelmiştir.

Mevcut durum, küçük işletme sahiplerinin daha büyük müşterilerin geciken ödemelerinden kaynaklanan likidite sıkıntısı; ekonomik değişikliklerin tetiklediği ani talep dalgalanmalarını absorbe edememe; daha büyük rakiplerin neden olduğu fiyatlandırma üzerindeki artan baskı ve küresel genişleme çabalarıyla ilişkili kur riskleri açısından zaten karşılaştıkları yukarıda belirtilen tipik zorlukları daha da kötüleştirmiştir.

İşletmelerin kriz dönemlerinde bu engellerin üstesinden gelebilmeleri için, kendilerine güvenmeleri, iş yönetim felsefelerini gözden geçirmeleri şarttır. Yaptıkları işleri, gündelik işleyişleri ve iş proseslerini yeniden revize etmelidirler. Gerekli finansmana ulaşabilmek için devlet hibe ve teşviklerini, sübvansiyonları araştırmalı ve bu konularda gerekirse danışmanlık, mentorluk veya koçluk almalıdırlar.

Finansal özgürlüğe kavuşabilmeleri için özel banka kredilerinin yanı sıra, Kalkınma Ajansları, Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Alman Kalkınma Bankası gibi kredi kuruluşları tarafından sunulan ve genellikle hiçbir teminat gerektirmeden kısa vadeli finansmana hızlı ve kolay erişim sağlayan kredi programları gibi programlardan acilen faydalanmalıdırlar. Kobilerin büyümesi ve gelişmesi için uygulanabilir durumlarda sunulan devlet yardımlarından yararlanmak gibi mevcut çözümlerden yararlanma konusunda proaktif ve kararlı olmaları önemlidir!

Ayrıca dijital dönüşüm işletmeler için çok önemli ve vaz geçilmezdir. KOBİ'lerin geleneksel yapıdan çıkıp inovatif ve yenilikçi bir yapıya geçmeleri hem kendileri, hem çalışanları hem de müşterileri için müthiş bir dönüşümdür.

İnsan Kaynakları, Finans ve Pazarlama gibi departmanlar için bulut bilişim gibi modern teknolojilerden yararlanan küçük işletmeler hızlı ve akılcı büyüme göstererek hedeflerine rakiplerine nazaran daha çabuk ulaşıyorlar.

Küçük işletmelerde dijital dönüşüm, işletmelerin hedeflerine daha hızlı ulaşmalarını sağlar. Yeni teknolojiler, müşteri deneyimini geliştirir, üretkenliği artırır ve işletmelerin yaşaması gereken sıkı iş rekabetinde rekabetçi kalmalarına yardımcı olur. Küçük işletmeler, bulut bilişim, sosyal medya platformları, işletme yazılımı ve e-ticaret platformları gibi farklı dijital teknolojiler kullanarak, dijital dönüşüme adım atabilirler. Küçük işletmeler, dijital dönüşümü işletme stratejilerine dâhil ettiklerinde, daha verimli bir hale gelir ve başarılı olma şansı artar.

İşletmelerin ekonomik krizden kurtulmaları, işlerini büyütüp geliştirmeleri için profesyonel yardım almaları da kendi menfaatlerine olacaktır. Bazen işletmeler günlük işlere odaklandıkları için resmin tamamını göremeyebilirler. Bunun için dışarıdan farklı bir gözle bakmak daha hızlı ve kesin çözüm üretmeyi sağlayacaktır. İşinizi ve işletmenizi düşünüyorsanız siz de hemen hızlıca çözümler üreterek bir an önce ekonomik krizden kurtulup rakiplerinizin önüne geçin.

Kobi-Line Haber Merkezi
30.11.2023


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 726 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ