0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Hibe ve Teşvikler Nelerdir?

Devletler çok uzun süredir kendi sınırları içinde faaliyet gösteren imalat ve ticaret yapan işletmelere çeşitli başlıklar altında destek vermektedir. Tarih boyunca devletler ticari anlamda ülkeye katkı sağlayacak kuruluşlara açıktan ya da gizlice veya daha farklı yollarla hep destek olmuşlardır.


Nerelerden Nasıl Alınır?

Devletler çok uzun süredir kendi sınırları içinde faaliyet gösteren imalat ve ticaret yapan işletmelere çeşitli başlıklar altında destek vermektedir. Tarih boyunca devletler ticari anlamda ülkeye katkı sağlayacak kuruluşlara açıktan ya da gizlice veya daha farklı yollarla hep destek olmuşlardır. Toplumun sürekliliği için gerekli olan para transferinin tekelleşmesinin engellenmesi, ekonomik büyüme ve gelir dağılımında ortaya çıkan dengesizliğin kaldırılması açısından verilen devlet destekleri önemli bir rol oynamaktadır.

Devlet teşviki, bir ülkenin ekonomik büyümesi, kalkınması ve istihdamın artması adına yatırımcı ve girişimcilere yapılan yatırımlar olarak adlandırılabilir. Bölgenin gelişmesinde büyük bir ivme yaratan yatırımlar sonucu, ham madde, eleman, malzeme gibi ihtiyaçlar doğar. Dolayısıyla yatırım nerede yapıldıysa o bölgeye artı değer katar. İstihdam oluştuğundan işsizlik oranı azalır, ödenen vergilerle ekonomik kalkınma gerçekleşir. Bu nedenle de devlet KOBİ, girişimcilere ve çiftçilere hibe-teşvik vererek destek olur.

Hibe ve Teşvik Veren Kurumlar

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir; hibe ve kredi veren özel ya da devlete bağlı pek çok kurum ve kuruluş mevcut. Tarıma, hayvancılığa, girişimciliğe, üretime, ihracata, eğitime çeşitli teşvik ve hibe, destek ve krediler vermektedir. Bu hibe ve teşvikler; KOSGEB, Avrupa Birliği Fonları, TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları, TKDK, İŞKUR ve Bakanlıklar olmak üzere toplamda 60’a yakın devlet kurumu tarafından verilmektedir. Türkiye’de her bakanlığın ve kurumun kendi içinde birçok hibe ve teşvik kalemi mevcuttur. Bu desteklerden hangisinin firmaya uygun olduğu ya da hangi fikre daha uygun olduğu her proje fikri ve firma için ayrı ayrı incelenmeli ve yol haritaları buna göre belirlenmelidir. Yani tüm bu destek kurumlarının nihai amacı, yalnızca yeni girişimcilere değil; hali hazırda var olan işletmelere de destek vermektir.

Hibe kamu kuruluşları tarafından, işletmelere, kar amacı gütmeyen kuruluşlara, yeni girişimcilere ve çiftçilere verilen geri ödemesi olmayan yani ‘’karşılıksız’’ ödenen paradır. Türkiye’nin ekonomisinin kalkınması, üretimin ve sektörlerin güçlendirilmesi, ihracat paylarının artırılması amacıyla hibe destekleri sağlamaktadır. Krediler ise geri ödeme şartı ile alınan paradır. Sübvansiyonel krediler ise devletin vermiş olduğu desteklerle de alakalı olarak düşük faizli krediler olarak tanımlanabilir.

Türkiye’de devletin verdiği hibe ve teşviklerden maalesef KOBİ’lerin %80’nin haberi bile yok. Bunun içinde birçok işletme bu hibe ve teşvik haklarını kullanamıyor ve desteklerden faydalanamıyor. Kobiler için bilgilendirme ve hangi devlet kurumlarının hibe ve teşvik verdiğini anlatmakta biz Kobi-Line’ a düşüyor. Bu anlamda bugüne kadar Türkiye’de binlerce Kobi’ye devlet destekleri aldırdık. Hala aldırmaya devam ediyoruz. Siz de devlet hibe ve teşviklerden faydalanmak için bizi arayabilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi

22.09.2020


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 12442 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45