0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Devlet Destek ve Hibeleri

Hükümet, çiftçilere, yeni iş kurmak isteyen girişimcilere ve işletmelere kesenin ağzını açtı. Önümüzdeki günlerde esnaf ve Kobilere faizsiz kredi verilecek. Ayrıca, genç çiftçilere 50.000 TL hibe verilmesi öngörülüyor. Peki, tüm bu destekleri almak için nereye başvurmak gerekir? Kimler alabilir? İşletme altyapısı ve veri tabanı kayıtları nasıl yapılır?


Projeni Getir Desteği Götür

Hükümet, çiftçilere, yeni iş kurmak isteyen girişimcilere ve işletmelere kesenin ağzını açtı. Önümüzdeki günlerde esnaf ve Kobilere faizsiz kredi verilecek. Ayrıca, genç çiftçilere 50.000 TL hibe verilmesi öngörülüyor. Peki, tüm bu destekleri almak için nereye başvurmak gerekir? Kimler alabilir? İşletme altyapısı ve veri tabanı kayıtları nasıl yapılır?

Esnafa, çiftçiye, girişimciye ve Kobilere verilecek devlet destek ve hibeleri Aralık ve Ocak aylarında verilmesi planlanıyor. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda şu günlerde bakanlıkların bütçeleri belirleniyor. Bu bütçeler belirlendikten sonra bakanlıklar yatırım planlarını açıklayacaklar. Bu arada da hangi bakanlık ve o bakanlığa bağlı hangi kurum destek verecek, ne kadar verecek, kimler alabilecek, başvuru şartları gibi hususlar da belirlenmiş olacak. Başbakanın verdiği müjdeye göre, Kobilere 500.000 TL işyerini satın alma kredisi, esnafa 200.000 TL destek kredisi verilecek. Meclis kulislerinden edindiğimiz bilgiye göre, önümüzdeki yılın başlarında Kalkınma Ajansları da duyuruya çıkarak bölgesel kalkınma destekleri de dağıtılacak.

Hibe ve Kredi Almak Çok Mu Zor?

Devlet hibe ve teşviklerini almak için belirli prosedürleri yerine getirmek şart. Öncelikli olarak hangi bakanlık veya bakanlığa bağlı kurum destek verecekse o veri tabanına kayıt yaptırmak gerekiyor. Esnaflarda ve Kobilerde oda veya mesleki kuruluş kaydı olması şart. İşyerinin daha önce faydalandığı bir destek varsa aynı konu veya program için ikinci bir destekten faydalanamıyor. En çok sorulan soru ise bana çıkar mı, ben alabilir miyim gibi sorulardır. Bunun için mutlaka hibe analizi yaptırmak şart. İşin uzmanlarıyla çalışmak, gerekli projeleri KOBİ danışmanlarına yaptırmak destek almakta en başta gelen hususlardan birisidir. Bürokrasi veya devlet memuru engeline takılmadan işlerin pürüzsüz yürümesi için mutlaka ama mutlaka bir Kobi Danışmanı edinin. Nasıl ki avukatsız mahkemeye gitmek, silahsız avlanmaya gitmek riskli ise, devlet desteklerini alırken, proje yazdırırken, fizibilite raporu, hibe analizi, proje analizi gibi önemli işletme ögelerini yaptırırken de işin uzmanı ile hareket etmek o derece şarttır.

Hangi Kurumlar Hibe Kredi Teşvik Verir?

Ülkemizde Avrupa Birliği haricinde destek veren altmışa yakın birim vardır. Bunların içinde Bakanlıklar, Bakanlıklara bağlı kurumlar, Bankaların bir kısmı, Odalar, Vakıflar, Dernekler, Üniversiteler, Özel Kuruluşlar, Belediyeler, STK’lar, Melek Yatırımcılar gibi birçok birim mevcuttur. Tüm bunları ayrı ayrı incelediğinizde bugün aslında her işletme mutlaka bir destek alabilecek durumdadır. Ancak maalesef işletmelerimizin yüzde 80’i verilen bu hibe, teşvik, destek ve kredilerden habersizdir. Kulaktan dolma bilgilerle iş yapan esnaf devlete kızmaktan başka bir şey yapmıyor. Oysaki şartlara haiz, işini dürüst yapan, prosedürleri yerine getiren herkes, her işletme, her esnaf bu desteklerden faydalanabiliyor.

Avrupa Birliği destek programları, dünya bankası, yabancı kalkınma ajansları, yabancı kalkınma bankalarını da sayacak olursak kalkınmakta olan ülkemiz için yüzlerce destek kalemi bulunmaktadır. İyi bir proje ile harika destekler alınabilir. Gerek Avrupa Birliği, gerekse Türkiye’de bulunan devlet kurumları, programlara uygun proje getiren herkese destek veriyorlar. Proje kültürü ülkemizde yaygın olmadığından sorun burada başlıyor. Proje işletmelerin can damarıdır. İşletmeler sürekli projeler üretirse hem kendini, hem de ülke ekonomisini coşturur. Devlet Hibe ve Teşviklerini alabilmenin en kısa yolu proje hazırlamaktır. Hibe Analizi, Proje Analizi, Fizibilite Raporu, Finansal Analiz, Mali Tablolar projelerin vaz geçilmez unsurlarıdır. Bunları yapmadan veya hazırlatmadan yola çıkmamak en doğrusudur. Devlet desteklerinden faydalanmak isteyen herkesin bu bilinçte olması, uygulaması ve öyle başvurması şarttır.

Kobi-Line Haber Merkezi
17.11.2017


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 14443 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45