0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Teknoparklar Kapılarını Hayal Edenlere Açıyor!

Günümüzde birçok iş fikri, birçok işletme ve yeni atılım yapmak isteyen girişimciler mevcut. Fakat artık sadece işletme açmak önemli değil. Önemli olan rakiplerine göre farklılık yaratmak, ürün ya da hizmeti geliştirerek, inovatif hale getirerek farkını ortaya koymak olduğunu söyleyebiliriz.


İnovasyon Geliştir Farkın Ortaya Çıksın!

Günümüzde birçok iş fikri, birçok işletme ve yeni atılım yapmak isteyen girişimciler mevcut. Fakat artık sadece işletme açmak önemli değil. Önemli olan rakiplerine göre farklılık yaratmak, ürün ya da hizmeti geliştirerek, inovatif hale getirerek farkını ortaya koymak olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun için de yatırımcılar bu niteliklere uygun hale gelebilmek adına tek başına yeterli gelmedikleri konularda farklı kurum ve kuruluşlar ile birlikte hareket ederek sürecin daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yürümesini hedeflemektedirler. İşte tam da bu noktada karşımıza ‘Teknopark’ kavramı çıkmaktadır. Peki, birçok kişinin ilk kez duyduğu bu kavram tam olarak nedir, avantajları nelerdir? Sizlere bu konuda yardımcı olmak adına araştırdık.

Teknopark Nedir?

Üniversite – Sanayi – Devlet kavramlarının aynı çatı altında birleştiği, ortak hedefler doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren bir yapı olarak belirtebiliriz. Teknopark veya Teknokent olarak adlandırılan bu yerlerde asıl amaç, işletmelerin ARGE, inovasyon, teknoloji geliştirme faaliyetlerini üniversitelerin imkânlarından faydalanarak, devlet teşvikleri ile de finanse edilerek hayata geçirilmesidir. Böylelikle akademik, ekonomik ve sosyal yapı bütünleşerek faaliyetlerin birbiri ile entegre şekilde yapılmasının yolu açılmaktadır. Dünyada ilk olarak 1952 yılında A.B.D’ de Stanford Research Park (Silikon Vadisi) kurulmuştur. Türkiye’de ise şuanda 67 tanesi aktif olarak faaliyetlerini sürdüren, 18 tanesinde ise çalışmaların devam ettiği toplam da 85 adet teknopark bulunmaktadır.

Teknoparkların Avantajları Nelerdir?

Üniversitelerin yaygın teknoloji kaynakları, laboratuvar hizmetleri sayesinde işletmelere teknoloji transferinin sağlanması, ARGE fikirlerinin hayata geçirilmesi için gerekli alt yapının üniversiteler aracılığı ile gerçekleşmesi konusunda birçok avantaj sağlamaktadır.

Bunun yanında devletin yatırımcıları ve teknolojinin gelişimini artırmak amacı ile işletmelere sağladığı birçok avantaj söz konusudur. Bunlardan bazıları;

- Teknoloji Geliştirme Bölgesinde istihdam edilen personel için maaş desteği,
- Gümrük Vergisi ve Harç Desteği,
- Kurumlar Vergisi Muafiyeti,
- SGK İşveren Payı Muafiyeti
- KDV Muafiyeti,
- Damga Vergisi Muafiyeti,
- Yabancı Uyruklu Personel Çalıştırma Kolaylığı
- Yabancı Yatırımcıların Teşvik Edilmesi

Ekonominin güçlenmesi, istihdam alanlarının artması, rekabet gücünün gelişmesi için teknolojinin ve yenilenmenin gerekliliğini fark etmeliyiz. Gerçek ve Tüzel kişilik olarak sizde Teknoparklarda yerinizi alabilirsiniz. Üniversitelerin sahip oldukları avantajları kolaylıkla kullanabilir, yeni fikir ve yatırımlarınızı daha kolay hayata gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken sadece doğru başvuru dosyasının hazırlanarak ilgili kurumlara müracaat etmektir. Bu konuda sizlere yol göstermek, başvurularınızı prosedürlere uygun bir şekilde yerine getirebilmek adına Kobi-Line Kobi Destek Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Kobi-Line olarak girişimcilerin ve yenilikçi odaklı fikirlerin her zaman yanındayız.

Kobi-Line Haber Merkezi
08.06.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 10272 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45