0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Hibe ve Teşvikler Nasıl Alınır?

Teşvik, sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanması için ve ekonominin sürdürülebilirliği açısından devletin yardımda bulunduğu sistemin bütünüdür. Türkiye’nin ekonomisinin kalkınması, üretimin ve sektörlerin güçlendirilmesi, ihracat paylarının artırılması amacıyla teşviklerle birlikte hibe destekleri de sağlanmaktadır.


Hibe ve Kredi Arasındaki Fark

Teşvik, sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanması için ve ekonominin sürdürülebilirliği açısından devletin yardımda bulunduğu sistemin bütünüdür. Türkiye’nin ekonomisinin kalkınması, üretimin ve sektörlerin güçlendirilmesi, ihracat paylarının artırılması amacıyla teşviklerle birlikte hibe destekleri de sağlanmaktadır.

Hibe devlet kurumları tarafından, işletmelere, yeni girişimcilere ve çiftçilere verilen geri ödemesi olmayan yani ‘’karşılıksız’’ ödenen paradır. Hibe, sadece yeni girişimciler için var olan bir destek değildir. İşletmesini büyütmek, geliştirmek için diğer hibe alanlarından yararlanmak isteyen işletmelerde bulunmaktadır. Verilen hibe miktarı sektörden sektöre göre değişkenlik gösterir. Bu alanda en çok çiftçiler için tarımda, hayvancılıkta, bitki yetiştirilmesinde hibeler veriliyor. Faaliyet alanına göre devlet bütçesinden ayırdığı hibe için farklı ücretler vermektedir.

Kredi de ise geri ödeme şartı mevcuttur. Sübvansiyonel krediler ise devletin vermiş olduğu desteklerle de alakalı olarak düşük faizli krediler olarak tanımlanabilir. Ekonominin büyümesi ve daha da gelişmesi için girişimcilere ve KOBİ’lere teşvik edici hibeler uygunluğuna bakıldıktan sonra verilebilmektedir.

Yeni kurulan her işletme, uzun vadede ayakta kalabilmek, karlı bir süreç yürütmek vb. amaçlarla bir girişimde bulunuyor. Devlet destekleri de bu sebeple kendi işini kurmak isteyen kişilerin maliyetlerini düşürülmesi ve çalışma sürecinin sağlam adımlarla başlayabilmesi adına teşvik sağlıyor. Tabi öncelikle işyeri kurmak için bir sermayenin mevcut olması gerekiyor. Devlet hiç birikimi olmayan, sermayesi olmayanlara hibe, teşvik veya destek vermez. Devlet desteklerinden faydalanabilmek için önden harcama yapabilecek kadar sermayeniz olması şarttır. Çünkü bu desteklerin amacı işsizlere iş kurdurmak değil, iş yapacak olan ve istihdam sağlayacak kişilere destek vermektir.

İşletme ya da girişimci, alacağı hibe için önceden bir hibe analizi çalışması yapması gerekir. Alınması planlanan hibe için hibe alacağı kurum veya kurumlara sunması adına bir proje yazmalıdır. Proje için uzman bir KOBİ danışmanından hizmet almak kişinin yararına olacaktır. Alanında uzman Kobi Danışmanları; kurulu firmaların ya da kurulacak firmaların devletin verdiği bu teşvikler için kapsamlı olarak firmaların yaptığı faaliyetleri analiz edip hangi teşvikin firmaya uygun olacağını ya da ileride yapacağı faaliyetlerden hangi teşvikleri alacağını analiz eder.

Hibe ve kredi veren özel ya da devlete bağlı pek çok kurum ve kuruluş mevcuttur. Tarıma, hayvancılığa, girişimciliğe, üretime, ihracata, eğitime çeşitli teşvik ve hibe, destek ve krediler vermektedir. Bu hibe ve teşvikler; KOSGEB, Avrupa Birliği Fonları, TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları, TKDK, İŞKUR ve Bakanlıklar olmak üzere toplamda 60’a yakın devlet kurumu tarafından verilmektedir.

Uzman bir KOBİ danışmanı ile işin faaliyet alanına göre hibe analizi yaparak, pazar araştırması ve ön fizibilite çalışmalarını yapar ve bu sayede işletmeler doğru planmış iş planı sayesinde devlet desteklerinden faydalanabilir.

Kobi-Line’da uzman ve akredite Kobi Danışmanları ile sizlerin projelerini yazabilir sizlere danışmanlık ederek doğru yolu bulmanıza ve bu yolda nasıl ilerleyeceğiniz noktasında yardımcı olur. Biz bugüne kadar Türkiye’de binlerce Kobi’ye, girişimciye ve çiftçiye devlet destekleri aldırdık. Hala aynı hızla aldırmaya devam ediyoruz. Siz de devlet hibe ve teşviklerden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
20.09.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 8600 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45