0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

İhracat Destek Ofisleri Son Sürat!

Bakan Ruhsar Pekcan, “6 ayda, 28 şehirde, 31 ihracat destek ofisi açtık” diyerek ihracatçılara desteklerin artarak devam edeceğini müjdeledi.


İhracat Destek Ofisleri Son Sürat!

İhracatçıya Süper Devlet Destekleri


Bakan Ruhsar Pekcan, “6 ayda, 28 şehirde, 31 ihracat destek ofisi açtık” diyerek ihracatçılara desteklerin artarak devam edeceğini müjdeledi.

Bakan Ruhsar Pekcan, göreve gelmesinin ardından ilk kez memleketi Manisa'nın Demirci ilçesini ziyaret etti. İlçe girişinde davul zurna eşliğinde karşılanan Pekcan, daha sonra Demirci Belediyesi'ne geçti. Burada Demirci Belediye Başkanı AK Partili Selami Selçuk'tan belediyenin çalışmaları hakkında bilgi alan Pekcan, ardından ilçedeki düğün salonunda halka hitap etti. Bakan Pekcan, konuşması öncesi hemşerilerinin 'Demirci sizinle gurur duyuyor' sloganı atması üzerine gözleri dolarak, duygusal anlar yaşadı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracata yönelik desteklerin her geçen gün arttığını, 6 ayda 28 şehirde 31 ihracat destek ofisi açtıklarını ve ihracat yapmak isteyen firmalara eğitim verdiklerini söyledi.

82 Milyonla Birlikte Çalışıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teveccühüyle önemli bir görevi üstlendiğini söyleyen Pekcan, Türkiye'nin kalkınmış, güçlü, istikrarlı ve itibarlı bir ülke olması için 82 milyonla beraber çalıştıklarını söyledi. Bakanlık olarak stratejik bir yol haritası belirlediklerini anlatan Pekcan, "Rekabetçi olduğumuz alanlarda daha fazla markalaşmaya, daha fazla teknolojiye önem vererek, rekabetçiliği artırıyoruz. Dijitalleşmeye önem verdik. Dış ve iç ticarette, gümrüklerde, dünya dijital bir dili konuşurken, biz de dijitalleşmeye önem veriyoruz. Bununla ilgili de çok önemli adımlar attık" dedi.

Eximbank Kredileri İhracatı Finanse Etmeye Devam Edecek

Altı ayda 28 şehirde 31 ihracat destek ofisi açtıklarını kaydeden Bakan Pekcan, "İhracat destek ofisindeki arkadaşlarımızın eğitimlerini Bakanlığımızda verdik. Şu anda bu ofisler, bizim İhracat Genel Müdürlüğümüzle online olarak çalışıyor. Buraya müracaat ettiğiniz anda ihracatla ilgili bütün eğitimleri alabiliyorsunuz. Hatta burada Manisa yoktu, Manisa'yı da pilot iller arasında yer aldırdım. Eximbank biliyorsunuz, Türkiye'nin ihracatını kredilendiriyor ve sigortalıyor. Eximbank'ı da şubeleştiriyoruz. Şu ana kadar 8 şube ve 15 irtibat ofisi açtık. Bunu 2019 yılında, 40 şube ve 40 irtibat ofisi açmayı planlıyoruz. Manisa'yı da bu plana dâhil ettik. Eximbank Türkiye'deki ihracatın yüzde 26'sını finanse ediyor. Türkiye'deki ihracat kredilerinin 2017 yılında yüzde 47'sini finanse ediyordu, bugün yüzde 53'ünü finanse ediyor. Eximbank şu ana kadar 44,2 milyar kredi kullandırdı. 2019 yılında ise 44,4 milyar artışla ihracatçıyı finanse edecek. Bu yönde de desteklerimiz devam edecek" dedi.

Çek ve Senette Elektronik Ortam

Çek ve senedin elektronik ortamda kullanımının da planlandığını aktaran Pekcan, "Biz Bakanlık olarak gönderdik, imzalanırsa seçimden önce devreye girebilir. Artık siz çeki verirken hangi bankada kullanılmasını istiyorsanız, elektronik ortamda çeki alan kişi sistemden takip edip, geçmişini sorgulayabilecek. Bunu hangi bankalardan tahsil edebileceğini görecek. Bunu en kısa sürede de hayata geçireceğiz" dedi.

Güzel İhracat Desteklerimiz Var Ama Çoğu Firmanın Haberi Bile Yok!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Demirci ilçesindeki programının ardından Manisa kent merkezindeki Bölgesel İstişare Toplantısı'na katıldı. Burada Bakan Pekcan'a, Manisa Valisi Ahmet Deniz ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de eşlik etti. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki otelde düzenlenen istişare toplantısının açılış konuşmalarını Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ve Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap yaptı. Oda Başkanı Mehmet Yılmaz, "Manisa, hem tarımın hem de sanayinin başkenti olmasının yanında önemli bir yatırım merkezidir. Manisa, Batı Anadolu ve Türkiye'nin ihracat üssü olma yolunda hızla ilerlemektedir" dedi.

İhracatın artırılması için çalışmalara ağırlık verdiklerini de vurgulayan Bakan Ruhsar Pekcan, şunları dile getirdi:

"Güzel ihracat destekleri var. Bundan çoğu firmanın haberi bile yok. Web sitemizde bu destekleri topladık. Animasyonlarla bunları, destekleri çok güzel açıklıyoruz. Eximbank kanalıyla 8 şube, 12 irtibat bürosu açtık. Bunları yılsonuna kadar 40'a tamamlayacağız. Kaynakları çeşitlendiriyoruz. KOBİ payını yüzde 70'e çıkardık. Yılsonu hedefimiz yüzde 75. Eximbank'ın ihracatı destekleme oranı yüzde 26. 2019 yılında yüzde 28 bandına çıkarmayı planlıyoruz. Halen mevcut olmadığımız pazarlara yeni stratejilerle girmeye çalışıyoruz. Dijitalleşmeyle ilgili gümrüklerde önemli projeler geliştirdik. 416 firmamız yetkilendirildi. Denetlenebilir firmalarımızdan 20 tanesi yerinde gümrükleme yapabiliyor. İhracatı kendileri gerçekleştirebiliyor."

Türk İş Dünyası Olarak Sorunları Aşarız

Ardından söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, ekonomik olarak olumlu gelişmeler yaşadıklarını vurgulayıp, "Son birkaç ayda hükümetimize sunduğumuz pek çok talep, Sayın Bakanımızın da desteğiyle hayata geçti. İstihdam maliyetlerini azaltan, finansman yükümüzü hafifleten, piyasayı hareket getiren, çeşitli tedbirler alındı. KDV iadelerini hızlandıran yeni bir sistem devreye giriyor. Hükümetimiz istihdamı destekleyen adımlar attı, atıyor. Mesela, kısa çalışma ödeneği devreye girdi. Artık işler yavaşladı diye istihdamı azaltmak gerekmiyor. Buraya başvurun, 3 ay boyunca maaşlar İşsizlik Fonu'ndan ödensin. Şu ana kadar 55 bin çalışan bundan yararlandı. İlave istihdama yeni teşvikler geldi. Bakanlığımızla, 16 ilde İhracat Destek Ofisi kurduk. Elbette sıkıntılarımız da yok değil, var. Türk iş dünyası olarak, karşımıza çıkarılan her engele rağmen, neler yapabildiğimizi, ne kadar dinamik ve üretken olduğumuzu geçmişte pek çok defa ispat ettik. Biz, tüm bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inanıyoruz. Türk ekonomisinin temelleri sağlamdır. Son 25 senede, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik" diye konuştu.

Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan sonra konuşma yapan Vali Ahmet Deniz de, Manisa'da 7 organize sanayi bölgesinin bulunduğunu, buralarda 55 bin kişinin istihdam edildiğini, işsizlik oranının en az olduğu illerden birinin Manisa olduğunu söyleyip, nitelikli eleman yetersizliği yaşadıklarını belirtti.

Kobi-Line Haber Merkezi
26.02.2019


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 3947 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45