0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

O Hibeyle İş Kurdu Onlarca Kişiye Gelir Oldu!

Tarım sektörünü dayanıklı duruma ve rekabet şartlarına uygun hale getirmek amacıyla destek ve teşvikler devlet tarafından verilmektedir. Özellikle tarım makinalarına verilen destekler de; yeni teknolojilerin edinimini kolaylaştırarak birim maliyetlerini düşürmek ve sürdürülebilir tarım ilkeleri kapsamında toprak ve su kaynaklarını korumak amacıyla veriliyor.


“Tohum Ekme Makinası Desteği” Yüzleri Güldürdü

Tarım sektörünü dayanıklı duruma ve rekabet şartlarına uygun hale getirmek amacıyla destek ve teşvikler devlet tarafından verilmektedir. Özellikle tarım makinalarına verilen destekler de; yeni teknolojilerin edinimini kolaylaştırarak birim maliyetlerini düşürmek ve sürdürülebilir tarım ilkeleri kapsamında toprak ve su kaynaklarını korumak amacıyla veriliyor.

Çiftçi ve girişimciler için oldukça önemli olan tohum ekme makinası desteğinden faydalanarak üretim tesisi kuran genç girişimcilerin hikâyesine değinelim.

Genç Girişimciler tohum ekme makinası desteğiyle fide üretiyor. Ordu’da yaşayan 27 yaşındaki Oğuzhan Ertürk ve Onat Öztürk isimli iki arkadaş Ordu Büyükşehir Belediyesinin sağladığı tohum ekme makinası desteğiyle fide üretim tesisi kurdular. Tohum ekme makinası desteğiyle seri üretime de geçen genç girişimciler, yıllık 1 milyon fide üretimi gerçekleştirerek satışını yapıyor.

Bu Girişim Birçok Kişiye Gelir Sağladı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başlattığı tarım ve hayvancılık hamlesi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesinin projelerinden ve desteklerinden yararlanan onlarca girişimci ve çiftçi, tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile hem ülke hem de kendi ekonomilerine katkı sunuyor.

Bu kapsamda Ordu’da yaşayan 27 yaşındaki Oğuzhan Ertürk ve Onat Öztürk birkaç yıl önce kendi imkânları ile fide üretimine başladı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarım ve hayvancılık çalışmalarını yakından takip eden gençler, çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi ile paylaştı. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesinin gençlere sağladığı tohum ekme makinası desteği gençlerin işini kolaylaştırdı.

Amatör olarak başladıkları işte Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile işlerini büyüten ve seri üretime geçen gençler yılda 1 milyon adet fide üretim kapasitesine ulaştı. Yapılan bu çalışma iki genç girişimcinin yanı sıra birçok kişiye de gelir sağladı.

Ata Tohumundan Fide Üretimi

Başarılı olmalarında Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in çok önemli destekleri olduğunu aktaran girişimci Ertürk, “Birkaç yıl önce kendi imkânlarımla fide üretimine başladım. Bunlar küçük kapasitelerde ve amatör üretimlerdi. Tohumları tek tek elimizle ekiyorduk. Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı’na çalışmalarımızı anlattık. Büyükşehir Belediyesi olarak bize çok destek oldular. Bizim en büyük ihtiyacımız olan tohum ekme makinası konusunda birçok çalışmamızda olduğu gibi bize destek oldular. Bu süreçten sonra seri bir ekim çalışması yaptık. Üretim sürecinde en büyük destekçimiz Büyükşehir Belediyesiydi, satış konusunda da yine en önemli destekçimiz onlar oldu ve ilk satışımızı Büyükşehir’e yaptık. İnşallah daha da büyüyerek profesyonelleşeceğiz.” dedi.

Onat Öztürk’te girişimci arkadaşının sözlerine şunları ekledi: “Şu anda yaklaşık 1350 metrekare alanda sebze fidesi üretimi yapıyoruz. Biz burada ata tohumundan fide üretiyoruz. Cumhurbaşkanımızın ‘yerli tohum yerli tanktan daha değerli’ sözü üzerine bu alana ağırlık verdik. Biz iki genç arkadaş olarak bu işe başladık. Destek programlarının kiminden yararlandık kiminden yararlanamadık. Bu tesisleri daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Ordu’da tekiz, ileride Karadeniz Bölgesi’nde çok büyük tesis haline gelerek profesyonel işler yapmak istiyoruz.”

Tarımsal üretime katkıda bulunmak, girişimci ruhunuzu ortaya çıkarmak, var olan tüm destek programlarından doğru şekilde faydalanmak için profesyonel destek almanız sizi avantajlı hale getirecektir. Profesyonel danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak için işin uzmanı Kobi-Line ile iletişime geçebilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
16.05.2022

 


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 769 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ