0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Hibe ve Teşvikler Nelerdir?

Hibe, devletin ve çeşitli diğer kurumların sağladığı geri ödemesiz desteklerdir. Yeni bir is fikri ile işletmesini açmak isteyenler veya var olan işletmesini geliştirmek isteyenler hibelerden yararlanabilir. İş sahiplerinin almak istediği hibe için gereken şartları usulüne uygun bir şekilde yerine getirmelidir.


Nerelerden ve Nasıl Alınır?

Hibe, devletin ve çeşitli diğer kurumların sağladığı geri ödemesiz desteklerdir. Yeni bir iş fikri ile işletmesini açmak isteyenler veya var olan işletmesini geliştirmek isteyenler hibelerden yararlanabilir. İş sahiplerinin almak istediği hibe için gereken şartları usulüne uygun bir şekilde yerine getirmelidir.

Devletin geri ödemeksizin işletme sahiplerine verilen destek, hibe olarak adlandırılır. Peki işletmelere, çiftçilere, girişimcilere devlet neden hibe verir? Sorusunun cevabı ise şudur: Ülkenin ekonomisine katkı sağlamak ve bununla beraber istihdamı artırmak amacı ile devlet işletmelere hibe vermektedir. Ekonominin büyümesi ve daha da gelişmesi için, girişimcilere teşvik edici hibeler uygunluğuna bakıldıktan sonra verilebilmektedir.

İşletme, alacağı hibe için önceden bir hibe analizi çalışması yapması gerekir. Alınması planlanan hibe için kişinin hibe alacağı kurum veya kurumlara sunması adına bir proje yazmalıdır. Projeyi yazma noktasında kişi uzman bir KOBİ danışmanından hizmet alabilir. Kobi-Line da uzman danışmanları ile sizlerin projelerini yazabilir sizlere danışmanlık ederek doğru yolu bulmanıza ve bu yolda nasıl ilerleyeceğiniz noktasında yardımcı olur. Hibe, sadece yeni girişimciler için var olan bir destek değildir. İşletmesini büyütmek, geliştirmek için diğer hibe alanlarından yararlanmak isteyen işletmelerde bulunmaktadır. Verilen hibe miktarı sektörden sektöre göre değişkenlik gösterir. Bu alanda en çok çiftçiler için tarımda, hayvancılıkta, bitki yetiştirilmesinde hibeler veriliyor. Faaliyet alanına göre devlet bütçesinden ayırdığı hibe için farklı ücretler vermektedir.

Her ekonominin temeli üretim, tüketim ve bu ikiliyi bağlayan dağıtımdan oluşur. Teşvik, sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanması için ekonominin temeli olan bu 3 fonksiyondaki aksamaları minimuma indirecek devletin yardımda bulunduğu sistemin bütünüdür. Devletin firmaların bazı faaliyetlerinde (yeni yatırımlar, kapasite artırımları, modernizasyonlar ya da istihdam) tarafında sağlanan devletin verdiği vergi avantajlarına teşvik denir. Firmaların yatırımlarını kolay yapma anlamında verilen desteklerdir. Hibe olarak değil vergisel avantaj sağlar. Örneğin Yatırım Teşvik Belgesi gibi.

Kurulu firmaların ya da kurulacak firmaların devletin verdiği bu teşvikler için en etkin en nokta atışı tarafta kapsamlı olarak firmaların yaptığı faaliyetleri analiz edip hangi teşvikin firmaya uygun olacağını ya da ileride yapacağı faaliyetlerden hangi teşvikleri alacağını analiz eder.

İşletme için bir yol haritası oluşturarak ve oluştururken bir yandan uygulayan ve firmanın daha verimli bir şekilde teşvikleri almasına vesile olan Kobi-Line uzman danışmanları, bir yol haritasını da sizler için planlayabilir. Unutmayın “danışan dağı aşmış, danışmayan düz ovada yolunu şaşmış” demiş atalarımız.

Kobi-Line Haber Merkezi

12.11.2020


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 5937 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45