0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Marka ve Patent Başvurularını Nasıl Yapmalısınız?

Marka, Patent başvurusu Türk Patent ve Marka kurumuna (TPE) yapılır. Patent üç temel başlık altında incelenebilir. Birincisi, öncelikle yeni olmalı yani biz başvuru yaptığımızda dünya üzerinde böyle bir ürünün ya da buluşun olmaması gerekiyor. Veya dünya üzerinde bu ürünle alakalı herhangi bir kişinin ya da firmanın başvuru yapmaması gerekir.


Devlet Destekli Marka ve Patent Başvuruları

Marka, Patent başvurusu Türk Patent ve Marka kurumuna (TPE) yapılır. Patent üç temel başlık altında incelenebilir. Birincisi, öncelikle yeni olmalı yani biz başvuru yaptığımızda dünya üzerinde böyle bir ürünün ya da buluşun olmaması gerekiyor. Veya dünya üzerinde bu ürünle alakalı herhangi bir kişinin ya da firmanın başvuru yapmaması gerekir.

İkincisi, sanayiye uygulanabilmesidir. Üçüncü olarak ise buluş basamağı içeriyor mu yani şok etkisi yaratacak bir basamak içeriyor mu bunlara bakılmaktadır. Başvurunuzla alakalı öncelikle bir tarifname dosyası hazırlamalısınız. Ürününüzün parçalarını, detaylarını, ne şekilde çalıştığını, parçaların birbirleri ile olan ilişkilerini anlatan bir dosya hazırlamalısınız ve kuruma başvuru yapmalısınız.

Kuruma başvuru yapıldığı gün bir başvuru numarası verilir ve o saniyeden itibaren artık başvurunuz koruma altında olur ve süreçleriniz başlar. İlk süreçte yani iki aylık süreçte kurumdaki uzmanlar başvurunuzu şekil olarak inceler ve onay verebilmektedir. Bu onayı verdikten sonra dünya üzerinde araştırmaya başlar ve bu araştırma sonucunda size geri bildirimde bulunurlar.

Bu süreç 12 ila 18 aylık süreci kapsamaktadır. Araştırma raporunuz dünya üzerinde yapılarak tekrardan size sunulur. Yapılan araştırma sonucunda sizin başvurunuza benzer bir başvuru var ise rapor içerisinde sunulur. Eğer ki yok ise raporunuz temizdir ve hemen inceleme talebi yapmanız gerekir.

Bu sefer farklı bir uzman sizin dosyanızı incelemeye tabii tutar. Eğer bu uzman da olumlu bir karar verirse toplamda 20 yıl geçerli belge almaya hak kazanırsınız.

Bu ürünle alakalı dünya üzerinde eğer korumanız var ise sadece siz üretebilirsiniz ve sadece siz satabilirsiniz. Eğer sadece bir ülkede koruma hakkına sahip iseniz o ülkede bu ürünü üretip satma hakkına siz sahip olursunuz. Sizin ürününüzü üreten bir firma var ya da bir şahıs varsa bu firmanın veya bu şahsın mallarına dava yolu ile el koyabilirsiniz. Ya da bu firma veya şahsın sizden gelerek lisans hakkı talep etmesi gerekiyor. Eğer ki siz lisans hakkı verirseniz ürün başı size bir maliyet ödemesi gerekir. Sizler piyasada ürününüz ile ilgili sadece kendinizin söz hakkının olmasını isterseniz kimseye lisans hakkı vermenize gerek yoktur.

Yeni bir ürün ya da bir buluş yapmışsanız bu emeğinizi geç olmadan ürünün patentini alarak güzel bir fırsatı yakalamış olursunuz. Patent belgelerinizi alırken yapmış olduğunuz harcamalara istinaden KOSGEB ve Ticaret Bakanlığı gibi kurumlardan hibe olarak yararlanabilirsiniz. Burada elbette uygun programa doğru başvuru sağlamak büyük önem taşır. Kobi-Line uzmanları sizler için patent belgenizi alırken yapmış olduğunuz harcamalar doğrultusunda gerekli hibe programlarına başvurular yaparak destekten yararlanmanızı sağlarlar.

Marka ve patent başvurularında doğru adımları izlemek, onay ve ret süreçlerini prosedürlere göre yönetmek için mutlaka işin uzmanı bir Kobi Danışmanı ile çalışmalısınız. Sizin için en doğru yol ve yöntemleri izleyen ve bugüne kadar binlerce KOBİ’ye öncülük, rehberlik ve mentörlük yapmış Kobi-Line ile çalışmanız sizi yüz adım öne taşıyacaktır.

Kobi-Line Haber Merkezi
17.03.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 4111 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45