0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Esnafa Vergi Muafiyeti Geliyor!

Vergi Usul Kanununda yapılması istenen değişiklikler Meclis’e sunuldu. Bu değişiklik çerçevesinde birçok konuda düzenlemenin yapılması hedefleniyor. Peki, bu değişiklikler esnafa ve KOBİ’lere nasıl yansıyacak? Zaten zor bir dönem atlatan işletmeler bu durumdan nasıl etkilenecek?


Vergi Usul Kanundaki Değişikliklerden Esnaf ve KOBİ'ler Nasıl Etkilenecek?

Vergi Usul Kanununda yapılması istenen değişiklikler Meclis’e sunuldu. Bu değişiklik çerçevesinde birçok konuda düzenlemenin yapılması hedefleniyor. Peki, bu değişiklikler esnafa ve KOBİ’lere nasıl yansıyacak? Zaten zor bir dönem atlatan işletmeler bu durumdan nasıl etkilenecek?

Gelir Vergisi Muafiyeti Esnafa Nefes Aldıracak!

2021 yılında yıllık satış hasılatı 240 Bin TL’yi geçmeyen işletmeler gelir vergisinden muaf tutulacak. Kuaför, bakkal, büfe, oto yıkama gibi işlerle uğraşanlar basit usulde defter tutmaya devam edecekler.  Bu durum küçük işletmeler için bir nebze de olsa rahatlamasına sebep olacaktır. Çünkü ekonomik dalgalanmalardan en fazla etkilenen sektörlerin küçük işletmeler olduğunu biliyoruz.

Ayrıca youtuber’ların aldıkları reklam gelirlerinden de bankalar aracılığı ile stopaj kesintisi getirilecek. Yine beyanname verme sürelerinde de değişiklik yapılması öngörülmektedir. 3 ayda bir verilen beyanname süresi 4 ayda bir olmak üzere değiştirilecek. Böylelikle gelir vergisi ödeyenler mart ayında beyanname vermek yerine şubat ayında beyannamesini verecek. Kurumlar vergisine tabi olanlar ise Mart ayında beyanname verecektir. Çiftçilere yapılan destekleme ödemeleri ise Gelir Vergisinden istisna edilecek.

Evlerde üretilen malların internetten satışında esnaf muaflığı 30 Nisan 2021 tarihinde yapılan değişiklik ile Resmi Gazetede yayınlanmıştı. Buna göre ayrı bir işyeri açmaksızın ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın oturdukları evlerde imal ettikleri malları internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar esnaf muaflığından faydalanabilecekti. Bu kişilerin Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alarak bankalardan hesap açması ve gelirlerini bu hesap üzerinden tahsil edilmesi istenmekteydi. Bu durum evden satış yapan kişiler için büyük bir kolaylık sağlamaktaydı.

Çiftçi ve Küçük Esnafa Gelir Vergisi Muafiyeti

Yeni kanun teklifinin de Meclis’ten geçmesi durumunda esnaf, çiftçi ve işletmeler için büyük kolaylıklar sağlayacağı kesin. Böylelikle işine odaklanan ve işini büyütmek için fırsatları doğru değerlendiren işletmeler sürekliliği de sağlayabileceklerdir.

Devlet teşviklerini güncel olarak takip etmek ve bu avantajlardan yararlanarak işinizi geliştirmek sizin elinizde. Maalesef ki birçok işletme bu teşviklerden haberdar olmadığı için bu avantajlardan da yararlanamamakta. Bu durum işletmelerin daha zor duruma düşmesine sebebiyet vermektedir. Oysaki haklarını bilen ve sonuna kadar bu haklardan faydalanmak isteyen işletmeler ayakta kalmayı başaranlardır.

Sizde bu hibe ve teşviklerden faydalanmak istiyorsanız, haklarınızı nasıl alacağınız konusunda bilginiz yoksa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kobi-Line uzmanları sizin için gerekli başvuru ve müracaatlarınızı ilgili kurumlara gerçekleştirsin. Unutmayın bilmek her zaman yeterli değildir, bu bilgiyi zamanında ve doğru bir şekilde uygulamak gerekir. Kobi-Line uzman ekibi her zaman sizin yanınızda!

Kobi-Line Haber Merkezi
05.10.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 3917 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ