0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Girişimci Kardeşler Yeni Bir Marka Yarattı!

Girişimci kardeşler Hatice Muti ve Tuğba Enginyurt oluşturdukları yeni markalarıyla diğer girişimci kadınlara ilham oluyorlar.


Diğer Girişimci Kadınlara İlham Oldular

Girişimci kardeşler Hatice Muti ve Tuğba Enginyurt oluşturdukları yeni markalarıyla diğer girişimci kadınlara ilham oluyorlar.

Hatice Muti ve kardeşi Tuğba Enginyurt, yaşadıkları Aydın’da girişimcilik başarısı gösterdiler. Yaşamış oldukları cilt rahatsızlıkları sebebiyle doğal ve sağlıklı ürünler üretmek için bir çalışma başlattılar. Kentte yetişen zeytinyağı ve incirin çekirdek yağının yanı sıra saf Hindistan çekirdeği yağından sabun, deterjan ve yüzey temizleyici üretmeye karar verdiler. Altı yıl boyunca ortaya koydukları çalışmaların ardından Muti ve Enginyurt, hayallerini kurdukları tesisi aldıkları hibe desteğiyle oluşturdular.

Girişimci kardeşler tesiste yöresel ürünlerden sabun, deterjan ve yüzey temizleyicileri NatureWash markası adı altında üretiyor. Muti ve Enginyurt, ülke ekonomisine büyük bir katma değer oluşturacak olan tesisin açılışını törenle gerçekleştirdi. Törene KOSGEB Aydın İl Müdürü Sadullah Dülger ve davetliler katıldı.

Doğa Dostu Ürünler

Tesisteki makine ekipmanlarının tamamını KOSGEB desteğiyle kendilerine sunduklarını belirten Sadullah Dülger, “Güzel bir girişim oldu. Pandemi nedeniyle doğaya zarar vermemenin çok daha önemli olduğu bir duruma geldik. Sağlıklı ürünler artık daha çok tercih edilebilir bir konumda. Doğaya saygılı, doğa dostu ürünleri geliştiren kadın girişimcilerimizi tebrik ediyoruz.” Dedi.

Aydın bölgesinin tarımsal özelliklerinden yararlanan girişimciler, incir, zeytin ve kestane başta olmak üzere bu tip ürünlerin özlerini çıkartarak, tesislerinde kimya sanayi ile kozmetiğe dönüştürüyor. Ciltte kalıntı bırakmayan ve cildimize zarar vermeyen ürünler üreterek NatureWash markasını çıkardılar.

Hammaddenin yüzde 70’ini kendisinin ürettiğini ifade eden Tuğba Enginyurt, “Gerçek natürel zeytinyağından ürettiğim hammadde üzerinden de işleyerek 5 kola ayırıyorum. Bulaşık deterjanı, bulaşık makinesi jel deterjanı, çok amaçlı yüzey temizleyici ve konsantre çamaşır deterjanını artık 5 kola ayırıyorum ama ana hammaddenin yüzde 70’ini ben oluşturuyorum.

Tüm girişimci kadınlara bence bir ilham kaynağı olmalı. Ve özellikle otoimmun rahatsızlıklarıyla mücadele eden insanların pes etmemesi, doğal beslenmesi, ekolojik yaşaması ve ne yapabiliriz de biz doğaya faydalı olabiliriz diye düşünmesi lazım. Biz temiz toprak, su, hava istiyoruz ve çocuklarımıza temiz bir gelecek bırakmak istiyoruz. Bizim çalışmalarımız bundan sonraki AR-GE sürecimiz, insanlık ve doğa adına olacak.” şeklinde konuştu.

Bütçeyi büyütmek istediklerini dile getiren Enginyurt, “Aydın’da biz AR-GE tesis kurmayı hedefliyoruz. Altı ay içerisinde yeni bir tesiste sizleri aramızda görmek istiyoruz. Hem ihracat olarak hem Türkiye içinde altı ay, bir sene içerisinde Aydın’da ciddi bir güzel istihdam sağlayabilecek AR-GE merkezini kurmak istiyoruz. Biz iki ev hanımı olarak çıktığımız bu yolda amacımız, Aydın’da ekolojik dünya standartlarında, tüm dünyaya ihracatını sağlamak, dönüşebilen ve dönüşebilir ambalajda ürünler üreterek önce Türkiye’de daha sonra tüm dünyaya ihracat yapmak istiyoruz. Şu anda ihracat ayağında 6 ülke ile görüşmemiz devam ediyor. Akredite kuruluştan laboratuvar sonuçlarımız geldiğinde Hollanda, Belçika, Almanya, Fransa, Kanada ihracatına başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ev hanımlarının en çok ilgilendiği ürünlerin temizlik ürünleri olduğunu belirten girişimci kardeşler,

“Sabun, şampuan, bulaşık deterjanı olsun, biz doğallıktan yanayız. Ürünlerimiz doğal, saf, yüzde 100 bitkisel, doğaya ve insanlığa zarar vermeyen ürünler. Zaten ana temamız, doğa, çocuklarımız ve geleceğimiz. Ürünlerimize güveniyoruz.” diye konuştu.

Kobi-Line Haber Merkezi
04.10.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 3338 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ