0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Devlet Desteklerinin Kobilere Faydası Nedir?

Devlet destekleri herkesin merak ettiği ancak herkesin yararlanamadığı konular arasında yer almaktadır. Günumüzde her gün yeni açılan işletmeler olduğu gibi, işini yürütemeyen, faaliyetini ekonomik nedenlerden dolayı durdurmak zorunda kalan işletme sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.


Hibe ve Teşviklerin Kobilere Etkisi

Devlet destekleri herkesin merak ettiği ancak herkesin yararlanamadığı konular arasında yer almaktadır. Günümüzde her gün yeni açılan işletmeler olduğu gibi, işini yürütemeyen, faaliyetini ekonomik nedenlerden dolayı durdurmak zorunda kalan işletme sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

İşletmelerin neden kapandığına dair yapılan araştırmalara baktığımızda ise; işletmelerin kuruluş öncesinde yeterli araştırma, fizibilite çalışması yapılmaması, yetersiz öz kaynak, borçlanma yolu ile açılış yapılması, bölge tercihinin yanlış yapılması, yeterli deneyim ve bilgi birikimine sahip olunmaması gibi konular karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle girişimci ve KOBİ’lerin devlet desteklerini bilmiyor olması, mevzuatların karmaşıklığından dolayı süreçleri tamamlayamaması veya başvuru ve müracaatlarına zaman ayıramaması gibi nedenlerden dolayı da hakları olan hibe ve desteklerden de mahrum kalmaktadırlar.

Peki, bu destekleri almamız işletmemize nasıl bir fayda sağlayacak?

Öncelikle sektörümüze hangi program uygun bunu tespit etmemiz gerekiyor. Daha sonrasında ise bu desteklerin hangi kurumlar tarafından verildiğini öğrenmemiz gerekiyor. Çünkü devlet destekleri birçok insanın zannettiği gibi tek bir kurum tarafından verilmemektedir.

Bazı kurumlar hibe ve teşvik verirken, bazı kurumlar ise sadece sübvansiyonel krediler için başvuru almaktadır. Tabi bu kurumları bilmek yeterli değil, istenilen bilgi ve belgeleri doğru bir şekilde hazırlayarak, ilgili kurumların veri tabanına firmamızın kaydını oluşturarak desteklere başvurularımızı doğru bir şekilde yapmamız istenir.

Bu süreçte maalesef ki birçok kişi internet üzerinden edindiği yalan yanlış bilgiler ile hareket ederek süreci doğru tamamlayamıyor. Doğru bir şekilde başvuru yapabilmeniz için desteklerin mevzuatını, uygulama rehberlerini, çağrı ilanlarını bilmeniz gerekecektir.

Tüm bu süreçleri doğru tamamlayan girişimciler veya işletmeler destek hak edişlerine kolaylıkla ulaşabilirler. Desteklerin bize faydasına baktığımızda ise personel SGK ve maaşı ile ilgili maliyetlerinizi %50 oranında azaltabilirsiniz.

Makine yatırımlarınızı proje kapsamında %70 oranında devlet desteği ile finanse edebilirsiniz. KOBİ’ler için en avantajlı sübvansiyonel kredilerden yararlanarak işletme sermayesi ihtiyaçlarınızı daha az faiz ödeyerek ve ertelemeli ödeme planları ile devletten alabilirsiniz.

Böylelikle öz sermayenizden daha az kullanmış olup, müşteri sayınızı ve karlılığınızı artırabilirsiniz. İhracata başlamak, dünyaya açılmak, markalaşmak gibi ihtiyaçlarınız için geri ödemesiz desteklerden yararlanarak cironuzu yükseltebilirsiniz.

Böylelikle ticaret hayatında karşınıza çıkan ekonomik belirsizlikleri daha kolay atlatabilir ve işletmenizi daha uzun süre ayakta tutma fırsatınız elde edebilirsiniz. Yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı destek programları KOBİ tanımına uyan ve nace kodu desteklenen tüm sektörler için verilmektedir.

Sizlerde sektörünüzün desteklenip desteklenmediğini bilmiyorsanız, desteklerden daha kolay bir şekilde yararlanmak istiyorsanız Kobi-Line uzman danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Hibe analizlerinizi yaptırarak size uyan desteklere kolayca ulaşma imkânı elde edebilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
21.09.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 5401 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45