0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Devlet Destekleri Hangi Kurumlar Tarafından Verilmektedir?

Birçok işletme devletin vermiş olduğu hibe ve teşvikleri almak istiyor fakat nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair bir fikri olmadığı için internet üzerinden öğrenmeye çalışıyor. Ancak biliyoruz ki devlet desteklerinde mevzuatlar, prosedürler her yıl değişmektedir.


Destek Veren Kurumlar Farklı Farklıdır!

Birçok işletme devletin vermiş olduğu hibe ve teşvikleri almak istiyor fakat nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair bir fikri olmadığı için internet üzerinden öğrenmeye çalışıyor. Ancak biliyoruz ki devlet desteklerinde mevzuatlar, prosedürler her yıl değişmektedir.

Arama motoruna yazdığımız konular güncel verileri maalesef ki göstermemektedir. Bu konuda birçok kişinin yaptığı hatalardan biri de destek veren tek kurumun KOSGEB olduğu düşüncesi ile o kurumla iletişime geçmesi olmaktadır.

Ancak KOSGEB sadece kendi vermiş olduğu teşvikler konusunda bilgi aktarımı yapabilir. Farklı destek veren kurumlara yönlendirme yapmamaktadır. Bu yüzden de birçok kişi ya da işletme devlet desteklerinden yararlanamayacağını düşünerek pes etmektedir. Şimdi gelin birlikte destek veren farklı kurumlardan bazılarını ve destek verdikleri alanları inceleyelim;

Kalkınma Ajansları

Bölgesel bazda illerin ekonomik ve sosyal kalkınmasını desteklemek ve küresel rekabet gücünü arttırmak amacıyla kurulmuşlardır. Türkiye’ de 26 adet Kalkınma Ajansı bulunmaktadır. Turizm, imalat sanayinin geliştirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının arttırılması, tarıma dayalı faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, savunma sanayi alanında yapılan yatırımların desteklenmesi gibi birçok konuda proje kapsamında hibe desteği sağlamaktadır. Bu destek programında önemli olan çağrı dönemlerini bilmek ve proje başvuru rehberine uygun bir süreç oluşturmaktır.

TÜBİTAK

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ARGE ve inovasyona dayalı yenilikçi bir iş fikriniz varsa, teknoloji geliştirmek istiyorsanız veya imalat aşamasında kendi ARGE departmanınızı işletme bünyesine katmak istiyorsanız sizde proje yazdırabilirsiniz.

TÜBİTAK’ın kendi içinde farklı proje çağrıları bulunmaktadır. Üniversite Sanayi İşbirliği, KOBİ ARGE Başlangıç, Girişimci ARGE, Bilimsel Etkinliklere Katılma, UFUK 2020 bunlardan sadece bazılardır. Önemli olan sizin yapacağınız yeni ARGE yatırımlarına hangisinin uygunluk gösterdiğinin doğru analiz edilmesidir. Burada uzman danışmanlarımıza yaptıracağınız proje analiz çalışmasının neticesinde doğru destek programlarını daha kolay belirleyebilirsiniz.

İŞKUR

Türkiye İş Kurumu işçi ve işveren arasında köprü görevi üstlenen bu kurum istihdamın artırılması, geliştirilmesi,  kayıtlı iş gücü oranının tespit edilmesi konularında hizmet vermektedir. İşletmenize alacağınız personeller için SGK teşviklerinden yararlanmak istiyorsanız siz de başvuru yapabilirsiniz. Aldığınız personelin yeni mezun olması, genç olması, kadın olması, mesleği ile ilgili bir görevde çalışacak olması gibi kriterlere göre uygun programlara yönlendirebilirsiniz.

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)

Avrupa Birliği fonlarından finanse edilen kaynakların Türkiye’de kırsal kalkınma faaliyetlerinin geliştirilmesi adına verilen destek programıdır. Tarım ve hayvancılık alanında yapılan et, süt, yumurta üretimi, seracılık yatırımları, kırsal turizm yatırımları gibi faaliyet gösterecek yatırımcılar için uygun bir destek programıdır. Yatırım tutarınızın en az % 50’sini hibe olarak alabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı

Özellikle işletmelerin ihracat kapasitelerini artırabilmek, döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunmalarını kolaylaştırabilmek adına işletmelere hibe destekleri vermektedir. Yurtdışında yeni müşteri bulmak, Pazar araştırması yapmak, kendi markanızı oluşturarak yurtdışına açılmak, fuarlara katılmak için yapacağınız harcamaları doğru başvuru süreçlerini yürüterek siz de alabilirsiniz.

Kobi-Line uzman danışmanları ile iletişime geçerek size ve işletmenize en uygun olan destek programlarını birlikte belirleyebilirsiniz.
“Siz hedeflerinizi belirleyin, Kobi-Line rotanızı göstersin.”

Kobi-Line Haber Merkezi
16.02.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 11624 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45