0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

En Lezzetli Hibe!

Yaşamını Aksaray'da sürdüren iki çocuk annesi ev hanımı Dilek Akgül, çocukları için evinde yapmaya başladığı çikolata yapımını geliştirerek, KOSGEB’ den aldığı destekle kendi imalathanesini kurdu. Çocukları için 4 yıl önce evinde çikolata yapmaya başlayan Akgül, yaptığı çikolataları ara ara ikram ettiği komşuları ve arkadaşlarının da çok ilgi göstermesi üzerine becerisini ticarete dökmeye karar verdi.


Hibe Desteğinden Faydalanarak İmalathane Açtı

Yaşamını Aksaray'da sürdüren iki çocuk annesi ev hanımı Dilek Akgül, çocukları için evinde yapmaya başladığı çikolata yapımını geliştirerek, KOSGEB’ den aldığı destekle kendi imalathanesini kurdu. Çocukları için 4 yıl önce evinde çikolata yapmaya başlayan Akgül, yaptığı çikolataları ara ara ikram ettiği komşuları ve arkadaşlarının da çok ilgi göstermesi üzerine becerisini ticarete dökmeye karar verdi. Eşiyle gittiği Almanya'da çikolata üretilen imalathaneleri inceleme fırsatı yakalayan genç kadın girişimci, KOSGEB'e yaptığı başvurunun kabul edilmesi sonrası aldığı destekle kendi iş yerini açtı.

Akgül, evde başlayan üretimin imalathaneye taşınması sürecini, “Önceleri yalnızca çocuklarım için çikolata yapıyordum. Kızlarım çikolatayı çok seviyordu. Onlara daha sağlıklı çikolata yedirmek için evde çikolata yapmaya karar verdim. İnternetten araştırmalar yaparak çikolatanın nasıl yapıldığını öğrendim ve denemeler yapmaya başladım." İfadelerini kullandı. Yaptıklarının zamanla çevresindekilerin de ilgisini çektiğini aktaran Akgül, "Arkadaşlarım çay, kahve içmeye geldiğinde onlara da yaptığım çikolatalardan ikramlarda bulunuyordum. Çikolatalarım çok hoşlarına gitti. Sonra benden çikolata almak istedikleri yönünde talepler geldi. Eşimle 2015 yılında Almanya'ya seyahatte bulunmuştuk. Ben de 'bu işi ticari hayata nasıl yansıtırım' diye araştırmalar yapıyordum. Orada çikolata yapımını detaylı olarak inceledim. Eve döndüğümde öğrendiklerimi mutfağımda pratikleştirmeye başladım." açıklamasında bulundu.

Akgül, her geçen gün yaptığı çikolata miktarı ve çeşidinin fazlalaştığını, artık evde yaptığı üretimle çevresinden gelen siparişlere yetiştiremediğini söyleyerek, "Sürekli artan talep üzerine 2017 sonunda KOSGEB’e hibe başvurusunda bulundum. Bu alanda iş hayatına atılmaya karar vermiştim. Aksaray’da böyle bir işletmenin örneği yoktu, ilk olacaktı. Bazı riskleri vardı ama kendim gibi ev kadınlarına örnek olabileceğimi düşündüm. KOSGEB desteğiyle Ocak 2018'de bu küçük imalathaneyi kurdum." dedi.

Artan talebe yetebilmek için işletmesini büyüteceğini açıklayan Akgül, "Eskiden evde elimde bir kilo çikolata yapıyordum. Yoruluyordum ve yetişemiyordum. Şimdi makinelerimle günde 15-20 kiloya kadar çikolata yapıp, paketleyip, ertesi gün sipariş verilen yerlere teslim ediyorum. Kapadokya'ya özgü balon ve peribacaları gibi figürler, İstanbul'un tarihi yerleri, doğuma özel hediyelik ürünler, kız isteme merasimleri için özel çikolatalar ve misafirlere yönelik ikramlıklar gibi 20 farklı türde çikolata üretimi yapıyorum. Tarihi ve turistik yerleri işlediğimiz çikolatalar daha çok ilgi görüyor. Şu anda tek başıma bu işleri sürdürmeye çalışıyorum. Artan talebe göre iş yerimi büyütmeyi ve geniş bir eleman ağı oluşturmayı istiyorum" diye konuştu

İşletmeden çikolata alışverişi yapan Merve Ağaçlı da "Bu mahallede ikamet ediyorum. Arkadaşımızın buraya çikolata dükkânı açtığını duydum. Doğal el ürünleri adı altında, tamamen sağlığa zararsız, rafta uzun süre beklemeyen taze ürünler bulunuyor. Marketlerdeki gibi lezzetleri gayet yerinde. Hediye olarak ve evde tüketmek için sık sık alışveriş yapıyoruz. Misafirlerimize kahvenin yanında ikram ediyoruz" sözlerini aktardı.

Kobi-Line Haber Merkezi
08.08.2018


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 486 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45