0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir?

Tarihin en eski mesleklerinden olan çiftçilik insanlık tarihi kadar eskidir denilebilir. Çiftçiler tarımsal uretimde ve doğal varlıkların korunmasında sürdürülebilirliğin ve kırsal kalkınmanın etkin bir parçasıdır.


ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

Tarihin en eski mesleklerinden olan çiftçilik insanlık tarihi kadar eskidir denilebilir. Çiftçiler tarımsal üretimde ve doğal varlıkların korunmasında sürdürülebilirliğin ve kırsal kalkınmanın etkin bir parçasıdır.

Çiftçiler geleceğin çok önemli gıda sağlama ve ekonomiye, çevreye ve topluma çok sayıda yarar sağlayan önemli bir yere sahiptir. Çiftçiler yenilikçi, girişimci, işveren ve çevre koruyucusu olarak pek çok farklı görevi üstlenir. Çiftçilerin günlük işleri inek sağmaktan ya da ekmek yapımı için tahıl yetiştirmekten ibaret değildir.

Çiftçilerimize devlet tarafından birçok teşvik, hibe ve destekler verilmektedir. Bu teşvikler için çiftçilerin bir takım şartları ve belgeleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlardan en önemli olan ÇKS belgesidir.

ÇKS Belgesi çiftçi kayıt sistemi belgesi anlamına gelmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi; tarımsal desteklemelerin izlenebilir, denetlenebilir, raporlanabilir olmasının sağlanmasını ve çiftçi bilgilerinin merkezi bir veri tabanında toplanmasını zorunlu kılan bir kayıt sistemidir. Aktif olarak tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerin özlük bilgileri, faaliyetleri sırasında kullandıkları varlıklar (arazi, hayvan, girdi vs.), ürün deseni, ortalama verimlerin kayıt altında tutulduğu, tarımsal desteklemelerin uygulandığı, izlendiği, denetlendiği bu sistem çiftçiler için çok önemlidir.

Nereden Alınır?

Bu belge; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmektedir. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara ya da bu işe girmek isteyenlere verilen bu tür belgeler, tüm devlet teşvik ve hibelerden yararlanmayı ve sübvansiyonel kredi kullanılabilme imkânı sağlayan belgedir. Çiftçilik belgesini e-Devlet üzerinden gerekli başvuru formunu doldurup başvurabilir veya internete çiftçi kayıt formu yazıp başvuru formunu doldurup Tarım İl Müdürlüğüne giderek formunuzu teslim edebilirsiniz.

ÇKS Belgesi Alma Şartları

  • Kişinin çiftçilik mesleğini yaptığına dair belgeyi ziraat odalarından temin etmesi gerekli,
  • Daha sonra çiftçi kayıt formu alması gerekir,
  • Hayvancılık veya ekim yapacağınız araziye dair kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi gerekli,
  • Arazi formu doldurması gerekir.

ÇKS Belgesinin Sağladığı Faydalar

ÇKS belgesi; ekim ve hayvancılık ile uğraşan kimselere devletin çiftçi projeleri kapsamında vermiş olduğu tüm hibe, kredi ve teşviklerden yararlanma fırsatı başta olmak üzere birçok fayda sağlamaktadır. Tarım kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankasının sunmuş olduğu düşük faizli krediler ile hayvan alımından veya herhangi bir tarım kredilerinden yararlanabilirler.

BAĞ-KUR üzerinden emeklilik sağlanabilir. Bankalarda size özel kredilerden ve devlet destekli düşük faizli kredilerden faydalanabilirsiniz. Önemli noktalardan biri de üreticilerin Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen düşük faizli kredilerden haberdar olabilmek ve devlet destekli projelerden faydalanabilmek için e-devlette bulunan Çiftçi Kayıt Sistemindeki bilgilerini sürekli olarak güncellemeleri gerekiyor.

Kobi-Line Haber Merkezi
25.05.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 10963 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45