0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Engelli ve Engelli Yakınlarına Büyük Avantajlar!

İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından yürütülen proje kapsamında engelli kişilerin ve bu kişilerin bakımını üstlenen bireylerin yeteneklerini geliştirerek, sosyal hayata daha kolay adapte olmaları, ekonomik özgürlüklerini kazanarak toplum içindeki refahlarını artırmaları için çalışmalar gerçekleştirilecek.


Engellilere Yönelik Projeler Hayatı Kolaylaştırıyor!

İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından yürütülen proje kapsamında engelli kişilerin ve bu kişilerin bakımını üstlenen bireylerin yeteneklerini geliştirerek, sosyal hayata daha kolay adapte olmaları, ekonomik özgürlüklerini kazanarak toplum içindeki refahlarını artırmaları için çalışmalar gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda ‘Creativity with Mindfulness Based Cognitive Therapy’ projesinin açılışı geçtiğimiz günlerde İstanbul’ da gerçekleştirildi. Organizasyonun ev sahipliğini ise İstanbul Gelişim Üniversitesi üstlendi.  İtalya, Fransa, Yunanistan ve İspanya kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı toplantının moderatörlüğünü İstanbul Gelişim Üniversitesi Araştırma Destek Koordinatörü ve proje sorumlusu Melike Çetin üstlendi. 

Engelli kişilerin hayatında fark yaratacak olan proje ile pandeminin de olumsuz etkilerinden olan ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlar yaşayan engelliler ele alınacak. Gerçekleşen toplantıda Melike Çetin şu ifadelerde bulundu: ‘Özellikle kriz dönemlerinde hem bedensel engelli kadınların hem de aile içinde engelli bireylere engellilerin bakımını üstlenen kadınların yaşadığı zorlukları tespit ederek ruh sağlığı durumlarının iyileştirilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olacağız.’

Bu güzel projenin hayata geçirilmesi ile ilgili olarak Şubat ayında tekrar bir görüşme yapılarak proje ekibi gelişmeleri tamamlayacak. Bunun için Zaragoza’da tekrar bir araya gelecekler.

İstanbul Gelişim Üniversitesi daha öncede farklı koordinatörlükler üstlenerek engelliler için projeler geliştirmişti. Özellikle akıllı cep telefonlarını engellilere yönelik tasarlanmış yazılımlar ve yardımcı ekipmanlar ile iletişim için Dünya Engelliler Vakfı (DEV) ve İstanbul Gelişim Üniversitesi aracılığı ile farklı projelerde geliştirilmişti.

Türkiye’de Ulusal Engelli Veri Tabanına göre engelli birey sayısı 1.559.222’dir. Bu tür toplumdaki engellilere yönelik geliştirilen projeler ile toplum içindeki eşitsizliğinde önüne geçilmektedir. Birçok kamu kurumu, sivil toplum kuruluşları, Dernekler, Vakıflar engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması ve ekonomik özgürlüklerini kazanarak, toplum içinde daha yaşanılabilir bir ortama kavuşmasını hedeflenmektedir.

Devletin de bu anlamda işyeri açmak isteyen engelli vatandaşlarımıza, engelli birey çalıştıran ve istihdam yaratan işletmelere yönelik verdiği hibe ve teşvikler de mevcuttur. Bu destekler sayesinde birçok engeli birey kendi işini kurdu ve istihdam yarattı.

Sizlerde bu avantajlardan faydalanarak engelleri ortadan kaldırabilirsiniz. Kobi-Line Kobi Destek Merkezi olarak bizlerde bu süreçlerde işinizi kolaylaştırmak adına faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Sizin için uygun projeler neler? Hangi avantajlardan yararlanabilirsiniz? Merak ettiğiniz tüm konularda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
18.11.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 1578 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45