0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Sen de İşinin Patronu Olabilirsin!

Türk insanı çalışkan ve zekidir. Özellikle girişimcilik ruhu ile dünyada ün salmıştır. Misafir işçi olarak gittikleri birçok ülkede şuanda işletme sahibi, holding sahibi ve işveren olmuşlardır. Bulundukları ülkelerin en çok vergi vereni haline gelmişlerdir.


Girişimcilik Bizim Ruhumuzda Var!

Türk insanı çalışkan ve zekidir. Özellikle girişimcilik ruhu ile dünyada ün salmıştır. Misafir işçi olarak gittikleri birçok ülkede şuanda işletme sahibi, holding sahibi ve işveren olmuşlardır. Bulundukları ülkelerin en çok vergi vereni haline gelmişlerdir.

Özellikle Avrupa ilkelerinden Almanya, Fransa, Avusturya, Danimarka, Hollanda, İsveç gibi onlarca ülkede girişimcilik ruhlarıyla ses getiriyorlar. Bunun en son örneğini pandemi sürecinde gördük. Misafir işçi bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da doğup büyüyen Özlem Türeci ve eşi Uğur Şahin büyük salgına karşı aşıyı bularak dünyada ses getirmişlerdir.

Ülkemizde de bunun örneklerini görüyoruz. Simit Sarayı, İstikbal Mobilya, Yemek Sepeti, Getir, Trendyol, Peak Game gibi birçok genç girişimcinin kurduğu girişimler dünyaya açılmışlardır. Bizim insanımız çok çalışkandır ama harekete geçirmek için itici kuvvete ihtiyaç duyarlar. Bazıları da bu itici kuvveti babasından, amcasından veya devletten beklerler.

Aslında çok çalışkan bir millet olmamıza rağmen bir o kadar da hazıra konmayı veya miras yemeyi seviyoruz. Bu çelişkili durum da zaten dünyada sadece bizim milletimize has bir özellik. Fırsatları iyi değerlendirmeyi, biraz uyanıklık veya şark kurnazlığını da seviyoruz.  

Herkes bir iş kuracağı zaman veya bir kursa, bir eğitime, bir diyete başlarken çok heyecanlı, istekli ve arzulu ki 6 ay içinde dünyayı kurtaracak kadar coşkulu. Ama başlarken duyulan bu heyecan maalesef 3 veya 6 ay gibi kısa sürede sönüyor ve o heyecan ve coşkudan eser kalmıyor. Yani çok iyi start veren, başlatan bir yapımız var. Sonuca varmadan da pes ediyoruz.

Bununla ilgili dünya literatürüne girmiş bir deyim bile var: “Türk gibi başla, Alman gibi devam et ve İngiliz gibi bitir.” Bu sözü biraz analiz edelim. Bir işi yaparken bir Türk gibi heyecan ve coşkuyla başla ama onun gibi bitirme. Sonra bir Alman gibi o işi devam ettir. Sabır ve sebat göster, istikrarlı ol. Devam etme cesareti göster ve Alman gibi ısrarlı ol. İşin sonuna geldiğin aşamada ise o işi bitireceksen bir İngiliz gibi bitir. Yani bittiğinde veya sonlandığında kazançlı çık her şey senin lehine bitsin. Bu yüzden değil midir üzerinde güneş batmayan imparatorluk denmesi. Her şeyi menfaat ve çıkarına bitiren tek millet İngilizlerdir.

İşte biz Türkler de bu sözü örnek alarak girişimcilik ruhumuzu canlandırabilir ve kendi imparatorluğumuzu kurabiliriz. Girişimci olmak aslında çok da zor değildir. Sadece yol ve yöntem bilmemiz gerekiyor. Bilmiyorsak sorup öğrenip danışmak gerekiyor. Gerektiğinde profesyonel destek almak gerekiyor.

Ülkemizde girişimci olmak isteyen herkese sunulan o kadar çok imkân var ki burada hepsini sıralamak mümkün değil.  Ama belli başlı bazı şeyleri söylemekten de geçemeyeceğim.

Yeni bir iş kurmak isteyen ve bu konuda iş planını hazırlayıp ortaya koyan her bir girişimci için öncelikle devletin sağladığı destekler var. Bunlara nasıl ulaşılacağını mutlaka KOBİ danışmanlarından öğrenmelisiniz. Sonra sermayesi eksik olanlar için verilen fonlar var. Yatırımcı bulmak isterseniz ülkemizde lisanslı 500 kadar melek yatırımcı var. Bankaların onaylı projelerinize vermiş olduğu sübvansiyonel krediler var. Kitlesel fonlama web siteleri var. Lütfen bunları iyice araştırın ve öyle girişiminizi başlatın.

Girişimci demek, önden start verecek kadar biraz birikimi yani öz sermayesi olan ve yapacağı işle ilgili deneyimi ve tecrübesi olan demektir. Bilmediğiniz anlamadığınız sektörlere sakın girmeyin.

Yapacağınız yatırımla ilgili mutlaka profesyonel destek alın. Sektörü araştırın. Pazar araştırması, rakip analizi, şirket yapısı gibi konuları önceden halledin. Hangi sektörler daha karlı, hangi sektöre girsem diye düşünüyorsanız bununla ilgili de Kobi Danışmanlarından yardım ve destek alabilirsiniz. Kar getiren o kadar çok sektör var ki.

Girişiminizin başından sonuna kadar her zaman yanınızda olan ve size rehberlik eden bir Kobi-Line var. Projelerinizde ve sermaye konusunda size yardım edecek tecrübeli Kobi Danışmanları var. Kobi-Line Kobi Destek Merkezi ile görüşmeden bir işe girişmeyin. Kobi-Line size bir telefon kadar yakındır.

Dün geçti, yarın ise meçhul ama en doğru zaman bugündür, şimdidir. Hazırsanız geç kalmadan hemen bugün başlayın ve siz de kendi işinizin patronu olun.

Kobi-Line Haber Merkezi
20.10.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 4069 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ