0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

TEKMER’den Girişimcilere 3 Milyon Lira Destek!

TEKMER’den girişimcilere ve start-up’lara 3 milyon liraya kadar destek veriliyor. Teknoloji Geliştirme Merkezleri (TEKMER); KOSGEB´in koordinasyonu altında üniversitelerle, KOBİ´lerin bir araya gelip, Ar-Ge çalışmalarında ortak bir platform oluşturmalarını amaçlıyor.


Teknoloji Geliştirme Merkezlerine İlgi Artıyor

TEKMER’den girişimcilere ve start-up’lara 3 milyon liraya kadar destek veriliyor. Teknoloji Geliştirme Merkezleri (TEKMER); KOSGEB´in koordinasyonu altında üniversitelerle, KOBİ´lerin bir araya gelip, Ar-Ge çalışmalarında ortak bir platform oluşturmalarını amaçlıyor. Üniversitelerin temsil ettiği beyin gücü, bilimsel çalışma ortamı, teknoloji kullanımıyla KOBİ´lerin temsil ettiği girişimci, yenilikçi ve üretim gücünün entegresi ile özel sektör firmalarının ihtiyaç duyduğu teknolojik fırsatlardan faydalanmalarının yolu açılmıştır.

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, TEKMER’e sadece üniversitelerin değil, üniversite iş birliğiyle özel sektör firmalarının da ilgi göstermesi gerektiğini belirterek, "Bugün özel sektör ağırlıklı olan ilk TEKMER'i kurduk. Bundan sonra da bilhassa kendi start-up girişimcilik ekosistemini kurmak ve geliştirmek isteyen özel sektör firmalarımızın KOSGEB'in TEKMER yapısını incelemelerini ve başvuruda bulunmalarını arzu ediyoruz." dedi.

Ülkemizdeki girişimcilerin önünü açmak istediklerini vurgulayan Başkan Cevahir Uzkurt, yaptığı konuşmada özellikle teknoloji tabanlı iş birliklerinin start-up’lara dönüşmesi ve kısa sürede TEKMER'lerden değeri yüksek işletmelerin yetişmesi için önemli bir program başlattıklarını ifade ederek, programı yeni bir modelle teknoloji merkezi kurmak isteyen üniversite ve özel şirketlerin hizmetine sunduklarını söyledi. Başkan Uzkurt, teknoloji merkezlerinin girişimci ve start-up'ların daha kolay ulaşabileceği sosyal yaşamın merkezinde olan mekanlarda kurulmasını önemsediklerine işaret ederek, "Buraların klasik bir işletme olmanın ötesinde özellikle geleceğin yazılım, dijitalleşme, medikal, havacılık ve uzay gibi sektörlerinde katma değeri yüksek girişimlerin kurulmasına zemin oluşturacak mekanlar olmasını arzu ediyoruz." diye konuştu.

3 Milyon Liraya Kadar Destek Var

TEKMER ve benzeri oluşumların ülke çapında çoğalmasını istediklerini belirten Cevahir Uzkurt, sadece üniversitelerin değil, üniversite iş birliğiyle sektöründe öncü firmaların ilgi göstermesinin önemli olduğunu ve gelecek dönemde farklı sektörlerde de TEKMER yapılarını görmek istediklerini vurguladı. İş fikri olan girişimci adaylarına teknoloji geliştirme merkezlerini sunarak nitelikli istihdamı teşvik etmeyi ve buralardan teknoloji düzeyiyle katma değeri yüksek start-up'ların yetişmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Yazılım, elektrik-elektronik, dijitalleşme, bilişim teknolojileri, robotik, savunma sanayisi, havacılık ve medikal gibi sektörlerde faaliyet gösterecek olan LEAP TEKMER, girişimcileri girişimcilik desteklerinin yanı sıra KOSGEB'in diğer destek programlarından da yararlandırılacaklar. Bu yapıların ortak kullanım alanlarına ve danışmanlık, yatırımcı-girişimci buluşması gibi faaliyetlerine 3 milyon liraya kadar KOSGEB desteği verileceğini bildirdi. Merkezle, teknoloji yönelimli yeni girişimleri desteklemek, mevcut girişimlerin yeni üretim yöntemleri geliştirerek piyasalara yeni ürünler kazandırmalarını sağlamak, işletmelerin Ar-Ge, yenilik ve endüstriyel uygulama faaliyetlerini desteklemek ve üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesine katkı vermek amaçlanıyor.

Kobi-Line Haber Merkezi

14.09.2020


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 9570 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/45 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45